Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

„Honorowy Hipolit” dla Stanisława Pircha

Stanisław Pirch, właściciel działającej w Pile od 1982 roku Pralni „SONIA”, został uhonorowany prestiżową statuetką „Honorowy Hipolit” wraz z nadaniem mu godności Lidera Pracy Organicznej.
„Honorowy Hipolit” dla Stanisława Pircha

To była już 36. edycja gali oraz 39. odsłona Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce”. Jego organizator, poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, to admiracja etosu pracy organicznej. Jako środowiskowa organizacja pozarządowa, realizuje od wielu lat projekty wspierające polską przedsiębiorczość, polskie firmy oraz wytwarzane przez nie produkty lub oferowane usługi. Przez ćwierć wieku swej działalności Towarzystwo zdobyło zaufanie ludzi oraz znaczących instytucji na poziomie całego kraju oraz wybranych ośrodków w Europie. Nagradza, inspiruje i kreuje to, co jest odpowiedzialne za jakość polskiej kultury, gospodarki i życia społecznego.

Najbardziej renomowany z przyznawanych laurów to „Honorowy Hipolit”, nawiązujący symbolicznie do działalności patrona Towarzystwa, Wielkopolanina Hipolita Cegielskiego, XIX-wiecznego prekursora nowoczesnej gospodarki i kształtowania światłego społeczeństwa obywatelskiego. Jego posiadacze wpisują się do grona współczesnych wzorców takich postaw.

Jako pierwszy w 2002 roku statuetką i tytułem Lidera Pracy Organicznej wyróżniony został wybitny działacz gospodarczy dr Jan Kulczyk. Od tamtej pory „Honorowy Hipolit” trafił do ponad dwustu osób – nietuzinkowych mistrzów kształtujących na co dzień nową jakość życia społecznego i obywatelskiego, tak w środowiskach lokalnych, jak i w skali ogólnokrajowej.

23 listopada 2023 roku do tego elitarnego grona dołączył Stanisław Pirch, który w 1982 roku otworzył w Pile zakład świadczący usługi w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Dziś Pralnia „SONIA” to jeden z najnowocześniejszych w tej branży zakładów w kraju, obejmujący zasięgiem swoich usług jedną czwartą kraju. Ustabilizowana marka firmy to efekt wdrażania innowacyjnych rozwiązań, inwestowanie w nowoczesne technologie, wytrwałość w prowadzeniu polityki proekologicznej oraz konsekwentne doskonalenie systemu zarządzania jakością. Liczne sukcesy, jakimi od ponad czterech dekad znaczona jest droga rozwojowa Pralni „SONIA”, to także rezultat rzemieślniczej dewizy Stanisława Pircha, by zawsze być o krok dalej od konkurencji. 

Podczas uroczystej gali w Sali Lubrańskiego UAM w Poznaniu właściciel Pralni „SONIA” odebrał „Złotego Hipolita” oraz godność Lidera Pracy Organicznej z rąk Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr. Mariana Króla oraz Karoliny Tokarz, prezes Zarządu Promag S.A., laureatki rankingu "100 Kobiet Biznesu 2019", eksperta Wielkopolskiej Nagrody Jakości. Do listy firmowych osiągnięć dołączył też Certyfikat „Najlepsze w Polsce - The Best in Poland” – za wysoką jakość usług pralniczych i czyszczenia chemicznego. Tym samym Pralnia „SONIA” potwierdziła swoje prawo do posługiwania się tym godłem na rynku całej Unii Europejskiej.

- Praca organiczna to wizytówka Wielkopolski. Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego pielęgnuje tę ideę, a dzisiejsi laureaci nagród są tego namacalnym dowodem – podkreślił prof. Andrzej Lesicki, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

- O tym, co jest najlepsze, decydują dokonania poświadczone pracą i wiarygodnością kompetencji i właśnie to udowadnia konkurs „Najlepsze w Polsce” – powiedział prowadzący galę Dominik Górny, sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. – Tu, w Wielkopolsce, możemy być dumni z szacunku dla pracy organicznej. Jesteśmy najlepsi w Polsce, mamy swoje szczytne tradycje oraz bogatą współczesność, w tym najlepsze usługi w kraju. Koncept wielkopolskiej pracy organicznej polega też na tym, że nie tylko potrafimy pracować, ale i spotykać się, by tę pracę docenić. 

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Stanisław Pirch był jednym z fundatorów i zarazem członkiem społecznych komitetów budowy poznańskich pomników Ignacego Jana Paderewskiego oraz właśnie Hipolita Cegielskiego, przemysłowca i humanisty uosabiającego gospodarność, pracowitość i społecznikowską postawę, a więc przymioty bliskie właścicielowi Pralni „SONIA”.

Podczas tej samej gali wśród laureatów medalu „Labor Omnia Vincit” („Praca wszystko zwycięża”) znalazł się Arno Giese, pochodzący z Piły dziennikarz i publicysta prasy polonijnej.

W ramach przypadającego w tym roku 25-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr. Marian Król – pomysłodawca, twórca i prezydent Towarzystwa oraz Dominik Górny – artysta, sekretarz zarządu, prezes Klubu Młodych Pozytywistów zostali wyróżnieni Międzynarodowymi Certyfikatami za zasługi na polu kultury przyznanymi przez wydawcę i redaktor naczelną „La Mode et La Diplomatie” oraz Krzyżami Szlacheckimi „Nobility Cros” przyznanymi przez Kapitułę Związku Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. Tadeusz Wallas, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, na terenie którego odbyła się uroczystość. Wręczeniu laurów przyglądało się grono uczniów ze szkół imienia Hipolita Cegielskiego. 

Oprawę muzyczną gali zapewnił Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki”, który działa przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i swoimi występami przybliża piękno polskiego folkloru ludowego.

Mariusz Szalbierz

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama