Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Burmistrz Ujścia odkrył tajemnicę

Tajemnica ujskiego pomnika powstańca wielkopolskiego właśnie została odkryta. Wiemy już, co było napisane na tablicy z tyłu cokołu.
Burmistrz Ujścia odkrył tajemnicę

Stojący przy placu Wiosny Ludów w Ujściu pomnik zna chyba każdy mieszkaniec gminy i każdy pasjonat historii. Pomnik przedstawia postać powstańca wielkopolskiego w mundurze Wojsk Wielkopolskich. Stoi prosto, z lewą nogą wspartą - jak opisują źródła historyczne- na pruskiej lufie armatniej. W rękach ma karabin typu Mauser. 

Postać umieszczono na cokole z marmuru, usadowionym na schodkowej podstawie. Na przedniej stronie cokołu widnieje tablica z wizerunkiem orła z rozpostartymi skrzydłami, nazwiskami pięciu powstańców poległych w obronie Ojczyzny w latach 1919-21 oraz informacją o losach pomnika. 

Ten pomnik to replika dzieła z 1934 roku, zniszczonego przez hitlerowców w czasie wojny. I choć źródła podają, że to wierna kopia- nie jest ona kompletna. Współczesnemu pomnikowi brakuje bowiem trzech tablic, które widniały na pozostałych ścianach przedwojennego cokołu. Wiemy z archiwalnych zdjęć, co przedstawiały tablice z prawej i lewej strony patrząc od frontu- na jednej był relief orła przypominający odznakę 61. Pułku Piechoty, a na drugiej - relief orderu Virtuti Militari. Nikt jednak nie wiedział, co przedstawiała ta z tyłu.

Dziś już to wiemy. Co ciekawe - za sprawą burmistrza Romana Wroteckiego, który od dawna nosił się z zamiarem uzupełnienia pomnika powstańca. Szkopuł w tym, że informacje, co było treścią tylnej tablicy nie figurowały w żadnych powszechnie dostępnych publikacjach. Wiele osób żywo zainteresowanych sprawą kończyło swoje wertowanie archiwów bezowocnie. Systematycznie informacji szukał też sam burmistrz - historyk z zawodu - i wreszcie znalazł... Nastąpiło to bardzo niedawno, bo dokładnie 7.11.2023r. o 23.35 - co z radością odnotował w mediach społecznościowych. - Po wielu latach poszukiwań, prób odczytania tekstu ze zdjęcia, przeglądaniu dziesiątków źródeł wreszcie się udało - napisał w komentarzu. Tekst na tylnej tablicy ujskiego pomnika powstańca wielkopolskiego to fragment wiersza Józefa Mączki „Krwawy spadek” z 1916 r. 

A wiersz brzmi tak: 

A to jest krwawy spadek Wasz

i krwią pisane ku Wam słowa:

Trzymajcie ziemi onej straż,

gdy przejdzie zamieć piorunowa...

Nie dajcie szarpać ziemi łona,

gdy krwią dziś świeżą poświęcona!...

Zaś którzy wyszli spośród Was

i krew oddali swą serdeczną,

niech będą wartą Wam słoneczną

po wszystek czas – po wszystek czas –

I niechaj granic polskiej ziemi

duchami strzegą płomiennemi!...

 

Józef Mączka był Kawalerem Orderu Virtuti Millitari, żołnierzem Legionów Polskich i poetą. Zmarł w wieku zaledwie 30 lat na dwa miesiące przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Na tylnej ścianie ujskiego pomnika umieszczono tekst pierwszej, trzeciej, czwartej i piątej linijki jego wiersza. Ostatecznie zatem na tablicy wyryto następującą treść: 

A to jest krwawy spadek Wasz

Trzymajcie ziemi onej straż

Gdy przejdzie zamieć piorunowa

Nie dajcie szarpać ziemi łona.

 

Treść ta odnaleziona została w cyfrowym archiwum biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w artykule prasowym pt. "A to jest krwawy spadek wasz" - relacji z odsłonięcia pomnika powstańca w Ujściu. Artykuł zamieszczono w Gazecie Nadnoteckiej, w numerze z 9.10. 1934 roku. 

Anna Furtacz


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Waldemar T. Piątek 04.01.2024 01:13
A gdzie się podział ujski pomnik Edwarda Gierka?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Ewka, pamiętasz?Treść komentarza: I co ty na to?Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:05Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: korektTreść komentarza: 27 lipca 2014 na portalu dzienniknowy bloger Paweł Kujawa popełnił felieton, czy coś takiego pod tytułem "Czy Warsztaty są potrzebne? Są!" Chodziło o warsztaty jazzowe chodzieskie.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 20:15Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama