Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Nieprzerwany dialog w Galerii BWA

Wystawa prezentuje prace absolwentów pracowni malarskiej jednego z czołowych polskich artystów, malarzy pokolenia powojennego prof. Jacka Waltosia. Profesor od roku 1980 do 2009 r. prowadził na poznańskiej ASP i na ASP im. Jana Matejki w Krakowie swoje pracownie malarstwa. Przez obie przeszło bardzo wielu studentów, przyszłych malarzy, grafików, scenografów ilustratorów, rzeźbiarzy, projektantów wnętrz, przyszłych profesorów i wykładowców sztuki. Ludzi, którzy na arenie dzisiejszej sceny artystycznej odgrywają znaczącą rolę. Ich prace w wystawie zbiorowej będziemy mogli teraz oglądać w Pile.
Nieprzerwany dialog w Galerii BWA

nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia - ta imponująca wystawa teraz będzie do obejrzenia w Pile! 

Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Powiat Pilski zapraszają na wernisaż i prestiżową wystawę pt. „nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia”. Będziemy oglądać prace ponad 60 artystów, byłych studentów profesora Jacka Waltosia, dziś znanych i cenionych twórców. Wernisaż – w piątek, 2 lutego 2024 r. o godz. 19.00.  

Wystawa prezentuje prace absolwentów pracowni malarskiej jednego z czołowych polskich artystów, malarzy pokolenia powojennego prof. Jacka Waltosia. Profesor od roku 1980 do 2009r. prowadził na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz - oraz na ASP im. Jana Matejki w Krakowie swoje pracownie malarstwa. Przez obie pracownie przeszło bardzo wielu studentów, przyszłych malarzy, grafików, scenografów ilustratorów, rzeźbiarzy, projektantów wnętrz, przyszłych profesorów i wykładowców sztuki. Ludzi, którzy na arenie dzisiejszej sceny artystycznej odgrywają znaczącą rolę. Ich prace w wystawie zbiorowej będziemy mogli teraz oglądać w Pile. To wyjątkowa prezentacja, podróżująca po kilku największych galeriach w Polsce (do Piły jedzie z Krakowa; potem będzie można ją zobaczyć w Starym Sączu, Poznaniu, Wałbrzychu, Częstochowie oraz w Kielcach), której wyróżnikiem jest różnorodność postaw twórczych, stosowanych technik, przesłań i dążeń artystów przy jednoczesnym wspólnym mianowniku prac, jakim jest postać profesora Waltosia – jego znak, charyzmat, „palec” przyłożony do artystycznej edukacji autorów.

- Zamysłem projektu jest, aby zaplanowane przeze mnie wydarzenie stało się klamrą spinającą ogromny etap pracy człowieka, który swoją charyzmą połączył tak dużą grupę ludzi – mówi kurator wystawy dr Magdalena Siejko Pobiedzińska.

O wystawie czytamy: "Wystawy mają na celu, w pewnym sensie, przybliżenie sylwetki samego profesora poprzez pryzmat twórczości absolwentów. Przede wszystkim jednak ekspozycje te będą przestrzenią, w której po raz pierwszy wspólnie zostanie zaprezentowany dorobek studentów obu pracowni, którzy na przestrzeni czterech dekad pracy dydaktycznej profesora mieli sposobność uczestniczyć w życiu artystycznym obu uczelni, a tym samym obu środowisk twórczych, tak różnorodnych i odmiennych w swoich poszukiwaniach, a jednocześnie bliskich sobie za sprawą wspólnego nauczyciela."

Prof. Jacek Waltoś to postać w świecie artystycznym wybitna. W latach 1976-79 był pedagogiem na macierzystej uczelni - ASP w Krakowie. Od 1979 roku wykładał na poznańskiej PWSSP (od 1996 roku ASP; od 1991 profesor); jeden z założycieli grupy „Wprost”. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, rysunek, zajmuje się krytyką artystyczną. Wybitny artysta, nauczyciel- wykładowca, kurator wystaw i ich organizator. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.której wyróżnikiem jest różnorodność postaw twórczych, stosowanych technik, przesłań i dążeń artystów przy jednoczesnym wspólnym mianowniku prac, jakim jest postać profesora Waltosia – jego znak, charyzmat, „palec” przyłożony do artystycznej edukacji autorów. 

- Ważną rzeczą tego projektu jest różnorodność twórców zaproszonych, nie tylko ich twórcza postawa, ale też różnorodność miejsc z których pochodzą i w których obecnie tworzą, mieszkają - mówi kuratorka wystawy. 

W Pile zobaczymy więc i prace artystów z naszego regionu: m.in. Elżbiety Wasyłyk i Marka Haładudy. 

- Do projektu zaprosiłam artystów z każdego rocznika akademickiego pracy Profesora. Jest to ogromny przekrój czasowy, a tym samym pokoleniowy dotyczący jednego człowieka, który na etapie tych wszystkich lat swojej działalności wykładowcy, profesora kształtował swoją postawą artystyczną, intelektualną szereg nowych, twórczych istnień. 

Galeria zaprasza - piątek, 2 lutego, godz. 19.00, Piła, ul. Okrzei 9/2

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama