W ciągu ostatnich 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce, kwestia cenzury stała się nieodłącznym elementem debaty publicznej, bowiem PiS skupiło się na kontrolowaniu mediów, zarówno publicznych, jak i prywatnych. - Telewizja Polska stała się areną propagandy, a stacje radiowe, takie jak Trójka, były demontowane jak informuje poseł. Cenzura dotknęła również kulturę i sztukę - informuje poseł Szopiński. Podając kilka przykładów wspomina o zniszczeniu kultowej Trójki, na której audycjach wychowało się kilka pokoleń Polaków.
Kolejny cios wymierzony w kulturę wymieniony przez posła, to zakaz emisji filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland na antenie Telewizji Polskiej, a także brak emisji filmu „Klecha” Jacka Gwizdały. - Prezes Kurski i inni pracownicy Telewizji Polskiej naciskali na twórców „Klechy”, aby przemontowali swój film. Efekt końcowy, jeżeli chodzi o ten film, miał nie zadowalać Telewizji Polskiej - jednego z koproducentów filmu. Telewizja Polska zażądała usunięcia z produkcji sceny, w której inni księża krytykują głównego bohatera. Film do dzisiaj zalega na półce – podkreśla poseł ziemi złotowskiej.
Innym przykładem stosowania cenzury w kulturze i sztuce, który przytaczał poseł, było chociażby to, że sprawdzano konta w mediach społecznościowych artystów, którzy występowali na różnych koncertach, festiwalach organizowanych przez Telewizję Polską. - Było to do tego stopnia inwigilowane, że jeżeli występował artysta, który współpracował z Telewizją Polską, to nawet pozostali muzycy, technicy byli sprawdzani, czy aby na swoich kontach społecznościowych nie zamieścili jakichś krytycznych uwag, czy zdjęć lub jakichś wpisów krytycznych wobec ówczesnej władzy. Ale to wszystko mija… Przywracamy normalność – podkreśla poseł Szopiński.
Warto przypomnieć, że Henryk Szopiński jest współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia Strefa Kultury. Otrzymał odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” i „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Doskonale więc rozumie artystów i szereg trudności, z jakimi musieli zmierzyć się oni w ciągu 8 lat rządów PiS. Organizowany przez niego od ponad 30 lat „Blues Express” jest jedyną w Polsce imprezą muzyczną organizowaną w pociągu. To impreza, która przyciąga fanów z całej Polski. Nic więc dziwnego, że „Blues Express Festiwal” zwyciężył w kategorii Blues Top Wielkopolski 2023, otrzymując tytuł – Wydarzenie Roku. Podobnych nagród dla festiwalu w minionych latach było więcej.
(red)
Napisz komentarz
Komentarze