Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Historia miasta w prywatnych zbiorach

W gościnnych progach pilskiego RCK odbyła się wystawa „Historia Piły w zbiorach kolekcjonerów” zorganizowana przez Pilskie Muzeum Wojskowe.
Historia miasta w prywatnych zbiorach

       Swoje zbiory zaprezentowało jedenastu pasjonatów historii miasta. Można było podziwiać porcelanę, pocztówki, dokumenty, gazety, butelki, porcelanki, modele samolotów z pilskiego lotniska, artefakty z obozu jenieckiego, piecyki gazowe i wiele innych interesujących pamiątek. 

      - Zapowiadaną przez nas ciekawostką, której nigdy wcześniej miłośnicy dawnej Piły nie widzieli w całości i o takich wymiarach, była duża tablica „Schneidemuhl” z jednego z peronów dworca kolejowego. Tablicę kilka miesięcy temu odnalazł mieszkaniec Piły na terenie Niemiec, blisko granicy z Polską. Pan, od którego kupował samochód wykorzystał tablicę jako blaszane pokrycie dachu szopy – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. 

      Tablica będzie eksponowana jako depozyt w Pilskim Muzeum Wojskowym. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, pierwsi zwiedzający byli już 15 minut przed otwarciem. Wystawcy byli również pod wrażeniem zainteresowania i ilości pytań dotyczących ich zbiorów. - Bilans jest taki, że wszyscy są zadowolenia, już teraz możemy powiedzieć, że spotykamy się za rok o tej samej porze – zapowiada Przymysław Olszyński. 

 

(red)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

anatom 20.02.2024 10:01
serwer dzienniknowy.pl jest do dupy!

jlKobra 20.02.2024 10:00
Niemcy zawsze maszerują! Było sobie miasto Piła. Nazwa krótka, ale miła, Lecz w urzędzie jakiś szczyl Zrobił z Piły Schneidemühl. Trzeba dzisiaj go oświecić. Wiedzą o tym nawet dzieci, Że na Hamrach, krańcu grodu, Wolna od miejskiego smrodu Gdzie pokrzywy, krzaki, drzewa, Kosmatka, perz i kostrzewa, Wyleniały lis przemyka, Gdzie ostoja węża, dzika, Grzęźnie w błocie i szuwarach Zapomniana chata stara. Kiedyś browar tutaj był. Piwo z niego Hitler pił. Czas historię tę utrwalić: Gaz przyciągnąć, znicz zapalić I tablicę pamiątkową; Bazaltową, granitową, Wmurować na kopca szczycie. Dać napis w gotyckim rycie, A wgłębione tak litery Pomalować złotem szczerym. Niech wieść światu niosą o tem, Że führer popijał młotem. Wie to menel, wie uczony, Hammer, znaczy młot, i basta! Jeśli tego nie uczcimy, Pójdzie w szmaty honor miasta. Tym bardziej, że jakiś szczyl Zmienił Piłę w Schneidemühl. Jeszcze mu tylko zostały Dwa nagie miecze teutońskie, Co wziął Jagiełło wspaniały, By zbawić Litwę i Polskę. One jak cierń drażnią, bolą. Ni spać nie dają, ni jeść. W Cuxhaven normy gryzmolą, Jak słodka płynie z nich treść! Ihr musst das ganz zlikwidować, Bo mają w sobie szyderstwo. Wy tu arbeiten! Pracować! A nasze będzie zwycięstwo! Wyjmij je z ziemi po cichu, Gdy zdarzy się noc i mgła. Weź z sobą kumpli, oprychów, Speców od zbrodni i zła. A jeśli kto się sprzeciwi Na mordę nałóż mu knebel, Tak, jak uczyli cię cisi, Fachmani od Nacht und Nebel. Dawno temu dla zwycięstwa W interesie społeczeństwa Cyrankiewicz, kukła stara Odrąbywał dłoń siekierą. Dziś kolaborantów chmara Z nowym wiekiem, z nową erą, By przysłużyć się Niemcowi Wyrwie serce rodakowi. Zaś w Berlinie, pod lipami Siądą z Herbert und Erika I ustalą: Wer ist z nami, A kto in den Schornstein znika.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama