Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Dla miłośników sztuki wizualnej …

Muzeum S. Staszica w Pile, Urząd Miasta Piły oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zapraszają na projekcję filmu „KOAN - Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka” oraz spotkanie autorskie z reżyserem filmu prof. Andrzejem P. Florkowskim. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 17:00 w Muzeum Staszica w Pile.
Dla miłośników sztuki wizualnej …

      Film KOAN poświęcony jest szerokiej twórczości prof. Grzegorza Przyborka. Inspiracją do obrazu była retrospektywna wystawa prac Przyborka w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. W autorskiej opowieści odwiedzamy m.in. Arles, gdzie autor filmu stara się odnaleźć źródła wielkiej przemiany w drodze twórczej artysty, która zapoczątkowała się właśnie w tym wyjątkowym miejscu, podczas pobytu w École Nationale Supérieure de la Photographie w latach 1989/90. Film Andrzeja Florkowskiego jest formą łączącą dokument z esejem filmowym, pozostawiającym przestrzeń na analizę i kontemplację obrazu fotograficznego oraz muzyki zespołu Targanescu. Zwiastun filmu można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

      - Punktem wyjścia do realizacji stała się wystawa retrospektywna KOAN w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bydgoszczy w 2019 roku. Wystawa ta dała mi możliwość rejestracji obiektów, które na ogół nie są dostępne - mówi Andrzej P. Florkowski. - We wrześniu tego roku nakręciliśmy plenery w Prowansji i słynną szkołę fotografii w Arles. Ponieważ w moim założeniu tam ukształtowała się wyjątkowa wizualność sztuki Grzegorza Przyborka i nie wyobrażałem sobie filmu bez wizyty w tym miejscu. W Łodzi wielokrotnie odwiedzałem pracownię Profesora, kiedy pracował nad cyklem Covidowym. W filmie wypowiada się Grzegorz Przyborek ujawniając swoje decyzje i okoliczności powstania szeregu prac. Do omówienia sztuki Profesora zaprosiłem dr hab. Mariannę Michałowską oraz prof. Ryszarda K. Przybylskiego, wybitnych znawców współczesnych trendów fotografii i współczesnej kultury. Wychodząc z założeń wystawy KOAN oraz estetyki sztuki Profesora starałem się podporządkować tym założeniom swój obraz filmowy i napełnić go symbolicznymi ujęciami. Wprawdzie film poświęcony jest "niemej" sztuce, to w moim założeniu dużą rolę odgrywać będzie muzyka. Zaprosiłem trzech artystów z poznańskiego zespołu Targanesku: Katarzynę Klebbę, Arnolda Dąbrowskiego i Pawła Palucha do nawiązania dialogu z obrazem fotograficznym jak i filmowym. Elementem, który pojawia się w filmie już od samej wystawy w Bydgoszczy jest woda. Motyw ten nawiązuje do filozofii zen, tak często pojawiającej się w filmie. 

Andrzej Piotr Florkowski

Historyk sztuki, artysta fotograf, autor filmów, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Naukowego Towarzystwa Fotografii. Profesor, od 1988 pracownik Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawna ASP). W latach 2008-2016 dziekan Wydziału Komunikacji Multimedialnej UAP. Kierownik Pracowni Fotografii Relacyjnej na Wydziale Fotografii. Członek Board of European League of Institution of Arts – Amsterdam (2016-2018). Inicjator i współorganizator Poznań Photo Diploma Award (2011-2019). Promotor twórczości artystów fotografii, m.in. nominujący w konkursie Prix Pictet, Londyn.

Grzegorz Przyborek

Profesor tytularny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w 1974 roku. Od 1976 do 2019 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w macierzystej uczelni. Prowadził również wykłady i zajęcia praktyczne z fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pisze teksty o fotografii. Ma w swoim dorobku dydaktycznym wielu wychowanków, aktywnie działających na polu sztuk pięknych. Twórczość w zakresie fotografii, mediów elektronicznych, obiektu, instalacji, rysunku, grafiki, rzeźby oraz z pogranicza innych dyscyplin sztuki. Brał udział w wielu wystawach w Polsce oraz za granicą.

(wb)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama