Drastyczny spadek opłacalności produkcji, wzrosty kosztów zakupu środków produkcji oraz narastające wymogi biurokratyczne, a ponadto niekontrolowany napływ płodów i produktów pochodzenia rolniczego z Ukrainy załamał dotychczasową stabilną i przewidywalną sytuację na krajowym rynku rolniczym. Wiele gospodarstw także z Wielkopolski funkcjonujących w oparciu o wymogi UE oraz wysokie koszty produkcji nie jest w stanie produkować oraz sprzedawać swoich wyrobów na krajowy rynek rolniczy. Dlatego Wielkopolska Rada Rolnicza popiera protesty rolników, którzy w przekazanych postulatach wskazują obszary pilnych działań Rządu oraz instytucji nadzorujących cały sektor.
- Odbywające się specjalne posiedzenie Wielkopolskiej Rady Rolniczej działającej przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego w obliczu trwających protestów rolników przyjęła stanowisko skierowane do Rządu popierające protesty i postulaty rolników, które mówią o wycofanie się z założeń „zielonego ładu” napływowi towarów rolnych z Ukrainy, ułatwienia prowadzenia inwestycji rolniczych. To bardzo ważne postulaty, popierając ich głos mamy nadzieje, że Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławowi Siekierskiemu uda się je zrealizować - mówi Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Ponadto rolnicy patrząc kierunek rozwoju oraz wdrażane akty prawne UE mające realny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw domagają się o wycofanie założeń „zielonego ładu”, którego realizacja nie jest możliwa ze względu na warunki pogodowe oraz sytuacje gospodarczą w kraju. Wielkopolska Rada Rolnicza aktywnie rozmawiając z przedstawicielami sektora rolniczego głęboko wierzy, że postulaty rolników oraz ich argumenty wypłyną na kierunek zmian i decyzje Unii Europejskiej co do ochrony rodzimego rolnictwa i utrzymania jego konkurencyjności na mapie Europy i Świata.
(bz)
Stanowisko Wielkopolskiej Rady Rolniczej w sprawie protestów rolników
Wielkopolska Rada Rolnicza popiera protesty polskich rolników, którzy w przekazanych postulatach wskazują swoje oczekiwania:
Postulat nr 1: Odejście od Zielonego Ładu i stworzenie nowej WPR.
Postulat nr 2: Ograniczenie napływu towarów z Ukrainy na rynek polski i pełna kontrola tranzytu na inne rynki UE. Wprowadzenie opłat tranzytowych na te produkty.
Postulat nr 3: Rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej.
Postulat nr 4: Ograniczenie biurokracji w rolnictwie.
Postulat nr 5: Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na obszarach wiejskich.
Postulat nr 6: Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 do 50 tys. Euro.
Postulat nr 7: Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem, a końcem lutego.
Rolnicy nie zgadzają się m.in. na wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to inicjatywa, która ma przeciwdziałać zmianom zachodzącym w klimacie.
Ponadto wyrażają sprzeciw wobec obecnej sytuacji w Unii Europejskiej - w kontekście wymogów Wspólnej Polityki Rolnej, ale także odnośnie do decyzji Unii, które doprowadzają do nadmiernego importu towarów rolnych z Ukrainy.
Wielkopolska Rada Rolnicza wyrażana głęboką nadzieję, że protesty rolnicze przyniosą skutek, a decydenci w Unii Europejskiej wezmą poważnie pod rozwagę postulaty protestujących rolników. Wspólne porozumienie w sprawie rozwiązania bieżących problemów wpłynie z całą pewnością na zachowanie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju.
Napisz komentarz
Komentarze