Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Komu nie pasuje Powstanie Wielkopolskie?

Jedyne w praktyce zwycięskie - Powstanie Wielkopolskie, znowu zagrożone! Ministerstwo Edukacji w ramach upraszczania i zmian lekcji historii wzięło na tapetę zasadność nauki o patriotycznym zrywie wielkopolan. W Wielkopolsce zawrzało, mnożą się protesty. Jednym ze współautorów listu protestacyjnego jest burmistrz Chodzieży Jacek Gursz.
Komu nie pasuje Powstanie Wielkopolskie?

Umówmy się, wcześniej za czasów PRL, ale także w wolnej Polsce też nie miało dobrej prasy i odpowiedniej rangi, na którą zasługiwało. W szkolnych książkach informacje o losach powstania były marginalizowane i nie przystające do oczywistych zysków zwycięstwa. Kilka lat temu (apogeum było 100-lecie wybuchu powstania), kiedy wreszcie temat przebił się na pierwsze strony również mediów elektronicznych, a prezydent zaklepał pomysł ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, wydawało się że wreszcie fakt ten ostatecznie został domknięty. Niestety, wygląda na to że nadciągające zmiany treści nauczania w szkołach mogą nie tylko skutkować wyrzuceniem „Chłopów” i „Pana Tadeusza” z kanonu lektur, ale i wykreśleniem Powstania Wielkopolskiego.

      Ministerstwo Edukacji Narodowej już prowadzi prekonsultacje dotyczące zmian podstawy programowej w szkołach. Wielki niepokój a nawet oburzenie wśród mieszkańców naszego regionu wzbudziła informacja o próbie wykreślenia Powstania Wielkopolskiego z zakresu treści nauczania w szkołach średnich. - Wraz z partnerami, z którymi byliśmy inicjatorami ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w tej sprawie wystosowaliśmy list do ministerstwa - mówi burmistrz Chodzieży, przewodniczący Stowarzyszenia Miast i Gmin Wielkopolski Jacek Gursz.  Czytamy w nim:

      „Powstanie 1918-1919 roku - choć Wielkopolskie w nazwie - było i jest sprawą ogólnopolską, istotną dla zrozumienia ojczystej historii. Jako reprezentanci szerokich środowisk aktywnie działających na rzecz upowszechniania pamięci o zwycięskiej insurekcji, apelujemy do Pani Minister o podjęcie konstruktywnej rozmowy, dokonanie możliwej w naszej ocenie i potrzebnej, w dialogu, nie w sporze medialnym rewizji programu nauczania historii w szkołach, która może obejmować jego odchudzenie, sprzeciwiamy się jednak wymazywaniu historii Wielkopolski z tego programu i sprowadzaniu Powstania Wielkopolskiego do zagadnienia czysto wojskowego. …Wydarzenie zapisało się w dziejach naszego kraju jako wyjątkowe - dobrze zorganizowane i w pełni zwycięskie. Na sukces ten złożyło się wiele czynników, począwszy od patriotycznego wychowania Wielkopolan i działalności wielu polskich organizacji w zaborze pruskim, aż po skuteczne działania dyplomatów na arenie międzynarodowej. …Należy przypomnieć, że na przestrzeni ostatnich lat samorządy z terenu województwa wielkopolskiego, ale również lubuskiego i kujawsko-pomorskiego podpisywały uchwały, którymi uczcili pamięć Powstania Wielkopolskiego oraz popierały oddolną inicjatywę ustanowienia święta państwowego honorującego zryw Wielkopolan z roku 1918. Nasze marzenia, ale i czynione zabiegi organicznikowskie wskazujące na znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla historii Polski zakończyły się sukcesem. W roku 2021 Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez obie izby parlamentu przez aklamację ustawę o Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dlatego z dużym niepokojem, ale również smutkiem przyjęliśmy informację o planach usunięcia historii Powstania Wielkopolskiego z podstawy programowej historii”.

      -Tak więc wykreślenie Powstania z podstawy programowej burzy podwaliny pod zrozumienie rangi tego wydarzenia, a co za tym idzie - potrzeby świętowania, popularyzacja wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego - zwycięskiej insurekcji - jest ważnym elementem zarówno wielkopolskiej, jak i polskiej tożsamości. Liczymy, że dyskusja nad zachowaniem tego wydarzenia w podstawie programowej sprawi, że komisja weźmie je ponownie pod uwagę przy rozważaniu zmian. 

      Wydaje się że list nie zamyka sprawy, a debata (kolejna) dopiero się zaczyna. Czy z korzyścią dla pamięci o samym Powstaniu? Czy wielkopolanom przyjdzie toczyć kolejną batalię o uhonorowanie rangi tego patriotycznego zrywu na kartach historii? 

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama