W październiku 2023 r. Miasto Czarnków otrzymało dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych na kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców. Wśród zadań, które otrzymały wsparcie finansowe jest rewitalizacja Dworku Swinarskich w Czarnkowie wraz z jego adaptacją na funkcje społeczno - kulturalne.
Otrzymana z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wysokość dofinansowania to kwota: 1.300.000 zł. Pozyskane środki pozwolą na realizację pierwszego etapu inwestycji polegającego na przygotowaniu dokumentacji technicznej adaptacji pomieszczeń do nowej funkcji, projektu konstrukcyjnego, a także aktualizację projektu prac konserwatorskich i ekspertyzy budowlanej – informuje UM w Czarnkowie.
Z pozyskanej dotacji planuje się wykonać najbardziej pilne prace naprawcze, w tym m.in. wymienić pokrycie dachu, przebudować kominy oraz ścianę szczytową, wykonać izolację przeciwwilgociową ścian i fundamentów. Koszt realizacji pierwszego etapu inwestycji oszacowano na wartość: 1.327.000 zł, z tego wysokość dofinansowania stanowi prawie 98%. Pierwszą część inwestycji planuje się zrealizować do końca 2024 roku.
W minionym tygodniu z inicjatywy burmistrza Czarnkowa odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatury w Pile. Spotkanie miało miejsce w dworku Swinarskich i miało charakter roboczy.
- Przedmiotem wizyty było wydanie zaleceń konserwatorskich prowadzenia prac budowlanych przy powyższym zabytku. Obecnie dobiegają końca prace związane z opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego niezbędnego do przeprowadzenia procedury udzielenia zamówienia publicznego w formule zaprojektuj - wybuduj. Uzyskane dofinansowanie przeznaczone zostanie na opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej i zabezpieczenie obiektu przed jego degradacją – informuje UM w Czarnkowie.
***
Dworek Swiniarskich stojący przy ul. Rybaki 28 pochodzi z 2 poł. XVIII wieku. To jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków miasta – wpisany do rejestru zabytków w 1968 r. Parterowy, klasycystyczny dworek należał do rodziny Swinarskich herbu Poraj, właścicieli miasta Czarnkowa w latach 1749-1878.
(…) Posiada znaczne wartości historyczne, naukowe oraz artystyczne. Zachował on oryginalną bryłę, układ wnętrza, dach, detale architektoniczne oraz stolarkę drzwiową. Jest materialnym świadectwem historii miasta Czarnkowa. Reprezentuje budownictwo mieszkalne z przełomu XVIII/XIX wieku z charakterystycznymi dla epoki rozwiązaniami: formalnymi i dekoracyjnymi. Budynek parterowy, w stylu klasycystycznym. Narożny na rzucie litery L z fasadą 8-osiową i bocznym skrzydłem, dobudowanym w XIX wieku od ulicy Browarnej. Nakryty dachem naczółkowym i dwuspadowym. Pokrycie dachu od strony ulic stanowi dachówka karpiówka ceramiczna. W fasadzie widoczny jest wgłębny portyk z dwiema kolumnami jońskimi oraz pilastrami o żłobkowanych trzonach. Drzwi barokowe, dwuskrzydłowe, z ozdobnymi płycinami, z przeszklonym nadświetlem. Zachowały się oryginale gałki metalowe. Nad oknami zachowane sztukatorskie girlandy i draperie (…). (mostthemost.pl)
Dworek usytuowany jest w historycznym miejscu, w pobliżu grodu wczesnośredniowiecznego oraz późnośredniowiecznego zamku rodu Czarnkowskich herbu Nałęcz, zniszczonego prawdopodobnie w trakcie budowy browaru (1871 r.), przebudowanego przez Rudolfa Koeppego – właściciela browaru w 1893 roku i noszącego wówczas nazwę browar zamkowy (Schlossbrauerei).
(bek)
Napisz komentarz
Komentarze