Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Dworek Swinarskich – ruszają prace!

Przedstawiciele Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przyglądali się czarnkowskiemu zabytkowi. Budynek dotychczas wykorzystywany był na cele mieszkalne. Jednakże z uwagi na znaczenie obiektu dla dziejów miasta, po renowacji będzie on pełnił funkcje społeczno - kulturalne.
Dworek Swinarskich – ruszają prace!

W październiku 2023 r. Miasto Czarnków otrzymało dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych na kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców. Wśród zadań, które otrzymały wsparcie finansowe jest rewitalizacja Dworku Swinarskich w Czarnkowie wraz z jego adaptacją na funkcje społeczno - kulturalne. 

Otrzymana z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wysokość dofinansowania to kwota: 1.300.000 zł. Pozyskane środki pozwolą na realizację pierwszego etapu inwestycji polegającego na przygotowaniu dokumentacji technicznej adaptacji pomieszczeń do nowej funkcji, projektu konstrukcyjnego, a także aktualizację projektu prac konserwatorskich i ekspertyzy budowlanej – informuje UM w Czarnkowie. 

Z pozyskanej dotacji planuje się wykonać najbardziej pilne prace naprawcze, w tym m.in. wymienić pokrycie dachu, przebudować kominy oraz ścianę szczytową, wykonać izolację przeciwwilgociową ścian i fundamentów. Koszt realizacji pierwszego etapu inwestycji oszacowano na wartość: 1.327.000 zł, z tego wysokość dofinansowania stanowi prawie 98%. Pierwszą część inwestycji planuje się zrealizować do końca 2024 roku. 

W minionym tygodniu z inicjatywy burmistrza Czarnkowa odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatury w Pile. Spotkanie miało miejsce w dworku Swinarskich i miało charakter roboczy.

- Przedmiotem wizyty było wydanie zaleceń konserwatorskich prowadzenia prac budowlanych przy powyższym zabytku. Obecnie dobiegają końca prace związane z opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego niezbędnego do przeprowadzenia procedury udzielenia zamówienia publicznego w formule zaprojektuj - wybuduj. Uzyskane dofinansowanie przeznaczone zostanie na opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej i zabezpieczenie obiektu przed jego degradacją – informuje UM w Czarnkowie. 

***

Dworek Swiniarskich stojący przy ul. Rybaki 28 pochodzi z 2 poł. XVIII wieku. To jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków miasta – wpisany do rejestru zabytków w 1968 r. Parterowy, klasycystyczny dworek należał do rodziny Swinarskich herbu Poraj, właścicieli miasta Czarnkowa w latach 1749-1878. 

(…) Posiada znaczne wartości historyczne, naukowe oraz artystyczne. Zachował on oryginalną bryłę, układ wnętrza, dach, detale architektoniczne oraz stolarkę drzwiową. Jest materialnym świadectwem historii miasta Czarnkowa. Reprezentuje budownictwo mieszkalne z przełomu XVIII/XIX wieku z charakterystycznymi dla epoki rozwiązaniami: formalnymi i dekoracyjnymi. Budynek parterowy, w stylu klasycystycznym. Narożny na rzucie litery L z fasadą 8-osiową i bocznym skrzydłem, dobudowanym w XIX wieku od ulicy Browarnej. Nakryty dachem naczółkowym i dwuspadowym. Pokrycie dachu od strony ulic stanowi dachówka karpiówka ceramiczna. W fasadzie widoczny jest wgłębny portyk z dwiema kolumnami jońskimi oraz pilastrami o żłobkowanych trzonach. Drzwi barokowe, dwuskrzydłowe, z ozdobnymi płycinami, z przeszklonym nadświetlem. Zachowały się oryginale gałki metalowe. Nad oknami zachowane sztukatorskie girlandy i draperie (…). (mostthemost.pl)

Dworek usytuowany jest w historycznym miejscu, w pobliżu grodu wczesnośredniowiecznego oraz późnośredniowiecznego zamku rodu Czarnkowskich herbu Nałęcz, zniszczonego prawdopodobnie w trakcie budowy browaru (1871 r.), przebudowanego przez Rudolfa Koeppego – właściciela browaru w 1893 roku i noszącego wówczas nazwę browar zamkowy (Schlossbrauerei).

(bek)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama