Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Reminiscencje Krystyny Noski

PIŁA   Wernisaż w Galerii Sztuki Hotelu Gromada w Pile      
Reminiscencje Krystyny Noski

Deszczowe popołudnie 26 lipca br. zgromadziło w Galerii Sztuki Hotel Rodło w Pile liczne grono miłośników malarstwa. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością członek Zarządu Powiatu Pilskiego Przemysław Pochylski. Obecni byli także bliscy artystki, jej przyjaciele, uczniowie, a także inni artyści reprezentujący pilskie środowisko – i nie tylko pilskie – oraz fani jej twórczości.    

Wydarzenie, które przyciągnęło tę publiczność, to wernisaż wystawy pt. "Reminiscencje". Zgromadzono na niej prace Krystyny Noski dotąd mało znane i rzadko eksponowane. Malarka, która w środowisku pilskim znana jest przede wszystkim jako portrecistka posługująca się pastelą, pokazała tym razem 18 prac o zupełnie innym charakterze. Wierna pasteli przy pomocy zdeformowanych motywów roślinnych i zwierzęcych wyraża swoje egzystencjonalne przemyślenia i nastroje. W ten sposób powstały prace o dużym ładunku emocjonalnym, które pozostawiają wiele miejsca na swobodną indywidualną refleksję odbiorcy.  

      Wernisaż otworzył Dyrektor BWA Tadeusz Ogrodnik. w ciepłych słowach witając artystkę i przypominając zebranym jej dotychczasową drogę twórczą.

      Krystyna Noska urodziła się  w 1944 roku w Wiedniu (Austria). Ukończyła Studium Nauczycielskie w Kaliszu o kierunku wychowanie plastyczne, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie

      W latach 1964 – 1994 pracowała jako nauczyciekal plastyki w szkołach podstawowych i licealnych w Wągrowcu i Pile oraz w Domu Kultury w Wągrowcu i Klubie Nauczycielskim w Pile.

      Jej twórczość artystyczna obejmuje rysunek, malarstwo sztalugowe, ścienne oraz ilustracje książek i publikacje prasowe. Preferowaną przez nią techniką jest pastel oraz rysunek piórkiem, a ulubionym tematem portret utrzymany w konwencji realistycznej. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w galeriach oraz zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą. Jest członkiem Związku Artystów Plastyków.

      Po wystąpieniu dyrektora głos zabrała autorka prac. Opowiedziała zebranym o warsztatowych i intelektualnych przesłankach tej sfery swojej twórczości, która dotąd nie była znana szerokiej publiczności i o powodach, które skłoniły ją do przygotowania wystawy.  

      Po oficjalnym otwarciu Dyrektor BWA zaprosił zgromadzonych do kontemplowania obrazów i rozmów z artystką przy symbolicznej lampce wina.

      Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do oglądania wystawy w Galerii Galerii Sztuki Hotel Rodło w Pile.

(zen)   

    



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Osservatore Pilano 05.10.2020 18:36
To smutne do bólu wszystkiego, że prze ponad 2 miesiące nikt nie pofatygował się, by złożyć uszanowanie i gratulacje tej wybitnej damie pilskiego środowiska artystycznego.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama