Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pilscy rzemieślnicy podsumowali rok

W miniony wtorek odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze członków Cechu Rzemiosł Różnych w Pile. Na wstępie Zastępca Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Karol Pufal przedstawił pilskim rzemieślnikom propozycje legislacyjne w zakresie kształcenia zawodowego uczniów, w tym nowe zasady ustalania wynagrodzeń. Następnie, już w statutowym trybie, Starszy Cechu Stanisław Smoguła przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Cechu za ubiegły rok.
Pilscy rzemieślnicy podsumowali rok

CRR w Pile zrzesza 135 rzemieślników, w tym: 41 właścicieli zakładów fryzjerskich, 33 firmy z branży motoryzacyjnej (lakiernicy, mechanicy i elektromechanicy), 10 z branży spożywczej, 9 zakładów branży elektrycznej, 8 zakładów budowlanych, 8 stolarni i inne. 

Pilscy rzemieślnicy pełnią też inne funkcje społeczne. Adam Luboński jest posłem na Sejm RP, Andrzej Zaranek i Daniel Balukiewicz są członkami Cechu Fotografów w Poznaniu, Bogdan Ciszewski i Bartosz Ciszewski to członkowie Cechu Kominiarzy RP, Janusz Dudek i Piotr Złociński to członkowie Instytutu Piekarstwa Polskiego, Emilia Piechocka jest radną Rady Miasta w Pile, a kierownik Biura Cechu Iwona Żelaźniak jest członkinią Powiatowej Rady Rynku Pracy w Pile. Rzemieślnicy - mistrzowie cechowi przewodniczą i są członkami Komisji Egzaminacyjnych czeladniczych i mistrzowskich powołanych przez Wielkopolską Izbę Rzemieślnicza w Poznaniu. Cech współpracuje z samorządem miejskim i powiatowym oraz szkołami średnimi o profilach zawodowych. 

Biuro Cechu na bieżąco obsługuje rzemieślników, udziela porad. Spisuje umowy w celu przygotowywania zawodowego i pomaga w sporządzaniu wniosków o refundację. Zajmuje się ewidencją przychodzących dokumentów, przestrzeganiem terminu ich realizacji. Ma bieżący kontakt z firmami i zakładami wynajmującymi pomieszczenia w budynku Cechu, współpracuje z firmami i organizacjami zewnętrznymi. Cech prowadzi działalność gospodarczą poprzez wynajem Sali Tradycji na szkolenia oraz wynajem innych pomieszczeń na działalność usługową, biurową, rozrywkową.

Na podstawie zawartych umów sporządzanych przez CRR między uczniami i zakładami rzemieślniczymi zatrudnionych jest 411 pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego – najwięcej w zawodach: fryzjer (115 uczniów), mechanik pojazdów samochodowych (100) oraz elektryk (32), monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (28), kucharz (26) oraz cukiernik (28). 

Zakłady szkolące najwięcej uczniów to: Mariusz Kleczka WI-BUD w Kijaszkowie, Jerzy Witkowski Zakład Ogólnobudowlany w Pile, Bożena Makulska PHU MAKULSKI w Pile, Tadeusz Sobos PHU w Pile, Anna Palus Studio Fryzjerskie Damsko-Męskie w Pile, Tomasz Muszyński Zakład Instalacji Sanitarnych TOM-PIL w Pile, Janusz Dudek Piekarnia „ROGALIK” z Trzcianki oraz Rafał Maławy PPHU FANDRÓB Osiek nad Notecią.

Jak wynika ze sprawozdania zarządu Cechu, do egzaminu czeladniczego w CRR w Pile w 2023 roku przystąpiło 105 uczniów, z których za pierwszym podejściem egzamin zdało 62, a za drugim – 22 uczniów. Uczestnicy zebrania jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium.

 

 

Kolejnym punktem Walnego Zgromadzenia było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Na wniosek pilskiego Cechu, uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego Stanisław Pirch – właściciel Pralni „SONIA” w Pile został wyróżniony Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego wraz z odznaką. 

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, na wniosek CRR w Pile, przyznała złote i srebrne odznaki za „zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”. Złotą Odznakę otrzymali: Barbara Giers – Salon Fryzjerski „Atelier Piękna” w Wyrzysku oraz Jacek Szpot - PHU ELEKTRA w Pile. Srebrną Odznakę otrzymała Agnieszka Ryś Salon Fryzjerski „Mistrzowie Grzebienia” w Pile.

 

 

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznał dyplomy jubileuszowe z medalem za długoletnie prowadzenie działalności gospodarczej. W tym roku 40-lecie działalności zakładu obchodzą Danuta i Krzysztof Nowak - Hurt-Deatal Art. Przemysłowe, Ogumienie i Wyroby Gumowe w Pile, natomiast 30-lecie działalności - Barbara Nalewajska prowadząca Salon Fryzjerski „GRZEBYK” w Wyrzysku. Starszy Cechu Stanisław Smoguła życzył wszystkim wyróżnionym rzemieślnikom i ich współpracownikom niesłabnącego zapału i kolejnych udanych lat pracy, dalszego dynamicznego rozwoju. Podziękował Rzemieślnikom za rzetelną i uczciwą pracę. Życzył dalszych sukcesów, realizacji wszelkich planów, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

(red)

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama