To drugi z najwyższych kontraktów budowlanych w historii Piły – po śródmiejskiej obwodnicy. W minionym tygodniu została podpisana umowa na realizację przebudowy ulicy Wawelskiej w Pile z przedstawicielami bydgoskiego oddziału firmy Trakcja PRKiL S.A. Oferta tej właśnie firmy złożona w przetargu okazała się dla Piły najkorzystniejsza. Inwestycja będzie kosztować 16 918 751,01 zł. Prace ruszają za ok. 2 tygodnie.
W ramach inwestycji zostanie zrealizowana budowa drogi wraz ze ścieżką rowerową, energooszczędnym oświetleniem, zatokami autobusowymi i wiatami przystankowymi na odcinku pomiędzy przejazdami kolejowymi (na trasach Tczew - Kostrzyn i Kutno – Piła). Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej poprzez poprawę mobilności miejskiej” i jest ujęte we wniosku o dofinansowanie środkami unijnymi w 85% kosztów kwalifikowanych.
***
W zakresie prac znalazły się również przebudowy skrzyżowań ul. Wawelskiej.
Jolanta Sobieszczyk, dyrektor wydziału rozwoju i funduszy europejskich UM w Pile: - Przebudowie będzie podlegał fragment ulicy Wawelskiej na odcinku prawie 3 km, od torów kolejowych Piła- Kostrzyń do torów kolejowych Piła- Bydgoszcz. Po drodze powstaną trzy skrzyżowania z ruchem okrężnym tj. na skrzyżowaniu z ul. Magazynową i Giełdową jedno rondo, na skrzyżowaniu z ul. Strefową - drugie i na skrzyżowaniu ze zjazdem z drogi krajowej nr 11 – trzecie rondo. Skrzyżowanie z ulica Składową będzie to skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. W ramach przebudowy wykonana zostanie niezależna ścieżka rowerowa przebiegająca obok jezdni, oddzielona od niego pasem zieleni, czyli bezpieczna – łącznie z chodnikiem.
Co istotne i warte podkreślenia: miasto chce nadać na tej drodze priorytet komunikacji miejskiej, czyli będą tu zatoki autobusowe zaopatrzone w wiaty przystankowe, w stosowne systemowe okrawężnikowanie, tak by poprawić dostępność dla osób niepełnosprawnych na wszystkich przejściach.
- Pojawią się także specjalnie maty sygnalizacyjne, aby osoba niedowidząca czy niewidoma nie miała problemu z wejściem na jezdnię w sposób bezpieczny. Wzdłuż ulicy Wawelskiej powstanie ponadto sterowane energooszczędne oświetlenie. Także na dalszym odcinku, już poza strefą miejską, ścieżka rowerowa będzie miała niezależne oświetlenie - rowerzysta będzie poruszał się w sposób bezpieczny – dodaje J. Sobieszczyk - Ponieważ wzdłuż tej trasy działalność prowadzi wielu przedsiębiorców, nie bez znaczenia jest fakt, że praktycznie na całej jej długości będą 3 pasy, tak że dojazd do firm, które się tam znajdują będzie bezkolizyjny. Dojazdy te nie będą powodowały żadnych utrudnień dla innych użytkowników drogi, czy też korków. Uważamy, że to bardzo korzystne rozwiązanie dla tego układu komunikacyjnego.
- To będzie tak duża zmiana, której tak naprawdę większość z nas się nie spodziewa. Tak naprawdę nie będzie to przebudowa tej drogi. My wybudujemy zupełnie coś nowego…- ocenił prezydent Piotr Głowski - Powstanie zupełnie nowy układ komunikacyjny w bardzo ważnej części miasta; droga ze środkowym pasem, służącym do zjazdów. To konieczne, gdyż ilość samochodów ciężarowych, które tam jeżdżą, jest olbrzymia.
Napisz komentarz
Komentarze