Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

150 kruków Alfreda Aszkiełowicza

Tłum na wernisażu! Przyszli spotkać się z Legendą…
150 kruków Alfreda Aszkiełowicza

Wywiad, gratulacje, życzenia, kwiaty, koncert i długie rozmowy z przyjaciółmi i… fanami:  Za nami przepiękny wieczór z Alfredem Aszkiełowiczem i jego krukami w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Na wernisaż wystawy „150 kruków Alfreda Aszkiełowicza” przybyło bardzo wielu gości – także z Chodzieży, gdzie artysta mieszka i pracuje. Galeria pękała w szwach. Po części oficjalnej długo jeszcze trwały prywatne rozmowy. Alfred Aszkiełowicz odbierał upominki, prezenty i kwiaty, rozdawał autografy.

Wzruszony, szczęśliwy i uśmiechnięty:

– Warto było przyjechać dzisiaj do Piły, a przyznam, że trochę nie chciało mi się wychodzić z domu… – powiedział na zakończenie wernisażu.

Wystawa prezentuje 150 małych form z cyklu „Kruki” autorstwa Alfreda Aszkiełowicza. Zgromadzenie w jednym miejscu, na jednej ścianie takiej ilości obrazków przedstawiających ulubionego bohatera stworzonego przez artystę, spotęgowało i zachwyt i radość odbiorców, bo kruki Alfreda Aszkiełowicza – co zostało przez wielu uczestników spotkania potwierdzone – nie tylko zachwycają formą, przeróżnymi technikami i różnorodnością wyobrażeń, ale działają niewątpliwie terapeutycznie, poprawiając nastrój i wywołując uśmiech.         

– Tak się te kruki do mnie przyczepiły, że już kilkadziesiąt lat zajmuję się tym tematem. To jest taka moja odskocznia od poważniejszego myślenia. Kruki nie są do kontemplacji – to są elementy dekoracyjne – mówił Alfred Aszkiełowicz w rozmowie poprowadzonej przez dyrektora BWA Edmunda Wolskiego – zwracając się jednocześnie – z właściwym sobie humorem – z prośbą do zebranych: – Ja bym prosił państwa o zwrócenie uwagi może nie na same kruki, ale na to, ile ja musiałem ramek zrobić! Bo robię to wszystko sam. Lubię majsterkować, więc te ramki także są taką odskocznią od rzeczy ważnych – wyjaśniał.

Alfred Aszkiełowicz tworzy od ok. 64 lat. Zajmuje się malarstwem, grafiką, jubilerstwem. Jego pasją jest liternictwo, zwłaszcza kaligrafia. Od około 30 lat maluje kruki. W tym czasie powstało ich z pewnością grubo ponad 1000.

– Nigdy nie powtarzam kruków. One są czasem do siebie podobne z formy. Bo muszę państwu powiedzieć, że największym problemem jest znalezienie za każdym razem innej formy dla kruka. Natomiast wszystkie inne rzeczy plastyczne, takie jak kolor, przestrzeń, kreska są nieograniczone. I inne! I nie mam z tym problemu – zapewniał. 

– Tworzenie jest moją pasją. Nie robię tego z jakiejś konieczności, a raczej z potrzeby wewnętrznej. A zajmuje mi to na tyle dużo czasu, że nie musze oglądać seriali telewizyjnych!

Na wernisażu obecni byli licznie przyjaciele i znajomi Alfreda Aszkiełowicza, także artyści środowiska pilskiego, plastycy, muzycy. Przedstawiciele władz miasta Piły i Powiatu Pilskiego składali gratulacje twórcy.

– Drogi Mistrzu, życzę nadal takiego samozaparcia w pracy twórczej, życzę kolejnych tysięcy kruków! Żyj nam długo w dobrym zdrowiu, twórz jak najdłużej – mówił  Kazimierz Sulima, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Przewodniczący Rady Programowej BWA PP.

– To niesamowita radość, że możemy to wszystko dzisiaj oglądać. Jak powiedział Herodot, całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia. Możemy śmiało powiedzieć, że pan zaznał życia, bo takie cuda i taka wartość jaką pan ze sobą niesie – nie tylko w tych obrazach, ale także w przekonaniach, o których dzisiaj mogliśmy usłyszeć – nie dzieje się często, nie jest chlebem powszednim. Trzeba mieć wielkiego ducha, by tak żyć, trzeba być wielkim człowiekiem i wielkim artystą – dodała Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta w Pile.

Na spotkanie z chodzieskim artystą, niekwestionowaną legendą Chodzieży, przyjechali także reprezentanci władz miasta i powiatu chodzieskiego. W imieniu burmistrza Jacka Gursza i starosty Adriana Urbańskiego gratulacje artyście złożyła Paulina Panek: – Podziękowania za dar, którym się pan z nami dzieli! – mówiła P. Panek – Reprezentuję nasze władze, ale najbardziej chciałam przyjść tutaj prywatnie, pocieszyć swoje oczy tym przecudnym widokiem…

Spotkania i wspólne działania z artystą ciepło wspominał Mirosław Juraszek, obecnie radny, a wcześniej wieloletni starosta chodzieski. 

– Kiedy w 1999 roku zostałem starostą, Alfred Aszkiełowicz przyszedł do mojego gabinetu z pierwszą wizytą: Co ty na tych drzwiach masz?! Jak ten napis wygląda?? – powiedział. A po trzech dniach wrócił z nową czcionką, wykleił nowe litery… Zawsze, jak w Chodzieży robiliśmy coś, co trzeba było podpisać jakąś inskrypcją, konsultowaliśmy się z Alfredem. Bez Alfreda, bez uzgodnienia z nim nic takiego nie mogło przejść – mówił M. Juraszek.

Alfred Aszkiełowicz opowiadał podczas wernisażu nie tylko o krukach, ale i o malarstwie, o liternictwie, jubilerstwie, które również jest jego pasją.

– Od dziecka byłem wrażliwy na sztukę, wszystko mnie interesowało. Jak szliśmy z wycieczką ze szkoły do muzeum czy galerii, zawsze mnie szukano! Wycieczka już na ulicy, a ja jeszcze oglądałem to, co na wystawie. Nie wiem skąd ten dar… – mówił.

Wieczór występem fortepianowym uświetniła Teresa Lubina, uczennica Jolanty Reszelskiej z Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile. 

 

***

Alfred Aszkiełowicz urodził się w Zofiówce pod Wilnem w 1936 roku. Do Chodzieży przybył z rodziną jako repatriant. W latach 1963-68 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się grafiką warsztatową (ulubioną techniką artysty jest miedzioryt, ale posługuje się także linorytem i mezzotintą), użytkową i malarstwem. Pracował m.in. w Fabryce Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. Był projektantem, zajmował się projektowaniem wzorów do dekoracji porcelany. Tworzy exlibrisy i inne małe formy. Maluje pejzaże. Projektuje pomniki, tablice pamiątkowe, loga. Jego pasją jest liternictwo (tu posługuje się głównie antykwą i potrafi ją wykreślać ręcznie). Malarstwo i grafikę eksponował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i około 100 zbiorowych (w Polsce i za granicą, m.in. Bułgaria, Słowacja, Niemcy, Rosja, Kanada, Portugalia). 

Jest laureatem wielu nagród w dziedzinie twórczości i upowszechniania plastyki oraz zdobytych w konkursach krajowych i międzynarodowych. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Ewka, pamiętasz?Treść komentarza: I co ty na to?Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:05Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: korektTreść komentarza: 27 lipca 2014 na portalu dzienniknowy bloger Paweł Kujawa popełnił felieton, czy coś takiego pod tytułem "Czy Warsztaty są potrzebne? Są!" Chodziło o warsztaty jazzowe chodzieskie.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 20:15Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama