Trwają 54 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Cho-Jazz 2024. Wśród tegorocznych gwiazd, które miały wystąpić z tej okazji zabraknie niestety tej najjaśniejszej - Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, który gra już w największej orkiestrze świata.
Ptaszyn nie zdążył niestety. W latach młodości wielokrotny gość Warsztatów, w tym roku miał je odwiedzić po raz wtóry. Nestor polskiego jazzu, który grał jeszcze z Komedą odszedł niespodziewanie trzy miesiące temu i zamiast koncertu jego kwartetu zaplanowano występ kadry ku jego pamięci. Na rolę i wkład jego twórczości w jazzowe życie kraju zwrócił uwagę podczas koncertu inauguracyjnego dyr. warsztatów Marcin Kita. Chodzieska publiczność pożegnała mistrza burzą oklasków. Jak zapowiedział dyrektor w obecności licznych gości w tym starosty powiatu Adriana Urbańskiego w Chodzieży jazz terminować ma ponad 200 młodych adeptów nie tylko z Polski, (w tym ponad 30 osób liczy reprezentacja powiatu chodzieskiego). Przed niedzielnym koncertem Andrzej Święs Trio Flying Lion głos zabrali także dyrektor artystyczny Janusz Szrom oraz dyr. ds. zespołów Rafał Sarnecki.
Z występujących dotąd artystów wielkie wrażenie wywarł środowy występ pianistki Kasia Pietrzko Trio. Młoda i niezwykle zdolna artystka jest nazywana „Nową nadzieją” pianistyki polskiej. Nominacja do „Fryderyka” już sama w sobie była sukcesem. Grająca w głównym nurcie stara się unikać swingowego szablonu amerykańskich mistrzów fortepianu w rodzaju Monka czy Oscara Petersona, jej gra zasnuta mgłą zadumy czy nostalgii bliższa jest szkole europejskiej choćby spod znaku ECM, zaś co wrażliwsze ucho wychwyci nawet dalekie echo nokturnów Chopina. Romantyczna tradycja zobowiązuje. Nie na darmo mówi się że polski jazz pianistami stoi i rzadko która nacja może nam w tej dyscyplinie dorównać (vide Możdżer, Dudkiewicz, Kaczmarczyk, Pawlik, Hołownia…)
Ciekawą, choć chyba mniej jednorodną propozycją był kolejnego dnia koncert Karoliny Beimcik - poznańskiej wokalistki i skrzypaczki rezydującej w Nowym Jorku. Zresztą różnorodnych propozycji, które wieczorem każdego dnia prezentowane będą na scenie amfiteatru nie zabraknie. Interesująco zwłaszcza zapowiadają się set niedzielny nagrywającego m.in. dla serii Polish Jazz Kuby Więcka & Hoshii i poniedziałkowy, w którym kwintet J.P. Wróblewskiego wspólnie z Henrykiem Miśkiewiczem zagra utwory zmarłego mistrza. Całość jak zwykle zamknie koncert finałowy Warsztatów w wykonaniu Big Bandu, kadry oraz najlepszych uczestników 54 Warsztatów Cho-Jazz.
Napisz komentarz
Komentarze