17 września, w 85. rocznicę agresji ZSRR na Polskę oraz z okazji Światowego Dnia Sybiraka, pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu na placu Staszica w Pile, oddano hołd poległym za Ojczyznę.
Z honorową asystą odbyły się w Pile uroczystości upamiętniające rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę. Ofiarom agresji sowieckiej poległym na Kresach Wschodnich, zamordowanym przez NKWD, zmarłym na zesłaniu i w łagrach Sybiru oddali hołd przedstawiciele władz Miasta Piły oraz Powiatu Pilskiego, organizacji, związków i stowarzyszeń, a także mieszkańcy Piły i licznie młodzież.
17 września 1939 r. wojska Armii Czerwonej wkroczyły na tereny Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc wcześniej zawarty polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując jednocześnie ustalenia zawarte w tajnym protokole podpisanym w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy.
- Wydarzenia sprzed 85 lat, które dzisiaj wspominamy są tragiczną i bolesną kartą naszej historii, są dramatem wszystkich Polaków i do dzisiaj niezagojoną raną naszego narodu. 17 września 1939 r. na Kreml wezwany został polski ambasador w Moskwie Wacław Grzybowski, otrzymał informację, że państwo polskie właśnie przestaje istnieć, skutkiem czego zerwany został pakt o nieagresji z 1932 roku. W ten sposób Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich poinformował Polaków i cały świat, że staje się agresorem i sprzymierzeńcem faszystowskich Niemiec. W ten sposób już pierwszych dniach agresji Polacy poznali okrucieństwo, bezwzględność i bezprawie nowego okupanta polskich ziem. Tym samym zaczął się mroczny, pełen przemocy i niesprawiedliwości czas sowieckiego terroru. Polacy poznali zbyt dobrze znaczenie słów „deportacja, rabunek, gwałt, łagry, Archipelag Gułag,” czy wreszcie Katyń do dziś symbol ludobójstwa i mordów jeńców wojennych. Za każdym z tych słów kryje się rodzinna tragedia, ból i rozpacz po stracie bliskich. Dlatego tamtych wydarzeń i tamtych skrzywdzonych obywateli II Rzeczpospolitej nie możemy zapomnieć (…) Drodzy Państwo, niech nigdy więcej powiedzenie, że „historia lubi się powtarzać”, nie nabierze realnego znaczenia – powiedział Paweł Jarczak, zastępca prezydenta Piły.
Tego dnia, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r., obchodzony jest także Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.
(red)
fot. Miasto Pila, Powiat Pilski
Napisz komentarz
Komentarze