Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

12 Brygada pomaga powodzianom

POZNAŃ/ KROSNO / ŻAGAŃ / SZPROTAWA 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera lokalne społeczności w walce ze skutkami powodzi
12 Brygada pomaga powodzianom

Od początku kryzysu powodziowego, żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (12.WBOT) nieprzerwanie wspierają służby cywilne i lokalne społeczności w regionach najbardziej zagrożonych przez żywioł. - Akcja trwa i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie istniała potrzeba wsparcia lokalnych społeczności – informuje dowództwo 12 Brygady.

Działania brygady obecnie skupiają się głównie w województwie lubuskim, obejmując takie miejscowości jak Szprotawa, Małomice, Żagań oraz Krosno Odrzańskie.      

Żołnierze 12.WBOT pracują również na terenie województwa dolnośląskiego, wspierając działania 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Szprotawie i Małomicach głównym zadaniem był transport 150 000 worków na piasek, a także umacnianie wałów przeciwpowodziowych, aby zabezpieczyć miejscowości przed napływającą wodą. 

W Żaganiu żołnierze wspierali ewakuację archiwum Prokuratury Rejonowej, które znajdowało się w zagrożonym rejonie. 

W Krośnie Odrzańskim Brygada realizowała prace zabezpieczające, w tym układanie worków z piaskiem oraz montaż nowoczesnego Mobilnego Systemu Ochrony Przeciwpowodziowej MSOP, mającego na celu zminimalizowanie skutków powodzi.

W ciągu doby, w działaniach bierze udział około 170 żołnierzy Brygady. Jak podkreślają przedstawiciele 12 WBOT, kluczowym elementem skuteczności była ścisła współpraca z innymi służbami, takimi jak Policja, Państwowa Straż Pożarna (PSP), Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), samorządami lokalnymi oraz z mieszkańcami zagrożonych rejonów.

- Akcja trwa od samego początku kryzysu i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie istniała potrzeba wsparcia lokalnych społeczności – informuje dowództwo 12 Brygady. 

Pomimo trudności, efektem dotychczasowych działań było zabezpieczenie terenów położonych w pobliżu rzek i cieków wodnych, co pozwoliło ograniczyć ryzyko powodzi oraz ochronić dobytek mieszkańców.

Z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację związaną z powodzią, przewidywane jest dalsze dysponowanie sił i środków w zagrożonych rejonach. 

(bek)

12.WBOT

fot. 152.blp.

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama