Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Szkoły społeczne spotkały się w Pile

Pod patronatem medialnym Tygodnika Nowego odbyła się w Pile konferencja Społecznego Towarzystwa Oświatowego – największej organizacji oświaty niepublicznej w Polsce. Przez trzy dni, od 25 do 27 października, przedstawiciele stowarzyszenia dyskutowali o kwestiach kluczowych dla STO i polskiej oświaty.
Szkoły społeczne spotkały się w Pile

Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO) powstało w 1987 roku jako pierwsza organizacja oświaty niepublicznej w Polsce. Obecnie to największe tego typu stowarzyszenie w kraju –STO działa w większości województw, prowadząc łącznie prawie 100 szkół i przedszkoli. To funkcjonujące na zasadzie non-profit placówki społeczne, prowadzone przez rodziców.

Co roku przedstawiciele STO spotykają się na Konferencjach Programowych, by rozmawiać o sprawach stowarzyszenia i kwestiach kluczowych dla przyszłości polskiej oświaty. Konferencje odbywają się w miastach, w których działają szkoły prowadzone przez stowarzyszenie. 

Jednym z takich miast jest Piła. W oświatowy krajobraz miasta już na stałe wpisał się Zespół Szkół Ogólnokształcących STO. W skład tego Zespołu, działającego przy alei Powstańców Wielkopolskich, wchodzi szkoła podstawowa i liceum.

W tym roku środowisko skupione wokół pilskich szkół STO zaprosiło członków swojego stowarzyszenia właśnie do naszego miasta na XXIX Konferencję Programową STO pt. „Alert STO. Dzieci w obliczu cyfrowych zagrożeń”.

– Piła ma wiele do zaoferowania, ale wciąż jest słabo znana. Zależało nam na tym, by członkowie STO z całej Polski mogli poznać zalety naszego miasta, stąd pomysł organizacji tegorocznej konferencji właśnie nad Gwdą – mówi Łukasz Smołka, Prezes Samodzielnego Koła Terenowego nr 106 STO w Pile, które prowadzi pilskie szkoły STO. – Konferencja Programowa to także okazja do tego, by pochwalić się dorobkiem naszych szkół. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli potrafimy dobrze przygotować dzieci i młodzież do przyszłych wyzwań. Właśnie dlatego szkoły STO zaskarbiły sobie sympatię mieszkańców Piły i cieszą się w naszym mieście dużą popularnością – wyjaśnia.

 

Dzień dobry w Pile

Odwiedziny w Zespole Szkół STO były pierwszym punktem programu konferencji, na którą przyjechało prawie 150 osób reprezentujących szkoły społeczne z całego kraju. W trakcie trwającej trzy godziny wizyty studyjnej goście dowiedzieli się m.in., jakie metody wykorzystują w swojej pracy pilscy nauczyciele.

Zwiedzanie szkoły miało miejsce jeszcze przed oficjalną inauguracją konferencji. Ta została zaplanowana na godz. 16.00 w Regionalnym Centrum Kultury. Uroczystość poprowadzili: Katarzyna Jackowiak, dyrektor ZSO STO w Pile oraz Łukasz Smołka. W imieniu władz miasta głos zabrał z kolei Paweł Jarczak, wiceprezydent Piły. Gości wydarzenia powitali także przedstawiciele władz STO: Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz Anita Iskierka, wiceprezes Zarządu Głównego STO.

Inauguracja konferencji była tradycyjnie okazją do uhonorowania zasłużonych członków stowarzyszenia, w tym pracowników szkół. Osoby, które mogą się pochwalić szczególnymi osiągnięciami w obszarze oświaty, otrzymały podczas uroczystości medale i odznaczenia.

Oprócz wspomnianych, oficjalnych uroczystości towarzyszących inauguracji, wydarzeniem wartym zapamiętania była prezentacja nowego logo stowarzyszenia. Poprzednie logo towarzyszyło organizacji od chwili jej powstania, czyli przez 37 lat.

 

Edukacja (i Piła) w centrum uwagi

Program drugiego i trzeciego dnia konferencji wypełniony był wykładami i dyskusjami o istotnych wyzwaniach dla polskiej oświaty i dla samego stowarzyszenia.

– Jako osoby działające w sferze edukacji mamy świadomość, jak wiele wyzwań stoi przed młodym pokoleniem w związku z rozwojem nowych technologii. Właśnie dlatego temat przewodni tegorocznej konferencji stanowiły zagrożenia, na które dzieci i młodzież są wystawione w świecie cyfrowym–mówiZygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.– Wspomnianym zagadnieniom poświęcone były wystąpienia przedstawicieli Szkoły Policji w Pile, podkom. Iwony Ratajczak i kom. Szymona Bekierskiego, oraz prof. Jakuba Andrzejczaka z Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej, eksperta w zakresie socjalizacji oraz edukacji dzieci i młodzieży w rzeczywistości cyfrowej. To była solidna i jakże potrzebna dawka wiedzy o zjawiskach, które występują w tzw. nowych mediach – dodaje. 

W trakcie konferencji przedstawiciele STO rozmawiali także o tym, jak doskonalić swoje stowarzyszenie, a tym samym także prowadzone przez siebie szkoły. Konferencje Programowe to jedna z niewielu okazji, by dyskutować na ten temat w tak licznym gronie.

Mimo bogatego planu wykładów i debat, w programie konferencji nie zabrakło miejsca na poznawanie Piły i skorzystanie z oferty kulturalnej naszego miasta. Uczestnicy konferencji wybrali się na spacer po Pile, a ich przewodniczkami były nauczycielki z pilskich szkół STO – historyczka Bożena Biernacka oraz Bożena Piecuch, ucząca historii sztuki. Dzięki tej pouczającej wycieczce goście z różnych stron Polski poznali przede wszystkim najciekawsze zabytki naszego miasta i dowiedzieli się wiele o ich architekturze. 

Sobotni wieczór był z kolei okazją do chwili odpoczynku przy dźwiękach muzyki. Goście konferencji z pewnością na długo zapamiętają wspaniały koncert w wykonaniu Chóru Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.

– XXIX Konferencja Programowa STO przeszła już do historii, ale z pewnością zostanie na długo zapamiętana przez członków naszego stowarzyszenia – mówi Łukasz Smołka, Prezes SKT nr 106 STO. – Nasi goście wyjeżdżali z Piły uśmiechnięci, pełni pozytywnych wrażeń i energii do działania. Jestem przekonany, że takie wydarzenia to ważny element promocji naszego miasta – kończy.

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama