Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO) powstało w 1987 roku jako pierwsza organizacja oświaty niepublicznej w Polsce. Obecnie to największe tego typu stowarzyszenie w kraju –STO działa w większości województw, prowadząc łącznie prawie 100 szkół i przedszkoli. To funkcjonujące na zasadzie non-profit placówki społeczne, prowadzone przez rodziców.
Co roku przedstawiciele STO spotykają się na Konferencjach Programowych, by rozmawiać o sprawach stowarzyszenia i kwestiach kluczowych dla przyszłości polskiej oświaty. Konferencje odbywają się w miastach, w których działają szkoły prowadzone przez stowarzyszenie.
Jednym z takich miast jest Piła. W oświatowy krajobraz miasta już na stałe wpisał się Zespół Szkół Ogólnokształcących STO. W skład tego Zespołu, działającego przy alei Powstańców Wielkopolskich, wchodzi szkoła podstawowa i liceum.
W tym roku środowisko skupione wokół pilskich szkół STO zaprosiło członków swojego stowarzyszenia właśnie do naszego miasta na XXIX Konferencję Programową STO pt. „Alert STO. Dzieci w obliczu cyfrowych zagrożeń”.
– Piła ma wiele do zaoferowania, ale wciąż jest słabo znana. Zależało nam na tym, by członkowie STO z całej Polski mogli poznać zalety naszego miasta, stąd pomysł organizacji tegorocznej konferencji właśnie nad Gwdą – mówi Łukasz Smołka, Prezes Samodzielnego Koła Terenowego nr 106 STO w Pile, które prowadzi pilskie szkoły STO. – Konferencja Programowa to także okazja do tego, by pochwalić się dorobkiem naszych szkół. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli potrafimy dobrze przygotować dzieci i młodzież do przyszłych wyzwań. Właśnie dlatego szkoły STO zaskarbiły sobie sympatię mieszkańców Piły i cieszą się w naszym mieście dużą popularnością – wyjaśnia.
Dzień dobry w Pile
Odwiedziny w Zespole Szkół STO były pierwszym punktem programu konferencji, na którą przyjechało prawie 150 osób reprezentujących szkoły społeczne z całego kraju. W trakcie trwającej trzy godziny wizyty studyjnej goście dowiedzieli się m.in., jakie metody wykorzystują w swojej pracy pilscy nauczyciele.
Zwiedzanie szkoły miało miejsce jeszcze przed oficjalną inauguracją konferencji. Ta została zaplanowana na godz. 16.00 w Regionalnym Centrum Kultury. Uroczystość poprowadzili: Katarzyna Jackowiak, dyrektor ZSO STO w Pile oraz Łukasz Smołka. W imieniu władz miasta głos zabrał z kolei Paweł Jarczak, wiceprezydent Piły. Gości wydarzenia powitali także przedstawiciele władz STO: Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz Anita Iskierka, wiceprezes Zarządu Głównego STO.
Inauguracja konferencji była tradycyjnie okazją do uhonorowania zasłużonych członków stowarzyszenia, w tym pracowników szkół. Osoby, które mogą się pochwalić szczególnymi osiągnięciami w obszarze oświaty, otrzymały podczas uroczystości medale i odznaczenia.
Oprócz wspomnianych, oficjalnych uroczystości towarzyszących inauguracji, wydarzeniem wartym zapamiętania była prezentacja nowego logo stowarzyszenia. Poprzednie logo towarzyszyło organizacji od chwili jej powstania, czyli przez 37 lat.
Edukacja (i Piła) w centrum uwagi
Program drugiego i trzeciego dnia konferencji wypełniony był wykładami i dyskusjami o istotnych wyzwaniach dla polskiej oświaty i dla samego stowarzyszenia.
– Jako osoby działające w sferze edukacji mamy świadomość, jak wiele wyzwań stoi przed młodym pokoleniem w związku z rozwojem nowych technologii. Właśnie dlatego temat przewodni tegorocznej konferencji stanowiły zagrożenia, na które dzieci i młodzież są wystawione w świecie cyfrowym–mówiZygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.– Wspomnianym zagadnieniom poświęcone były wystąpienia przedstawicieli Szkoły Policji w Pile, podkom. Iwony Ratajczak i kom. Szymona Bekierskiego, oraz prof. Jakuba Andrzejczaka z Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej, eksperta w zakresie socjalizacji oraz edukacji dzieci i młodzieży w rzeczywistości cyfrowej. To była solidna i jakże potrzebna dawka wiedzy o zjawiskach, które występują w tzw. nowych mediach – dodaje.
W trakcie konferencji przedstawiciele STO rozmawiali także o tym, jak doskonalić swoje stowarzyszenie, a tym samym także prowadzone przez siebie szkoły. Konferencje Programowe to jedna z niewielu okazji, by dyskutować na ten temat w tak licznym gronie.
Mimo bogatego planu wykładów i debat, w programie konferencji nie zabrakło miejsca na poznawanie Piły i skorzystanie z oferty kulturalnej naszego miasta. Uczestnicy konferencji wybrali się na spacer po Pile, a ich przewodniczkami były nauczycielki z pilskich szkół STO – historyczka Bożena Biernacka oraz Bożena Piecuch, ucząca historii sztuki. Dzięki tej pouczającej wycieczce goście z różnych stron Polski poznali przede wszystkim najciekawsze zabytki naszego miasta i dowiedzieli się wiele o ich architekturze.
Sobotni wieczór był z kolei okazją do chwili odpoczynku przy dźwiękach muzyki. Goście konferencji z pewnością na długo zapamiętają wspaniały koncert w wykonaniu Chóru Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.
– XXIX Konferencja Programowa STO przeszła już do historii, ale z pewnością zostanie na długo zapamiętana przez członków naszego stowarzyszenia – mówi Łukasz Smołka, Prezes SKT nr 106 STO. – Nasi goście wyjeżdżali z Piły uśmiechnięci, pełni pozytywnych wrażeń i energii do działania. Jestem przekonany, że takie wydarzenia to ważny element promocji naszego miasta – kończy.
Napisz komentarz
Komentarze