Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Burzliwie w Chodzieży. Poszło o szpital powiatowy

Gdzie rodzić? Szpitale pod ścianą...
Burzliwie w Chodzieży. Poszło o szpital powiatowy

Trwają przymiarki do reorganizacji Szpitala Powiatowego w Chodzieży. Spór o przyszłość oddziału położniczego spolaryzował społeczność miasta. Ku zdziwieniu organizatorów na otwarte w tej sprawie spotkanie, które odbyło się w ostatni czwartek 17 listopada, przyszło niewielu zainteresowanych (czyt. protestujących). Czas ucieka, decyzja Rady Powiatu Chodzieskiego przewidziana jest jeszcze w grudniu br.

Dyskusje nad reorganizacją szpitala w tym likwidacją ,,porodówki" oraz budową nowych oddziałów ,,geriatrii" i „opiekuńczo-leczniczego” rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Najpierw rozmowy prowadzone były w gronie samorządowców oraz dyrekcji szpitala. Jednak ostateczną decyzję podejmie organ założycielski i dlatego Starostwo Powiatowe postanowiło zorganizować konsultacje społeczne. Niestety w przeciwieństwie do Internetu frekwencja zawiodła. Jak obliczył szybko wicestarosta Mariusz Witczuk poza samorządowcami czwartkowe konsultacje zainteresowały maksymalnie 15 osób. Dlaczego? nie mógł się nadziwić starosta Adrian Urbański - skoro w mediach społecznościowych dawno tak intensywnienie o tym deliberowano.

      Powody które zmuszają szpital do działań przedstawił zastępca dyrektora szpitala Michał Czosnowski. Chodzi głównie o demografię W latach 70, wówczas w oddziale w Szamocinie, rodziło się od 1000 do 1200 dzieci, w 2023 w chodzieskiej ,,porodówce" na świat przyszło „zaledwie” 338 dzieci. Plany budowy nowych oddziałów przedstawiła dyrektor Aleksandra Ćwikła.

      Dlaczego spotkanie rezonowało tak niewielkim zainteresowaniem, próbował zdiagnozować Kamil Sobkowiak. Według niego brakuje komunikacji między starostwem a mieszkańcami, a poza tym - jak mówił - konsultacje słabo były rozreklamowane. Najzagorzalszy adwersarz aktualnych władz miasta i starostwa podtrzymał krytykę pomysłu likwidacji oddziału.

      Ale to nie jedyny problem tego szpitala. Kolejnymi coraz bardziej ważkimi do udźwignięcia przez chodzieską lecznicę są braki kadrowe i ograniczone środki finansowe. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ma być elementem zapowiadanej przez resort reformy szpitalnictwa. Placówki mają specjalizować się w danej dziedzinie i ma to dotyczyć m.in. szpitali i oddziałów położniczych. Chodzi o gwarancję, że matką i dzieckiem zajmuje się odpowiednio wykwalifikowany, mający doświadczenie personel.  

      W związku z planowaną reformą szpitalnictwa, zanalizowano liczbę porodów w Szpitalu Powiatowym w Chodzieży. Z danych w niej zawartych od 2016 r. jednoznacznie wynika, iż całkowita ilość porodów z roku na rok spada oraz rośnie ilość porodów pań spoza powiatu chodzieskiego (np. rok 2023 - ilość porodów 338, z czego pań z powiatu chodzieskiego 161, natomiast pań spoza powiatu to 177). Zmiany są więc nieuniknione, wraz z malejącą liczbą kobiet w wieku rozrodczym żaden realny scenariusz demograficzny nie przewiduje zatrzymania spadku liczebności populacji, a tym samym wzrostu ilości porodów. 

      W celu zapewnienia bezpieczeństwa kobietom w ciąży, Szpital zapewni dodatkowy transport do najbliższego oddziału położniczo-noworodkowego, z którym Szpital zawrze umowę na określony zakres świadczeń. Powiat jest już po rozmowach z samorządowcami północnej wielkopolski - zamierza podpisać umowę ze szpitalami w Obornikach, Trzcince i Pile. Większa ilość porodów podnosi doświadczenie i fachowość personelu, co jest kluczowe dla mam. W sytuacji nagłej, podczas której transport opierać się będzie o karetkę, ciężarna będzie pod opieką położnej i ratownika medycznego. Szpital zapewni całodobowy dyżur położnej w Centralnej Izbie Przyjęć oraz przygotuje w pełni wyposażony gabinet.

      Szpital w Chodzieży od wielu lat boryka się z brakiem lekarzy specjalistów. Obecnie zatrudnia na oddziale położniczym z neonatologią pięciu lekarzy specjalistów z zakresu położnictwa i ginekologii, w tym czterech z nich jest już na emeryturze. Ponadto, szpital nie ma możliwości zapewnienia porodów w znieczuleniu okołoporodowym z powodu braku wystarczającej ilości wymaganego do realizacji tej procedury personelu medycznego. Funkcjonowanie oddziału położniczego planuje się zakończyć w II kwartale 2025 roku. Planowane jest utworzenie oddziału opiekuńczo-leczniczego i geriatrycznego. Dodajmy, że od kilku lat ginekologia włączona jest w oddział wieloprofilowy i tak dalej zostanie. Nadal będzie funkcjonował oddział wieloprofilowy, gdzie będą zaplanowane operacje i zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, ginekologii oraz procedury „jednego dnia”.

      Jak zauważył przewodniczący Rady Powiatu Marcin Kita, dla radnych głosowanie w tej sprawie będzie najprawdopodobniej najtrudniejszym w kadencji. Oddział ma być czynny do końca czerwca.

 

 

 

 

  

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama