Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Burzliwie w Chodzieży. Poszło o szpital powiatowy

Gdzie rodzić? Szpitale pod ścianą...
Burzliwie w Chodzieży. Poszło o szpital powiatowy

Trwają przymiarki do reorganizacji Szpitala Powiatowego w Chodzieży. Spór o przyszłość oddziału położniczego spolaryzował społeczność miasta. Ku zdziwieniu organizatorów na otwarte w tej sprawie spotkanie, które odbyło się w ostatni czwartek 17 listopada, przyszło niewielu zainteresowanych (czyt. protestujących). Czas ucieka, decyzja Rady Powiatu Chodzieskiego przewidziana jest jeszcze w grudniu br.

Dyskusje nad reorganizacją szpitala w tym likwidacją ,,porodówki" oraz budową nowych oddziałów ,,geriatrii" i „opiekuńczo-leczniczego” rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Najpierw rozmowy prowadzone były w gronie samorządowców oraz dyrekcji szpitala. Jednak ostateczną decyzję podejmie organ założycielski i dlatego Starostwo Powiatowe postanowiło zorganizować konsultacje społeczne. Niestety w przeciwieństwie do Internetu frekwencja zawiodła. Jak obliczył szybko wicestarosta Mariusz Witczuk poza samorządowcami czwartkowe konsultacje zainteresowały maksymalnie 15 osób. Dlaczego? nie mógł się nadziwić starosta Adrian Urbański - skoro w mediach społecznościowych dawno tak intensywnienie o tym deliberowano.

      Powody które zmuszają szpital do działań przedstawił zastępca dyrektora szpitala Michał Czosnowski. Chodzi głównie o demografię W latach 70, wówczas w oddziale w Szamocinie, rodziło się od 1000 do 1200 dzieci, w 2023 w chodzieskiej ,,porodówce" na świat przyszło „zaledwie” 338 dzieci. Plany budowy nowych oddziałów przedstawiła dyrektor Aleksandra Ćwikła.

      Dlaczego spotkanie rezonowało tak niewielkim zainteresowaniem, próbował zdiagnozować Kamil Sobkowiak. Według niego brakuje komunikacji między starostwem a mieszkańcami, a poza tym - jak mówił - konsultacje słabo były rozreklamowane. Najzagorzalszy adwersarz aktualnych władz miasta i starostwa podtrzymał krytykę pomysłu likwidacji oddziału.

      Ale to nie jedyny problem tego szpitala. Kolejnymi coraz bardziej ważkimi do udźwignięcia przez chodzieską lecznicę są braki kadrowe i ograniczone środki finansowe. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ma być elementem zapowiadanej przez resort reformy szpitalnictwa. Placówki mają specjalizować się w danej dziedzinie i ma to dotyczyć m.in. szpitali i oddziałów położniczych. Chodzi o gwarancję, że matką i dzieckiem zajmuje się odpowiednio wykwalifikowany, mający doświadczenie personel.  

      W związku z planowaną reformą szpitalnictwa, zanalizowano liczbę porodów w Szpitalu Powiatowym w Chodzieży. Z danych w niej zawartych od 2016 r. jednoznacznie wynika, iż całkowita ilość porodów z roku na rok spada oraz rośnie ilość porodów pań spoza powiatu chodzieskiego (np. rok 2023 - ilość porodów 338, z czego pań z powiatu chodzieskiego 161, natomiast pań spoza powiatu to 177). Zmiany są więc nieuniknione, wraz z malejącą liczbą kobiet w wieku rozrodczym żaden realny scenariusz demograficzny nie przewiduje zatrzymania spadku liczebności populacji, a tym samym wzrostu ilości porodów. 

      W celu zapewnienia bezpieczeństwa kobietom w ciąży, Szpital zapewni dodatkowy transport do najbliższego oddziału położniczo-noworodkowego, z którym Szpital zawrze umowę na określony zakres świadczeń. Powiat jest już po rozmowach z samorządowcami północnej wielkopolski - zamierza podpisać umowę ze szpitalami w Obornikach, Trzcince i Pile. Większa ilość porodów podnosi doświadczenie i fachowość personelu, co jest kluczowe dla mam. W sytuacji nagłej, podczas której transport opierać się będzie o karetkę, ciężarna będzie pod opieką położnej i ratownika medycznego. Szpital zapewni całodobowy dyżur położnej w Centralnej Izbie Przyjęć oraz przygotuje w pełni wyposażony gabinet.

      Szpital w Chodzieży od wielu lat boryka się z brakiem lekarzy specjalistów. Obecnie zatrudnia na oddziale położniczym z neonatologią pięciu lekarzy specjalistów z zakresu położnictwa i ginekologii, w tym czterech z nich jest już na emeryturze. Ponadto, szpital nie ma możliwości zapewnienia porodów w znieczuleniu okołoporodowym z powodu braku wystarczającej ilości wymaganego do realizacji tej procedury personelu medycznego. Funkcjonowanie oddziału położniczego planuje się zakończyć w II kwartale 2025 roku. Planowane jest utworzenie oddziału opiekuńczo-leczniczego i geriatrycznego. Dodajmy, że od kilku lat ginekologia włączona jest w oddział wieloprofilowy i tak dalej zostanie. Nadal będzie funkcjonował oddział wieloprofilowy, gdzie będą zaplanowane operacje i zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, ginekologii oraz procedury „jednego dnia”.

      Jak zauważył przewodniczący Rady Powiatu Marcin Kita, dla radnych głosowanie w tej sprawie będzie najprawdopodobniej najtrudniejszym w kadencji. Oddział ma być czynny do końca czerwca.

 

 

 

 

  

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama