Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Powiat Pilski musi zapłacić za poprzedników

Niecałe trzy kwadranse trwała nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Pile, związana ze zmianami w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Pilskiego na lata 2024-2040.
Powiat Pilski musi zapłacić za poprzedników

 Zarząd Powiatu w Pile do złożenia wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji przymusiła decyzja wojewody wielkopolskiego Agaty Sobczyk, która wezwała Powiat Pilski do zwrotu dotacji celowej z budżetu państwa na realizowane w 2023 roku zadanie pn."Rozwój Szpitala Powiatowego w Wyrzysku Sp. z o.o. w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej. Likwidacja barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala. Zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego".

      Jak się teraz okazało, trzy z czterech podzadań, które - zgodnie z umową - miały być zrealizowane do końca 2023 roku, nie zostały zakończone w terminie. Mimo to - choć prace trwały dalej w 2024 roku - w starym roku „na papierze” roboty zostały odebrane, dotację rozliczono oraz wystawiono fakturę. 

      Wobec takiej sytuacji wojewoda wielkopolski Agata Sobczyk uznała, że dotacja przeznaczona na trzy podzadania budowlane została pobrana niezgodnie z przeznaczeniem i musi zostać zwrócona. Na obecne władze powiatu spadł więc obowiązek zapłaty w terminie 15 dni 1.440.00 złotych plus 235 tysięcy złotych odsetek. I stąd pojawiła się pilność zwołania sesji. 

      Ale to nie były wszystkie niedobre wiadomości. 

      - Jak wynika z adnotacji w dzienniku budowy, prace na łączniku czy podjazdach nadal trwają. Dokumenty mówiące o zakończeniu prac do końca 2024 roku nie zawierały więc prawdy. Jednak ta sprawa ma więcej wątków, bo pojawiły się też dokumenty dotyczące robót, które nigdy nie były wykonane - zdradziła na sesji Kamila Leicht-Łukaszczyk, od kilku miesięcy prezes Szpitala Powiatowego w Wyrzysku.

      - Chodzi o faktury na 650 tysięcy złotych za prace, których nikt nie zgłosił i na które nie było przetargu - uściślił Kazimierz Sulima, etatowy członek zarządu powiatu. 

      - Czy poprzedni zarząd powiatu o tym wiedział? Jeśli wiedział, to niedobrze. Jeśli nie wiedział, to też źle - skomentowała zamieszanie wokół wyrzyskiej inwestycji radna Maria Augustyn.

      Nie była to jedyna kwestia związana z oddaniem niewykorzystanych środków. Powiat musi również zwrócić 57 tysięcy złotych Powiatowemu Urzędowi Pracy w Pile. W tym przypadku faktura została wystawiona za szkolenie, które miało się odbyć w 2022 roku i którego nie zorganizowano. Sprawa wyszła na jaw przy okazji wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Ponadto jeden z mieszkańców powiatu zauważył swoje nazwisko figurujące na liście osób przeszkolonych, choć w szkoleniu nie uczestniczył.

      - Czy zostały o tych sprawach powiadomione organy ściągania? - spytał radny Grzegorz Wądołowski.

      - Tak, organy ścigania prowadzą już odpowiednie czynności - poinformował wicestarosta Stefan Kowal. 

      Za wynikającą z powyższych zdarzeń koniecznością dokonania zmian w budżecie opowiedziało się 19 radnych. Radni Eligiusz Komarowski i Krzysztof Stepnowski wstrzymali się od głosu.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: red is badTreść komentarza: "red", to jak doniósł Marek Barabasz, Noska, ZN, Aleksander Radek, (men), Kazek Posada. Barabasz skomentował, że red znaczy z ang. czerwony a Noska jest czerwony do bólu. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:16Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama