lub Uczelniany AZS Akademii Nauk Stosowanych w Pile obchodzi wspaniały jubileusz - 20 lat działalności!
Z tej okazji zorganizowane zostało wyjątkowe seminarium jubileuszowe pt. „Sport dawniej i dziś”, które było okazją do refleksji nad rozwojem sportu akademickiego i jego znaczeniem na przestrzeni lat. W trakcie wydarzenia była okazja do spotkania z trenerami, wykładowcami, studentami, a także absolwentami pilskiego klubu, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z czasów działalności AZS. - Była to świetna okazja, by zastanowić się, jak zmieniały się trendy sportowe, jakie wyzwania stawiał przed nami czas, a także jak sport wpływał na nasze życie, zarówno te zawodowe, jak i osobiste – zastanawiali się organizatorzy tego spotkania mgr Andrzej Grzesik – członek Zarządu Klubu oraz prezes KU AZS ANS Paweł Łojewski. Właśnie tego drugiego przy tej podniosłej uroczystości poprosiliśmy o krótką, sentymentalną rozmowę.
Przewodnią ideą Programu AZS oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, który realizujecie jest hasło ,,Od Kanapowca do Sportowca”. Jak można rozumieć wartości projektu?
Hasło „Od Kanapowca do Sportowca”, sugeruje dążenie do promowania aktywności fizycznej wśród osób, które wcześniej nie miały z nią styczności lub preferowały bardziej bierny tryb życia, jak tzw. „kanapowiec”. Wartości, które są związane z tym hasłem, obejmują promowanie zdrowego stylu życia. W tym kontekście stawiamy na aktywność fizyczną, zachęcając studentów i pracowników oraz osoby z zewnątrz do zmiany stylu życia poprzez uczestnictwo w treningach sportowych, co przekłada się na poprawę zdrowia i samopoczucia.
Każda osoba, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej, ma możliwość rozwoju w tej dziedzinie. Z tego punktu widzenia projekt może oferować zajęcia treningowe zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. My skupiliśmy się na trzech dla nas istotnych dyscyplinach jak: siatkówka (druga co do popularności dyscyplina sportowa w Polsce), indor cycling (posiadamy jeden z najlepszych na świecie systemów treningowych ICG e pracowni Cardio) oraz ergometr wioślarski (jako forma przygotowania zawodników do już 12 edycji Otwartych Mistrzostw ANS w Pile o Puchar Rektora).
Projekt także apel o podejmowanie wyzwań, rozwijanie swoich pasji oraz dążenie do celów związanych ze sportem, niezależnie od tego, czy jest to amatorskie uprawianie sportu, czy profesjonalna kariera.
Zajęcia te kładą również nacisk na rozwój nie tylko fizyczny, ale także na budowanie charakteru, pracę w zespole i wytrwałości, które są kluczowe zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym.
Z czego możesz być dumny jak prezes Klubu Uczelnianego AZS ANS w Pile, który obchodzi 20lecie?
Duma moja wynika z wielu aspektów związanych z działalnością klubu i wpływem, jaki wywiera na społeczność akademicką. Po pierwsze, od początku utrzymujemy wysoki poziom sportowy. Świadczą o tym znakomite wyniki naszych studentów. To 40 medali Akademickich Mistrzostw Polski: 14 złotych, 10 srebrnych i 16 brązowych medali, to również trzy medale Europejskich Igrzysk Studenckich. 408 zawodników uczestniczących w zawodach finałowych AMP oraz ponad 400 studentów członków AZS czynnie uczestniczących w zajęciach treningowych różnych sekcji sportowych. Naszymi największymi sportowcami/studentami byli lekkoatleci: Kamil Kalka, Karol Grzegorczyk , Magdalena Węgrzyn (Bachmatiuk), Szymon Krawczyk, judocy: Paula Kułaga, Katarzyna Wiszniewska, Tomasz Drzewiecki, Adam Stodolski, jak również drużyna futsalu, siatkarki i siatkarze.
Co przysporzyło Ci do tej pory najwięcej satysfakcji jako prezesowi Klubu Uczelnianego?
Myślę, że ogromną satysfakcją była nominacja do organizacji przez ANS w Pile i nasz Klub Uczelniany pięciokrotnie finału Akademickich Mistrzostw Polski w Judo oraz w tym roku w kwietniu Akademickich Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych.
Najbliższe plany?
Na pewno dalsze promowanie aktywności fizycznej wśród studentów, co więcej, wspieranie rozwoju sportowego studentów – utrzymanie stypendiów sportowych i pozyskanie jeszcze jednego partnera dla Klubu
Starać się będziemy o zwiększenie świadomości na temat roli sportu w życiu akademickim, utrzymanie współpracy z lokalnymi klubami sportowymi oraz dbać nadal będziemy o dostępność sportu dla wszystkich studentów.
Przed wami kolejne wyzwania i cele, ale można być pewnym, że z takim wsparciem będziecie kontynuować Waszą działalność przez kolejne lata!
Tego Wam życzę i bardzo dziękuję o rozmowę.
Mariusz Markowski
Napisz komentarz
Komentarze