W akcji liczenia osób bezdomnych na terenie Piły wezmą udział m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który koordynuje akcję, strażnicy miejscy, policjanci, pracownicy socjalni. Bezdomnych przebywających tej nocy w izbie wytrzeźwień, pilskim Szpitalu Specjalistycznym, Ars Medicalu, na działkach, w ośrodkach Markotu i w noclegowni policzą pracownicy tychże placówek. Do akcji włączają się także pilscy działkowcy – cześć bezdomnych mieszka bowiem na działkach, choć – jak zaznaczają sami działkowcy – w Pile są to bezdomni mieszkający w altanach o stosunkowo wysokich standardach, czyli w pomieszczeniach murowanych, z ogrzewaniem i wodą, czyli żyjący godnie, a takich – wg instrukcji ministerstwa - w tym roku liczenie nie obejmuje. Biorący udział w akcji sprawdzą także pilskie dworce i pustostany – jak choćby budynek przy ul. Warsztatowej po byłej kolejowej noclegowni i inne miejsca, gdzie nocują osoby bezdomne.
- Akcja pokaże, czy od poprzedniego liczenia przybyło nam bezdomnych. W Pile mogą także przebywać bezdomni z innych terenów kraju – tych także obejmujemy akcją i liczymy jako bezdomnych pilskich – wyjaśnia Wanda Kolińska, dyrektorka MOPS w Pile
***
Liczenie odbywać się będzie w godzinach późnowieczornych i nocnych – od godz. 22.00 - z uwagi na proces przemieszczania się osób bezdomnych. Ponadto przygotowana procedura samego procesu spisywania osób bezdomnych ma zapobiec dublowaniu się tychże osób. Partole złożone z pracownika socjalnego i strażników miejskich przeprowadzą z bezdomnymi anonimową ankietę, z której dane trafią następnie do komputerowej aplikacji akcji i stworzą statystyki.
Jak informuje ministerstwo, określenie liczby osób bezdomnych jest konieczne, by ograniczać negatywne skutki bezdomności. - Informacja o liczbie osób bezdomnych przebywających na terenie danej gminy może być podstawą do podejmowania konkretnych decyzji, np. o wybudowaniu noclegowni czy domu dla osób bezdomnych, a także prowadzenia odpowiedniej polityki mieszkaniowej – informuje resort. Dzięki badaniu władze lokalne zyskają też informację o miejscach grupowania się osób bezdomnych; będą wiedziały, gdzie w razie potrzeby dostarczyć pomoc, np. posiłek czy ciepłą odzież.
Niektóre stowarzyszenia zajmujące się osobami bezdomnymi w Polsce uważają, że liczba osób policzonych w akcjach tego typu jest znacznie zaniżona.
- W naszym przekonaniu liczba osób bezdomnych sięga nawet 100 tysięcy w kraju. Bierzemy tu pod uwagę osoby których nie doliczono do sprawozdania, czyli te wszystkie, które choćby mieszkają przez chwilę u znajomych, ale także rzeszę osób niezidentyfikowanych w przestrzeni publicznej, ludzi śpiących na klatkach schodowych, w piwnicach, kanałach – akcja nie dociera do wszystkich, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, a tam bezdomnych jest najwięcej – twierdzą pracownicy Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.
W Pile pracownicy socjalni znają miejsca, w których nocują osoby bezdomne. Jednak część z nich faktycznie zmienia miejsce pobytu – często śpią na klatkach schodowych, do których nagle pojawia się łatwy dostęp, a więc np. tam, gdzie nie działa domofon. O zwrócenie uwagi na takie osoby do pilan zwracają się organizatorzy akcji.
- Proszę nam zgłosić takie miejsca, takich bezdomnych – apelują.
A można to zrobić kontaktując się z MOPS pod nr telefonu 67 212 21 31, bądź z Pilskim Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR- MARKOT pod nr tel. 67 214 41 21, Komendą Powiatową Policji w Pile pod nr tel. 997 bądź Strażą Miejską w Pile pod nr tel. 986.
eki
Napisz komentarz
Komentarze