Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Ilu pilan żyje na ulicy?

W nocy ze środy na czwartek - z 8 na 9 lutego - w całym kraju odbędzie się liczenie osób bezdomnych. Akcję organizuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a przeprowadzają ją samorządy. Ostatnie takie badanie odbyło się dwa lata temu, wykazało, że 36.161 osób w Polsce nie ma dachu nad głową – to o 5.449 osób bezdomnych więcej, niż wynikało z analogicznego badania w roku 2013. Do liczenia bezdomnych przygotowują się wszystkie gminy powiatu pilskiego, także miasto Piła.
Ilu pilan żyje na ulicy?

W akcji liczenia osób bezdomnych na terenie Piły wezmą udział m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który koordynuje akcję, strażnicy miejscy, policjanci, pracownicy socjalni. Bezdomnych przebywających tej nocy w izbie wytrzeźwień, pilskim Szpitalu Specjalistycznym, Ars Medicalu, na działkach, w ośrodkach Markotu i w noclegowni policzą pracownicy tychże placówek. Do akcji włączają się także pilscy działkowcy – cześć bezdomnych mieszka bowiem na działkach, choć – jak zaznaczają sami działkowcy – w Pile są to bezdomni mieszkający w altanach o stosunkowo wysokich standardach, czyli w pomieszczeniach murowanych, z ogrzewaniem i wodą, czyli żyjący godnie, a takich – wg instrukcji ministerstwa - w tym roku liczenie nie obejmuje. Biorący udział w akcji sprawdzą także pilskie dworce i pustostany – jak choćby budynek przy ul. Warsztatowej po byłej kolejowej noclegowni i inne miejsca, gdzie nocują osoby bezdomne.

- Akcja pokaże, czy od poprzedniego liczenia przybyło nam bezdomnych. W Pile mogą także przebywać bezdomni z innych terenów kraju – tych także obejmujemy akcją i liczymy jako bezdomnych pilskich – wyjaśnia Wanda Kolińska, dyrektorka MOPS w Pile

 

***

Liczenie odbywać się będzie w godzinach późnowieczornych i nocnych – od godz. 22.00 - z uwagi na proces przemieszczania się osób bezdomnych. Ponadto przygotowana procedura samego procesu spisywania osób bezdomnych ma zapobiec dublowaniu się tychże osób. Partole złożone z pracownika socjalnego i strażników miejskich przeprowadzą z bezdomnymi anonimową ankietę, z której dane trafią następnie do komputerowej aplikacji akcji i stworzą statystyki.

Jak informuje ministerstwo, określenie liczby osób bezdomnych jest konieczne, by ograniczać negatywne skutki bezdomności. - Informacja o liczbie osób bezdomnych przebywających na terenie danej gminy może być podstawą do podejmowania konkretnych decyzji, np. o wybudowaniu noclegowni czy domu dla osób bezdomnych, a także prowadzenia odpowiedniej polityki mieszkaniowej – informuje resort. Dzięki badaniu władze lokalne zyskają też informację o miejscach grupowania się osób bezdomnych; będą wiedziały, gdzie w razie potrzeby dostarczyć pomoc, np. posiłek czy ciepłą odzież.

Niektóre stowarzyszenia zajmujące się osobami bezdomnymi w Polsce uważają, że liczba osób policzonych w akcjach tego typu jest znacznie zaniżona.

- W naszym przekonaniu liczba osób bezdomnych sięga nawet 100 tysięcy w kraju. Bierzemy tu pod uwagę osoby których nie doliczono do sprawozdania, czyli te wszystkie, które choćby mieszkają przez chwilę u znajomych, ale także rzeszę osób niezidentyfikowanych w przestrzeni publicznej, ludzi śpiących na klatkach schodowych, w piwnicach, kanałach – akcja nie dociera do wszystkich, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, a tam bezdomnych jest najwięcej – twierdzą pracownicy Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

W Pile pracownicy socjalni znają miejsca, w których nocują osoby bezdomne. Jednak część z nich faktycznie zmienia miejsce pobytu – często śpią na klatkach schodowych, do których nagle pojawia się łatwy dostęp, a więc np. tam, gdzie nie działa domofon. O zwrócenie uwagi na takie osoby do pilan zwracają się organizatorzy akcji.

- Proszę nam zgłosić takie miejsca, takich bezdomnych – apelują.

A można to zrobić kontaktując się z MOPS pod nr telefonu 67 212 21 31, bądź z Pilskim Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR- MARKOT pod nr tel. 67 214 41 21, Komendą Powiatową Policji w Pile pod nr tel. 997 bądź Strażą Miejską w Pile pod nr tel. 986.

eki



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama