Chodzież zyskała nowe oblicze – Aleja Gwiazd Jazzu przy ul. Strzeleckiej zachwyca teraz świeżością i stylem. W niewielkim Wieleniu natomiast nadnoteckie bulwary oraz stara obora zmieniły się nie do poznania – ta ostatnia stała się... kinem! Piła również nie zostaje w tyle. Młodzież ma do dyspozycji nowoczesną skateplazę. Widać, że rewitalizacja w Wielkopolsce to prawdziwa sztuka zmiany na lepsze!
Odnowa dla przyrody i dla ludzi
Miasto Chodzież przeszło odnowę z Funduszy Europejskich w śpiewającym stylu. Utworzono np. Aleję Gwiazd Jazzu przy ul. Strzeleckiej, co stało się atrakcją zarówno dla lokalnej społeczności, jak i przyjezdnych.
– Pomysł utworzenia Alei Gwiazd Jazzu w Chodzieży zrodził się z chęci uczczenia muzycznego dziedzictwa miasta oraz jego silnych powiązań z kulturą jazzową – mówi Zuzanna Barciszewska, Urząd Miasta Chodzież. – Powstała w mieście przestrzeń ma na celu nie tylko upamiętnienie wybitnych muzyków, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój tego gatunku, ale również tchnienie nowego życia w miejską przestrzeń poprzez sztukę. Dzięki Alei Gwiazd Jazzu zarówno artyści, uczestnicy warsztatów, jak i mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Chodzież mogą lepiej poznać fascynującą historię tego gatunku oraz niezwykłą rolę miasta w jego propagowaniu. Projekt został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców, którzy widzą w nim nie tylko atrakcję turystyczną, ale także nową przestrzeń do organizacji koncertów i spotkań.
Mówiąc o odnowie Chodzieży nie można zapomnieć o rewitalizacji parku o nazwie „Odpoczywaj z kulturą” przy ul. Dworcowej, który doskonale łączy potrzebę tworzenia zielonych przestrzeni z miejscami relaksu dla ludzi.
A jeśli już mowa o zmianach z myślą o ludziach, w ramach projektu rewitalizacji Chodzieży wyremontowano budynek w obszarze fyrtla na ul. Żeromskiego, gdzie swoją siedzibę ma tutaj Stowarzyszenie Osób po Endoprotezoplastyce Biodra „Bioderko”. To odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Kino w dawnej oborze? Tak, to się dzieje w Wieleniu! Miasto przeszło rewitalizacyjną metamorfozę, której efekty cieszą oko i ducha. Powstały nadnoteckie bulwary, tworząc kompleks rekreacyjno-edukacyjny blisko natury – zieleń i rozrywka w idealnej harmonii. Na tym nie koniec: dawny przystanek autobusowy przekształcono w szklaną kawiarenkę prowadzoną przez Centrum Integracji Społecznej. Wieleń pokazuje, jak kreatywnie i efektywnie tchnąć nowe życie w miejską przestrzeń.
Piła również błyszczy na mapie rewitalizacji. Miasto postawiło na skateplazę, miejsca piknikowe i infrastrukturę dla rodzinnej rekreacji. Są też trzy nowe boiska – dwa do siatkówki i jedno wielofunkcyjne.
Co najlepsze, młodzi ludzie współtworzyli projekt skateplazy, udowadniając, że Piła naprawdę wsłuchuje się w potrzeby swoich mieszkańców. Tak się tworzy przestrzeń z myślą o ludziach!
Czas na Twój pomysł odnowy Wielkopolski Północnej
Teraz czas na kolejne „zielone” i uspołecznione projekty rewitalizacyjne. Do 28 marca trwa przyjmowanie wniosków w konkursie na tego typu inicjatywy. To szansa na pozyskanie środków z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. Do podziału jest 171 mln zł. W konkursie mogą brać udział jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, podmioty ekonomii społecznej czy organizacje pozarządowe. Dofinansowanie uzyskają projekty, których celem jest rewitalizacja obszarów zdegradowanych, poprzemysłowych i powojskowych na obszarach miejskich i innych niż miejskie. Premiowane będą szczególnie te pomysły, w których pojawią się ekologiczne i prospołeczne akcenty.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
.png)
Napisz komentarz
Komentarze