Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Było stare, zaniedbane, a teraz błyszczy jak nowe, czyli jak się odnawia przestrzenie miejskie w Pile i okolicach

Masz pomysł na nową, przyjazną przestrzeń w swoim mieście? Chcesz zmienić szare ulice w zielone parki, a opuszczone budynki w miejsca tętniące życiem. Aplikuj o dotację unijną na rewitalizację. Dołącz do tych, którzy to zrobili.
Było stare, zaniedbane, a teraz błyszczy jak nowe, czyli jak się odnawia przestrzenie miejskie w Pile i okolicach

Chodzież zyskała nowe oblicze – Aleja Gwiazd Jazzu przy ul. Strze­leckiej zachwyca teraz świeżością i stylem. W niewielkim Wieleniu natomiast nadnoteckie bulwary oraz stara obora zmieniły się nie do poznania – ta ostatnia stała się... kinem! Piła również nie zostaje w tyle. Młodzież ma do dyspozycji nowoczesną skateplazę. Widać, że rewitalizacja w Wielkopolsce to prawdziwa sztuka zmiany na lepsze! 

Odnowa dla przyrody i dla ludzi 

Miasto Chodzież przeszło odnowę z Funduszy Europejskich w śpie­wającym stylu. Utworzono np. Aleję Gwiazd Jazzu przy ul. Strze­leckiej, co stało się atrakcją zarówno dla lokalnej społeczności, jak i przyjezdnych. 

– Pomysł utworzenia Alei Gwiazd Jazzu w Chodzieży zrodził się z chęci uczczenia muzycznego dziedzictwa miasta oraz jego silnych powiązań z kulturą jazzową – mówi Zuzanna Barciszewska, Urząd Miasta Chodzież. – Powstała w mieście przestrzeń ma na celu nie tylko upamiętnienie wybitnych muzyków, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój tego gatunku, ale również tchnienie nowego życia w miejską przestrzeń poprzez sztukę. Dzięki Alei Gwiazd Jazzu za­równo artyści, uczestnicy warsztatów, jak i mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Chodzież mogą lepiej poznać fascynującą historię tego gatunku oraz niezwykłą rolę miasta w jego propagowaniu. Projekt został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców, którzy widzą w nim nie tylko atrakcję turystyczną, ale także nową przestrzeń do organizacji koncertów i spotkań. 

Mówiąc o odnowie Chodzieży nie można zapomnieć o rewitalizacji parku o nazwie „Odpoczywaj z kulturą” przy ul. Dworcowej, który doskonale łączy potrzebę tworzenia zielonych przestrzeni z miejsca­mi relaksu dla ludzi. 

A jeśli już mowa o zmianach z myślą o ludziach, w ramach projektu rewitalizacji Chodzieży wyremontowano budynek w obszarze fyrtla na ul. Żeromskiego, gdzie swoją siedzibę ma tutaj Stowarzyszenie Osób po Endoprotezoplastyce Biodra „Bioderko”. To odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 

Kino w dawnej oborze? Tak, to się dzieje w Wieleniu! Miasto prze­szło rewitalizacyjną metamorfozę, której efekty cieszą oko i ducha. Powstały nadnoteckie bulwary, tworząc kompleks rekreacyjno-edu­kacyjny blisko natury – zieleń i rozrywka w idealnej harmonii. Na tym nie koniec: dawny przystanek autobusowy przekształcono w szkla­ną kawiarenkę prowadzoną przez Centrum Integracji Społecznej. Wieleń pokazuje, jak kreatywnie i efektywnie tchnąć nowe życie w miejską przestrzeń.

Piła również błyszczy na mapie rewitalizacji. Miasto postawiło na skateplazę, miejsca piknikowe i infrastrukturę dla rodzinnej rekre­acji. Są też trzy nowe boiska – dwa do siatkówki i jedno wielofunkcyjne. 

Co najlepsze, młodzi ludzie współtworzyli projekt skateplazy, udowadniając, że Piła naprawdę wsłuchuje się w potrzeby swoich mieszkańców. Tak się tworzy przestrzeń z myślą o ludziach! 

Czas na Twój pomysł odnowy Wielkopolski Północnej 

Teraz czas na kolejne „zielone” i uspołecznione projekty rewitaliza­cyjne. Do 28 marca trwa przyjmowanie wniosków w konkursie na tego typu inicjatywy. To szansa na pozyskanie środków z Fun­duszy Europejskich dla Wielkopolski. Do podziału jest 171 mln zł. W konkursie mogą brać udział jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, podmioty ekonomii społecznej czy orga­nizacje pozarządowe. Dofinansowanie uzyskają projekty, których celem jest rewitalizacja obszarów zdegradowanych, poprzemysło­wych i powojskowych na obszarach miejskich i innych niż miejskie. Premiowane będą szczególnie te pomysły, w których pojawią się ekologiczne i prospołeczne akcenty.

 



Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski

IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski

YT @FunduszeUEdlaWielkopolski

LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

X @funduszeuewlkp

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama