Każdy człowiek zasługuje na drugą szansę. Aktywna integracja to działania, które pomagają osobom, rodzinom i całym społecznościom wrócić do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. W ramach wsparcia z Funduszy Europejskich możliwa będzie realizacja projektów, oferujących szkolenia, kursy zawodowe, doradztwo prawne i psychologiczne, a także wsparcie w zdobyciu nowych kwalifikacji i powrocie na rynek pracy. To szansa dla organizacji, instytucji i przedsiębiorstw na realizację inicjatyw, które pomagają osobom wykluczonym oraz zagrożonym ubóstwem wrócić na rynek pracy i odzyskać pewność siebie.
Nadzieja dla mieszkańców Wielenia
W Wieleniu wykluczenie społeczne przestało być aż tak dużym problemem. Przy wsparciu Funduszy Europejskich zrealizowano „Program aktywnej integracji”, dzięki któremu osoby wykluczone społecznie zyskały szansę na lepsze życie.
– Głównym celem projektu było dokonanie postępu w procesie aktywizacji społecznej i zatrudnieniowej 58 osób biernych zawodowo, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zamieszkujących w Gminie Wieleń – tłumaczy Lucyna Nawrot, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieleniu. – Główną motywacją do uruchomienia tego projektu było ukryte wysokie bezrobocie doprowadzające do większego zubożenia społeczeństwa. W konsekwencji coraz więcej osób zwracało się do ośrodka z prośbą o pomoc, przez co z roku na rok zwiększała się liczba rodzin korzystających z naszego wsparcia.
Pomoc obejmowała m.in. trening ekonomiczny, umiejętności społecznych czy wsparcie psychologa. Działania te miały na celu nauczyć osoby wykluczone społecznie w zarządzaniu budżetem, nabyciu kompetencji w zakresie komunikacji czy pomoc w trudnej sytuacji emocjonalnej. W ramach pomocy zatrudnieniowej, 11 osób uzyskało staż zawodowy, a zarazem otrzymało specjalne stypendium stażowe, co umożliwiło nie tylko nabycie nowych kompetencji, ale również lepszy start w życiu prywatnym.
Również mieszkańcy Gminy Czarnków mieli okazję doświadczyć efektów unijnego projektu z zakresu „Aktywnej Integracji”. Wsparcie psychologa, doradcy zawodowego czy trening ekonomiczny i
umiejętności społecznych to nie jedyne formy pomocy, jakie otrzymać mogły osoby wykluczone społecznie w regionie. Działania obejmowały też aktywizację zdrowotną, w którą zaliczały się m.in. zajęcia z dietetykiem czy usługi rehabilitacyjne. Osoby schorowane miały więc okazję wrócić do pełni sił, aby móc aktywnie korzystać z życia oraz rozwijać się zawodowo.
Szansa na lepsze życie
Już wkrótce czekać będzie więcej pomocy dla osób, które jej wymagają. O dofinansowanie prospołecznych projektów z zakresu „Aktywnej integracji” mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, administracja publiczna, służby publiczne, organizacje społeczne oraz związki wyznaniowe. Środki można przeznaczyć na aktywizację społeczno-zawodową osób wykluczonych oraz ich otoczenia, rozwój integracji społecznej, a także wsparcie osób biernych zawodowo. Wnioski można składać od 3 do 31 marca 2025 roku. To doskonała okazja, by stworzyć projekty, które pomogą mieszkańcom Piły i okolic odzyskać niezależność i cieszyć się lepszą przyszłością.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
.png)
Napisz komentarz
Komentarze