Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Ekologiczna mobilność w Wielkopolsce – więcej inwestycji, mniej spalin

Zielono, komfortowo i nowocześnie – Wielkopolska stawia na niskoemisyjną mobilność miejską. Wkrótce w regionie pojawi się jeszcze więcej węzłów przesiadkowych, ekologicznych au¬tobusów, a także nowych możliwości transportowych. To za sprawą rozpoczynających się w kwietniu konkursów z Fundu¬szy Europejskich dla Wielkopolski.
Ekologiczna mobilność w Wielkopolsce – więcej inwestycji, mniej spalin

 

Niskoemisyjna mobilność miejska to krok w stronę zielonej przy­szłości Wielkopolski. Już teraz korzystamy z autobusów elektrycz­nych i hybrydowych oraz węzłów przesiadkowych łączących różne środki transportu. Takie inwestycje nie tylko chronią środowisko, ale także poprawiają komfort podróży mieszkańców Piły i okolic. A to dopiero początek – ruszają kolejne nabory wspierające rozwój eko­logicznej komunikacji.

Droga ku zielonej przyszłości Piły i okolic

Czy można podróżować komfortowo i jednocześnie dbać o środo­wisko? Piła udowadnia, że tak! W ramach projektu „Rozwój miej­skiego zbiorowego transportu niskoemisyjnego wraz z systemem zarządzania komunikacją miejską” dofinansowanego z Funduszy Europejskich, miasto wzbogaciło się kilka lat temu o 13 nowocze­snych autobusów, przebudowany węzeł przesiadkowy przy ul. 1 Maja oraz nowe fotowoltaiczne wiaty przystankowe i parking Bike&Ride.

– Zarówno Gmina Piła, jak i Miejski Zakład Komunikacji w Pile od lat realizują działania proekologiczne – mówi Beata Dudzińska, prezy­dent Miasta Piły. – Zrealizowany projekt to wpisanie się w obowią­zującą strategię rozwojową miasta.

Nowoczesne autobusy kursują przede wszystkim na najbardziej obciążonych trasach oraz na połączeniach podmiejskich do Gminy Ujście i Gminy Szydłowo. – Nowoczesne autobusy wykorzystywane są w szczególności na liniach o największym natężeniu ruchu, którymi przemieszcza się największa liczba pasażerów oraz na połączeniach podmiejskich – dodaje Beata Dudzińska.

Wygoda i bezpieczeństwo pasażerów to priorytet, dlatego nowe pojazdy, zakupione z Funduszy Europejskich, są w pełni dostosowa­ne do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Posiadają trzy bez­stopniowe wejścia, rampy wjazdowe dla wózków inwalidzkich oraz specjalne platformy z przyciskiem sygnalizującym chęć wysiadania. Komfort podróży zwiększa również system zapowiedzi głosowej oraz ergonomiczne rozmieszczenie siedzeń.

Dodatkowo to właśnie w Pile powstały jedne z pierwszych w całej Polsce przystanki autobusowe wyposażone w panele fotowoltaicz­ne. Energia elektryczna pozyskana z paneli słonecznych służy do podgrzewania siedzeń, a specjalna technologia zapobiega pojawia­niu się śliskiego lodu. Z takimi rozwiązaniami Piła staje się prawdzi­wym Smart City!

Bardziej zielono i nowocześnie

Już 7 kwietnia ruszają nowe nabory na rozwój zrównoważonej mo­bilności miejskej – zarówno dla całej Wielkopolski, jak i dla pięciu ZIT­-ów (MOF Piły, MOF Gniezna, MOF Konina, ZIT OF Koła i Turku, MOF Leszna). To okazja na zakup taboru zero oraz niskoemisyjnego, jak również działania związane z budową lub modernizacją związanej z tym infrastruktury, np. zajezdni i przystanków. Wsparciem objęte będą także inwestycje w centra przesiadkowe, parkingi. O dotacje mogą ubiegać się samorządy, organizacje społeczne, firmy realizu­jące cele publiczne oraz inne instytucje działające na rzecz miesz­kańców.

 



Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski

IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski

YT @FunduszeUEdlaWielkopolski

LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

X @funduszeuewlkp

 

 

 

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama