Niskoemisyjna mobilność miejska to krok w stronę zielonej przyszłości Wielkopolski. Już teraz korzystamy z autobusów elektrycznych i hybrydowych oraz węzłów przesiadkowych łączących różne środki transportu. Takie inwestycje nie tylko chronią środowisko, ale także poprawiają komfort podróży mieszkańców Piły i okolic. A to dopiero początek – ruszają kolejne nabory wspierające rozwój ekologicznej komunikacji.
Droga ku zielonej przyszłości Piły i okolic
Czy można podróżować komfortowo i jednocześnie dbać o środowisko? Piła udowadnia, że tak! W ramach projektu „Rozwój miejskiego zbiorowego transportu niskoemisyjnego wraz z systemem zarządzania komunikacją miejską” dofinansowanego z Funduszy Europejskich, miasto wzbogaciło się kilka lat temu o 13 nowoczesnych autobusów, przebudowany węzeł przesiadkowy przy ul. 1 Maja oraz nowe fotowoltaiczne wiaty przystankowe i parking Bike&Ride.
– Zarówno Gmina Piła, jak i Miejski Zakład Komunikacji w Pile od lat realizują działania proekologiczne – mówi Beata Dudzińska, prezydent Miasta Piły. – Zrealizowany projekt to wpisanie się w obowiązującą strategię rozwojową miasta.
Nowoczesne autobusy kursują przede wszystkim na najbardziej obciążonych trasach oraz na połączeniach podmiejskich do Gminy Ujście i Gminy Szydłowo. – Nowoczesne autobusy wykorzystywane są w szczególności na liniach o największym natężeniu ruchu, którymi przemieszcza się największa liczba pasażerów oraz na połączeniach podmiejskich – dodaje Beata Dudzińska.
Wygoda i bezpieczeństwo pasażerów to priorytet, dlatego nowe pojazdy, zakupione z Funduszy Europejskich, są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Posiadają trzy bezstopniowe wejścia, rampy wjazdowe dla wózków inwalidzkich oraz specjalne platformy z przyciskiem sygnalizującym chęć wysiadania. Komfort podróży zwiększa również system zapowiedzi głosowej oraz ergonomiczne rozmieszczenie siedzeń.
Dodatkowo to właśnie w Pile powstały jedne z pierwszych w całej Polsce przystanki autobusowe wyposażone w panele fotowoltaiczne. Energia elektryczna pozyskana z paneli słonecznych służy do podgrzewania siedzeń, a specjalna technologia zapobiega pojawianiu się śliskiego lodu. Z takimi rozwiązaniami Piła staje się prawdziwym Smart City!
Bardziej zielono i nowocześnie
Już 7 kwietnia ruszają nowe nabory na rozwój zrównoważonej mobilności miejskej – zarówno dla całej Wielkopolski, jak i dla pięciu ZIT-ów (MOF Piły, MOF Gniezna, MOF Konina, ZIT OF Koła i Turku, MOF Leszna). To okazja na zakup taboru zero oraz niskoemisyjnego, jak również działania związane z budową lub modernizacją związanej z tym infrastruktury, np. zajezdni i przystanków. Wsparciem objęte będą także inwestycje w centra przesiadkowe, parkingi. O dotacje mogą ubiegać się samorządy, organizacje społeczne, firmy realizujące cele publiczne oraz inne instytucje działające na rzecz mieszkańców.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
.png)
Napisz komentarz
Komentarze