Przypomnijmy: O tym, że chłopiec urodzi się chory, jego matka dowiedziała się na dwa dni przed porodem. Lekarze dawali mu marne szanse. Tymczasem dzisiaj Ksawery jest pogodnym, ciekawym świata, dzieckiem. Do pełni szczęścia brakuje jednak pieniędzy na jego leczenie. A jest ono o tyle ważne, gdyż chłopiec szybko robi postępy. Chwalą go rehabilitanci i fizjoterapeuci.
- Ksawery choruje na wodogłowie. Jest to wada wrodzona, która w przypadku syna powstała już w okresie prenatalnym. O tym, że mały urodzi się chory, dowiedzieliśmy się dwa dni przed jego urodzeniem – wspomina Katarzyna Herba.
Z powodu wodogłowia Ksawery cierpi na wzmożone napięcie mięśniowe z przewagą prawostronną oraz niedowład prawej strony ciała. – Synek stanie na nóżce, ale współpraca z rączką jest już gorsza. Ksawery wszystko robi lewą ręką. Poza tym syn musi nosić okulary korygujące wzrok – dodaje Katarzyna Herba.
Wodogłowie, na które cierpi dwulatek, spowodowane jest nagromadzeniem się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach oraz wzrostem ciśnienia w głowie, co zakłóca prawidłowy dopływ krwi do mózgu. Dolegliwość leczy się chirurgicznie, wszczepiając dren oraz zastawkę regulującą odprowadzanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Niestety, jak to bywa z mechanizmami niektóre zawodzą. Tak też stało się w przypadku Ksawerego. Z tego powodu chłopiec miał ponownie wymieniany cały układ zastawkowy. Dodać należy, że wodogłowie jest chorobą nieuleczalną. Można je jedynie zaleczyć właśnie chirurgicznie. - Na początku rokowania były słabe. Do pół roku z Ksawerym mieliśmy raczej mierny kontakt, jednak nie daliśmy się i konsekwentnie ćwiczyliśmy, a Ksawi pomalutku nabierał sił i małymi krokami uczył się wszystkiego wraz z nami – opowiada Katarzyna Herba.
Jeszcze jakiś czas temu Ksawery był dzieckiem całkowicie leżącym. Dzięki wzmożone rehabilitacji udało się zrobić stumilowy krok na przód. Wszystko to dzięki pieniądzom, które zebrano dzięki ludziom dobrej woli. Poza tym, od trzech miesięcy chłopiec jest pionizowany, i z tygodnia na tydzień zaskakuje swoich rodziców niesamowitymi postępami…
Podkreśli trzeba, że z Ksawerym pracuje nie tylko rehabilitant. Co jakiś czas chłopiec spotyka się z lekarzem chirurgiem, neurologiem, neurochirurgiem, okulistą, ortopedą, psychologiem, logopedą. Najczęstsze wizyty ma jednak z fizjoterapeutą, bo 3 razy w tygodniu.
- Do tego należy dodać – raz na jakiś czas – turnus rehabilitacyjny, który uzależniony jest od tego, czy starczy nam środków finansowych. Dodatkowo dochodzi zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz zaopatrzenia ortopedycznego. Żeby Ksawery szybciej i pewniej mógł wrócić do zdrowia, powinien uczęszczać na turnusy rehabilitacyjne kilka razy do roku, a te koszta już stanowczo przewyższają nasze możliwości finansowe. (Jeden dwutygodniowego turnus, to ponad 5000zł). Dlatego aby zapewnić synkowi jak najlepszy start w przyszłość postanowiliśmy zorganizować zbiórkę podczas festynu pt. „Gramy dla Ksawerego" – mówią rodzice chłopca.
Festyn spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony sponsorów, wolontariuszy, a przede wszystkim mieszkańców gminy Łobżenica, którzy tłumnie przybyli do amfiteatru, gdzie przygotowano wiele atrakcji dla całych rodzin – gry, zabawy, konkursy. Nie zabrakło stoisk animacyjnych (malowanie twarzy, ozdabianie włosów, balonowe zwierzaki, kolorowanki) i stoisk gastronomicznych. W trakcie festynu można było zakupić maskotkę dla Ksawerego.
Rodzice chłopca dziękują wszystkim za zaangażowanie w organizację Festynu. Przede wszystkim licznym sponsorom, dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Wiktorówku oraz dzieciom z Placówki Wsparcia Dziennego „Przystań”, za przygotowanie programu artystycznego. Państwo Herba dziękują również wolontariuszom, paniom ze stoisk gastronomicznych, oraz prowadzącemu imprezę – Jarosławowi Poloczkowi i zespołowi AM. – Dziękujemy też wszystkim, którzy wzięli udział w licytacji. Doceniamy też piękny gest ze strony pana, który wygrał rower i oddał go na licytację. To był naprawdę piękny dzień, dzięki któremu Ksawery będzie miał zapewnione pieniądze na turnusy rehabilitacyjne i leczenie – cieszą się państwo Herba.
(es)
Napisz komentarz
Komentarze