Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Głosowanie pod presją?

W Pile mamy 3 nowe ronda: Profesora Władysława Bartoszewskiego (skrzyżowanie Bydgoskiej z Kusocińskiego), Reformacji (Wyspiańskiego z Mickiewicza) oraz Żołnierzy Wyklętych (Zygmunta Starego z Okrzei). Tak jak się spodziewano najwięcej emocji wzbudziła uchwała w sprawnie nadania rondu imienia Żołnierzy Wyklętych. Na sali sesyjnej obecni byli pomysłodawcy projektu z wnioskodawcą Rafałem Zimnym, Pilscy Patrioci i Młodzież Wszechpolska z wizerunkami swoich bohaterów na planszach i transparentem z napisami „Żołnierze Wyklęci”, „Śmierć wrogom Ojczyzny”…
Głosowanie pod presją?

W sprawie nazwy ronda im. Profesora Władysława Bartoszewskiego jeden radny się wstrzymał od glosowania, dwóch było przeciw, w tym Zbigniew Pyziak. - Ta organizacja, której nazwy nie będę wymieniać, bo mnie razi, bardzo szybko uzyskała zgodę na realizację celu. Tymczasem ja sam – w lutym 2015 r. a więc znacznie wcześniej - składałem wnioski o nadanie nazwy Żołnierzy Wyklętych jakiejś ulicy czy skwerowi w mieście. Nie było odzewu – mówił.

Odpowiadał radny Jan Szwedziński (komisja ds. nazewnictwa ulic): - Jestem pewien, że gdy rozmawialiśmy o tej nazwie dla ronda przy Bydgoskiej/ Kusocińskiego nie było żadnych kontrpropozycji… Była to kolejna standardowa sprawa. Zwrócił się KOD, wskazał rondo i osobę i my to zaakceptowaliśmy. Podobnie jak zaakceptowalibyśmy ulicę Zachodnią czy Nad Strumykiem…

Za poparciem wniosku opowiedział się radny Jan Ficerman. – Ja uważam, że to należy się tym żołnierzom, to oddanie im satysfakcji, choć ja osobiście pochodzę z innego okresu: jestem żołnierzem od 71 roku. Nie uważam się z gorszego żołnierza, choć to traktowanie jest obecne rożnie przez różnych. Dla żołnierza jednak najważniejsze jest, że wypełnia swoją misję - bez względu na to jaką opcję polityczną by reprezentował.

W innym duchu mówił radny Lucjan Szutkowski: - Jest we mnie swego rodzaju presja dzisiaj ze strony tych młodych ludzi… Tymczasem nasza historia jest bardzo złożona. Jak kończyła się wojna w Polsce starły się dwie idee: ludzie starszego porządku chcieli dotrzymać złożonej przysięgi, ale zaistniał nowy porządek. Byli więc też tacy, który wierzyli w nową ideę. I Polacy strzelali do Polaków. Teraz jednych nazywamy zbrodniarzami, a inni mają być bohaterami. Tymczasem wszyscy widzieli Polskę piękną. Ale jeśli po stronie bohaterów są również ciemne karty, czasem warto byłoby nieco mniej podkreślać to bohaterstwo: te fakty choć powinny być znane.

Większość żołnierzy AK, chciało w tej Polsce Ludowej tak zwanej, niestety niedemokratycznej i niewolnej mimo wszystko funkcjonować i żyć. Niestety amnestia w roku 1945 i 1947 kończyła się dla nich śmiercią, torturami, zsyłką na Sybir, dlatego są Żołnierzami Wyklętymi – tłumaczyła z kolei Dorota Fechner, historyk.

- Chciałbym żebyśmy jednogłośnie przegłosowali tę nazwę. Miejmy świadomość, że w naszym mieście są ludzie o różnych przekonaniach. Jest tu taka grupa, z którą może ja się nie zgadzam, ale będę głosował za, bo reprezentuję moich wyborców, którzy mają różne przekonania. I oni też są częścią tego miasta. Nie chcę, żeby ta nazwa nas dzieliła. Miejscy świadomość, że jesteśmy różni - apelował przed głosowaniem Jan Szwedziński.

Nazwę przyjęto większością głosów: dwóch radnych wstrzymało się od głosowania.

***

W sprawie Ronda Reformacji głos zabrała radna Wioletta Stalęga, która poinformowała, że mieszkańcy ucieszyliby się bardziej z innej nazwy, ale nikt nie pytał ich o zdanie…

Jan Szwedziński: - Z propozycją nazwy dla tego miejsca wystąpił ksiądz Tomasz Wola. I nie było kontrpropozycji. Ze strony księdza Woli był to przejaw wielkiej pokory, bo to rondo jest trzeciorzędne, zupełnie na uboczu, tymczasem Piła do roku 45 w dużej części była ewangelicka i takie rondo powinno tu być, choćby ze względu na pamięć o tych mieszkańcach, którzy tu mieszkali tyle lat. Ja rozmawiam codziennie z wieloma mieszkańcami osiedla Górnego, ale dzisiaj po raz pieszy usłyszałem, że ktoś jest przeciwny tej nazwie…

I tę uchwałę przyjęto większością głosów.

eki



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama