Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wokaliści, wioliniści i plastycy zaczarowali krzyską publiczność

Żal byłoby nie skorzystać… Już po raz szósty mieszkańcy miasta i gminy Krzyż Wlkp. mogli uczestniczyć w Spotkaniach Kameralnych, których organizatorem byli: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej Sauerianum w Drezdenku, Gmina Krzyż Wlkp oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Wokaliści, wioliniści i plastycy zaczarowali krzyską publiczność

Tegoroczne pełne artystycznych emocji koncerty odbywały się w piątkowe wieczory.
Rozpoczęto z wysokiego „C”. W kościele pw. św. Antoniego Padewskiego pod znaczącą nazwą ,,Urok skrzypiec” wystąpiło Trio im. Wiłkomirskich w składzie: Celina Kotz - skrzypce, Maciej Kułakowski - wiolonczela oraz Łukasz Trepczyński - fortepian. Trio powstało w marcu 2015 z okazji inauguracji Roku Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu. Ich członkowie to zdolni młodzi muzycy, laureaci prestiżowych konkursów, którzy swoją grą zjednali sobie krzyską publiczność.

W kolejnym koncercie - ,,W krainie operetki” wystąpili Maria Domżał - sopran oraz Grzegorz Kujawa - tenor, przy fortepianowym akompaniamencie Oleny Skrok. Tym razem ze sceny MGOK rozbrzmiały arie ze znanych operetek. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż prac Piotra Krysztofiaka. Artysta pochodzi z Warszawy, ale aktualnie mieszka i tworzy w Rąpinie, a w Krzyżu wystawił swoje portrety i pejzaże. Trzeci z koncertów - sierpniowy - zorganizowany w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pod nazwą ,,Nadzieje polskiej wokalistyki” okazał się wspaniałą prezentacją możliwości sopranistki Magdaleny Kozakiewicz i barytonu Radosława Góry. Młodym artystom na fortepianie towarzyszyła Agata Sribniak. Natomiast w kolejnym z koncertów najpiękniejsze arie świata zaprezentowała Joanna Kędzior. Pani Joanna obecnie studentka studiów II Stopnia Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest laureatką wielu prestiżowych nagród zarówno w kraju jak i za granicą. Przy fortepianie zasiadła Anna Mikolon. Tego samego wieczora odbył się również wernisaż prac Ewy Tresenberg pod wieloznacznym tytułem ,,Skrajobrazy”.

Piąty i zarazem ostatni koncert VI Letnich Spotkań Kameralnych miał miejsce 18 sierpnia w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Wystąpił Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego Partes z Poznania. Siedem wspaniałych głosów oraz specyficzny duchowy repertuar zachwyciły krzyską publiczność, czego dowodem była owacja na stojąco i burza oklasków na zakończenie. Każdy z koncertów dogłębnie i z wielką wnikliwością omówił wcześniej prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Kameralnej Wiesława Pietruszaka. Całość podsumowała dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Katarzyna Waśko. - Była to najlepsza z dotychczasowych edycji. Dziękuję panu Wiesławowi za owocną współpracę, a także za krzewienie muzyki poważnej wśród naszej lokalnej społeczności. Zapraszamy do nas za rok…

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama