Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

W mieście i gminie jest bezpieczniej

Podczas XXI sesji Rady Miejskiej sporo czasu zajęły sprawozdania. O ładzie, bezpieczeństwie i porządku publicznym w mieście i gminie mówili przedstawiciele policji oraz straży pożarnej, a z podsumowaniem 2016 r. i planami na rok bieżący zapoznała radnych wiceprezes Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania.
W mieście i gminie jest bezpieczniej

Jako pierwszy zabrał głos komendant krzyskiego komisariatu policji. Według zaprezentowanych przez niego danych, od kilku lat notowany jest systematyczny spadek przestępczości. Swoje słowa wsparł danymi. W roku 2015 wszystkich przestępstw było 197, natomiast w ubiegłym – 194. Wykrywalność kształtowała się na poziomie 72%, a w przypadku przestępstw o charakterze kryminalnym (kradzieży z włamaniem, rozbojów itp.) było to 70,5%. Odpowiadając na pytanie radnego Jarosława Bilińskiego, aspirant sztabowy Krzysztof Janka powiedział, że kamera monitoringu, zamontowana na budynku Urzędu Miejskiego, zdała egzamin. Dzięki niej udało się m.in. ustalić sprawców pobicia w centrum miasta, a także fakt przejazdu przez Krzyż Wlkp. złodziei samochodów. Burmistrz Zygmunt Jasiewicz poinformował, że gmina planuje montaż kolejnych kamer, a środki na ten cel mają pochodzić z nadwyżki budżetowej. Na konkretne decyzje trzeba będzie jednak poczekać do zakończenia pierwszego kwartału.

Jak powiedział zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Adam Kotiuszko, w 2016 roku na terenie powiatu zanotowano 1200 różnego rodzaju zdarzeń, zaś w gminie Krzyż Wlkp. strażacy wyjeżdżali do akcji 122 razy, a w 43 przypadkach były to pożary. Jak się okazało, powiat czarnkowsko-trzcianecki zajmuje mało zaszczytne drugie miejsce w województwie, jeżeli chodzi o pożary sadzy w kominach, których było około 80. Przekazał też radnym informację, iż jednostka OSP w Kuźnicy Żelichowskiej została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecni na sesji przedstawiciele służb mundurowych usłyszeli od władz samorządowych podziękowania za swoją pracę.

Przed przerwą wystąpiła jeszcze Anna Fręś. Wiceprezes Czarnkowsko-Trzcianeckiej LGD omówiła działalność Grupy w 2016 r. oraz przedstawiła zamierzenia na rok bieżący.

W części uchwałodawczej radni przyjęli m.in. uchwałę w sprawie udzielenia powiatowi czarnkowsko-trzcianeckiemu pomocy finansowej w kwocie 15 tysięcy złotych w formie dotacji celowej, na likwidację wyrobów zawierających azbest, zatwierdzili program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności na terenie gminy, a także – jednogłośnie – projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkoły podstawowej i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego. Docelowo w budynku obecnego Gimnazjum im. Polskich Noblistów mają znajdować się oddziały klas VII i VIII, a nauczyciele z tej placówki znajdą zatrudnienie w podstawówce oraz LO prowadzonym przez gminę. Burmistrz Zygmunt Jasiewicz zapewnia, że nikt nie straci pracy w wyniku reformy oświatowej.

Pisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama