Jako pierwszy zabrał głos komendant krzyskiego komisariatu policji. Według zaprezentowanych przez niego danych, od kilku lat notowany jest systematyczny spadek przestępczości. Swoje słowa wsparł danymi. W roku 2015 wszystkich przestępstw było 197, natomiast w ubiegłym – 194. Wykrywalność kształtowała się na poziomie 72%, a w przypadku przestępstw o charakterze kryminalnym (kradzieży z włamaniem, rozbojów itp.) było to 70,5%. Odpowiadając na pytanie radnego Jarosława Bilińskiego, aspirant sztabowy Krzysztof Janka powiedział, że kamera monitoringu, zamontowana na budynku Urzędu Miejskiego, zdała egzamin. Dzięki niej udało się m.in. ustalić sprawców pobicia w centrum miasta, a także fakt przejazdu przez Krzyż Wlkp. złodziei samochodów. Burmistrz Zygmunt Jasiewicz poinformował, że gmina planuje montaż kolejnych kamer, a środki na ten cel mają pochodzić z nadwyżki budżetowej. Na konkretne decyzje trzeba będzie jednak poczekać do zakończenia pierwszego kwartału.
Jak powiedział zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Adam Kotiuszko, w 2016 roku na terenie powiatu zanotowano 1200 różnego rodzaju zdarzeń, zaś w gminie Krzyż Wlkp. strażacy wyjeżdżali do akcji 122 razy, a w 43 przypadkach były to pożary. Jak się okazało, powiat czarnkowsko-trzcianecki zajmuje mało zaszczytne drugie miejsce w województwie, jeżeli chodzi o pożary sadzy w kominach, których było około 80. Przekazał też radnym informację, iż jednostka OSP w Kuźnicy Żelichowskiej została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecni na sesji przedstawiciele służb mundurowych usłyszeli od władz samorządowych podziękowania za swoją pracę.
Przed przerwą wystąpiła jeszcze Anna Fręś. Wiceprezes Czarnkowsko-Trzcianeckiej LGD omówiła działalność Grupy w 2016 r. oraz przedstawiła zamierzenia na rok bieżący.
W części uchwałodawczej radni przyjęli m.in. uchwałę w sprawie udzielenia powiatowi czarnkowsko-trzcianeckiemu pomocy finansowej w kwocie 15 tysięcy złotych w formie dotacji celowej, na likwidację wyrobów zawierających azbest, zatwierdzili program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności na terenie gminy, a także – jednogłośnie – projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkoły podstawowej i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego. Docelowo w budynku obecnego Gimnazjum im. Polskich Noblistów mają znajdować się oddziały klas VII i VIII, a nauczyciele z tej placówki znajdą zatrudnienie w podstawówce oraz LO prowadzonym przez gminę. Burmistrz Zygmunt Jasiewicz zapewnia, że nikt nie straci pracy w wyniku reformy oświatowej.
Pisz
Napisz komentarz
Komentarze