Prace 14 pilskich artystów plastyków zaprezentowane zostały na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych we Włocławku.
Sztuka pilska w czternastu odsłonach” – to tytuł wystawy, na której zaprezentowano malarstwo, rysunek i fotografie Alfreda Aszkiełowicza, Edwarda Krefta, Andrzeja Tomaszewskiego, Wojciecha Beszterdy, Tadeusza Ogrodnika, Stanisława Pręgowskiego, Elżbiety Wasyłyk, Anny Lejby, Renaty Wojnarowicz, Janusza Argasińskiego, Zofii Kawalec- Łuszczewskiej, Barbary Pierzgalskiej – Grams, Ewy Podolak i Ewy Gosiewskiej – Borowieckiej.
- Jest to pokaz twórczości kilkunastu indywidualności, które wyróżniają się swą postawą twórczą, aktywnością i życiową pasją – mówi Tadeusz Ogrodnik, dyrektor pilskiego BWAiUP - To artyści szczególni, dojrzali, mówiący własnym językiem plastycznym, posługujący się klarowną formą obrazowania, którzy nie poddają się modom, nie gonią za nowinkami, czy trendami obecnymi w sztuce współczesnej. Styl ich prac jest dzięki temu rozpoznawalny i wnoszący wartości tak estetyczne, jak duchowe.
Siłą tej wystawy – co podkreślano - jest jej różnorodność. - To ona sprawia, że nagle znajdujemy się w wielu światach. Różne dziedziny, stosowane techniki, różne rozwiązania, różne napięcia emocjonalne, różne duchowe i intelektualne odniesienia do sztuki i rzeczywistości powodują, że na jednej wystawie znajdujemy kilka sposobów malarskiego obrazowania, a obok nich prace czysto fotograficzne, rysunkowe, graficzne – dodaje T. Ogrodnik.
Wystawa bardzo podobała się miejscowym pasjonatom sztuki. Dodajmy, że kilku artystów, których prace pokazane zostały we Włocławku, obecnych było na wernisażu: do Włocławka pojechali m.in. Edward Kreft, Wojciech Beszterda, Stanisław Pręgowski, Anna Lejba, Tadeusz Ogrodnik. Była więc okazja do spotkań i rozmów. Teraz - w październiku - włocławscy twórcy pokażą swoje prace w Pile. – Wymiana doświadczeń, wymiana kulturalna zawsze wnosi wartości ponadczasowe tak dla twórców, jak i odbiorców sztuki, umożliwia konfrontacje między regionami i poznawanie nowych, nieznanych nam wcześniej postaw twórczych – mówi Tadeusz Ogrodnik.
eKi
fot. BWA Włocławek
Napisz komentarz
Komentarze