Uporządkowaniem systemu cieplnego wyrzyskiego szpitala zajęła się bydgoska firma RenCraft. W miejsce przestarzałych kotłów węglowych i parowych zamontowano dwa kotły typu HDG Compact, o mocy 200 kW każdy, spalające pellet, brykiet i zrębki drzewne. Proces spalania i podawania paliwa jest w pełni bezobsługowy. Nowoczesna kotłownia wytwarza energię na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w ilości ok. 6 000 GJ rocznie.
- Władze szpitala w Wyrzysku zdecydowały się na rozwiązanie, które nasza firma promuje od kilku lat tj. sprzedaż ciepła generowanego w nowoczesnych instalacjach biomasowych w oparciu o umowy długoterminowe. W praktyce wygląda to tak, że my finansujemy przebudowę kotłowni i eksploatujemy ją dla odbiorcy przez okres 10-15 lat, a rozliczenia następują co miesiąc w oparciu o ilość zużytej energii i pewną opłatę stałą. Co najważniejsze – roczne koszty ogrzewania budynku są dla odbiorcy mniejsze niż przed modernizacją ponieważ biomasa jest paliwem tańszym niż węgiel czy olej. Dodatkowo odbiorca nie przejmuje się eksploatacją i może skoncentrować się na podstawowej działalności lub realizacji innych ważnych inwestycji – informuje Przemysław Kowalski, Prezes Zarządu RenCraft Sp. z o.o.
- Problem kotłowni szpitala w Wyrzysku istniał od 20 lat, ponieważ zawsze brakowało środków na remont i modernizację. Dzięki współpracy i zaangażowaniu firmy RenCraft Sp. z o. o. wyłonionej w postępowaniu przetargowym, udało się dokonać modernizacji kotłowni oraz wymianę sieci przesyłowych, co pozwoliło na zmniejszenie kosztów wytwarzanej energii - dodaje Almuetaz Bellah Nasrullah, prezes zarządu Szpitala Powiatowego Sp. z o.o w Wyrzysku.
Nakłady inwestycyjne modernizacji systemu ciepłowniczego szpitala w Wyrzysku poniesione przez firmę RenCraft (jako generalnego wykonawcy, dostawcy ciepła, podmiotu finansującego) to ponad 1 mln zł. Zakres prac obejmował również wymianę i rozbudowę ciepłociągu w technologii rur preizolowanych. Bydgoska firma przy realizacji projektu korzystała z zasobów firm lokalnych - Instalatorstwo Sanitarno Ogrzewcze Wiesław Amernik oraz Zakład Malarski Remontowo-Budowlany Henryk Majchrzak.
Dzięki tej inwestycji zyskała także gmina Wyrzysk i powiat pilski. Kotłownia biomasowa w szpitalu pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla o ok. 650 ton rocznie.
(es)
Napisz komentarz
Komentarze