Piła w latach minionych była silnym garnizonem wojskowym, w którym stacjonowało wiele jednostek lotniczych, w tym mało znane szerszemu ogółowi 48. Polowe Warsztaty Lotnicze. W dniu 16 września br. na terenie byłego lotniska wojskowego, na murze hangaru, w którym obecnie siedzibę ma firma Goliat, została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona działalności jednostki.
Odsłonięcia tablicy dokonał ostatni dowódca ppłk Włodzimierz Wybraniec w asyście byłego dowódcy eskadry technicznej Marka Grali i pracownika wojska, pani Genowefy Niemczewskiej. W uroczystości brał udział były personel Służby Inżynieryjno-Lotniczej: 48. PWL, eskadry technicznej 6 plmb, 2 Dywizji Lotnictwa Myśliwsko Bombowego oraz piloci- oblatywacze i pracownicy wojska.
Z biegiem czasu zaciera się wiedza o jednostkach woskowych stacjonujących w Pile, dlatego też odsłonięcie tablicy ma na celu zachować o nich pamięć. Uroczystość odsłonięcia tablicy była również okazją do spotkania koleżeńskiego po latach, bowiem po rozwiązaniu jednostki w 2000 r. większość personelu technicznego przeniesiono do jednostek wojskowych na terenie całego kraju.
W 48. Polowych Warsztatach Lotniczych służyli specjaliści lotnictwa o najwyższych kwalifikacjach i wiedzy technicznej, czego dowodem są mało znane fakty o tym, że szkolili oni w zakresie obsługi samolotów Su-22 personel techniczny innych jednostek wojskowych oraz Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. W pilskiej jednostce w latach 1952-2000 wykonywane były obsługi okresowe i remonty samolotów bojowych typu Lim, Ts-11 i Su-22.
Uczestnicy spotkania upamiętnili minutą ciszy i modlitwy pamięć o kolegach, którzy nie doczekali tej uroczystości. Złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Lotnika przy ul. Okrzei oraz na terenie Uniwersytetu im. A. Mickiewicza pod obeliskiem upamiętniającym 6 pułk lotnictwa myśliwsko bombowego.
Tablicę ufundowali byli żołnierze zawodowi 48 PWL i eskadry technicznej 6 plmb.
Jan Mużelak
Napisz komentarz
Komentarze