Na wspomniany cel przeznaczono kwotę 174 tys. zł ( w tym 15 tys. zł to środki własne Powiatu). W ramach projektu właściciel posesji mógł otrzymać pomoc zapewniającą stuprocentowy zwrot kosztów na demontaż, zapakowanie, transport i przekazanie wyrobów zawierających azbest na składowisko odpadów niebezpiecznych. To duże wsparcie dla mieszkańców, którzy oprócz demontażu azbestu i jego utylizacji muszą jeszcze wygospodarować środki na nowe pokrycie dachu.
Proces składania do Starostwa Powiatowego w Pile wniosków o dotacje na realizację zadania zakończył się 30 czerwca. Zakwalifikowanych do projektu zostało 219 wniosków, które dotarły do Starostwa za pośrednictwem gmin z powiatu pilskiego. Proces realizacji zadania (odbioru azbestu od właścicieli posesji) właśnie został zakończony. Na terenie powiatu pilskiego realizowała go firma ECO-POL z Pruszcza, wyłoniona w drodze procedury zamówienia publicznego. W ramach realizacji tego zadania z terenu powiatu pilskiego usuniętych zostało ponad 526 ton azbestu.
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, do 2032 roku Polska powinna pozbyć się całkowicie tego niebezpiecznego minerału.
- Liczba wniosków, jaka wpływa do Starostwa Powiatowego w Pile z prośbą o wsparcie wskazuje, że potrzebne są dużo większe środki. W związku z tym, jeśli tylko będzie taka możliwość, w 2018 roku również wystąpimy o nie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Poznaniu – zapewnia Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.
(pp)
Napisz komentarz
Komentarze