Bieżący rok jest dla rolnictwa rokiem bardzo trudnym i zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Również pszczelarstwa nie ominęły trudności. Zdarzenia te skłoniły do podjęcia działań na rzecz poprawy warunków chowu i hodowli pszczół. Stąd właśnie zrodził się pomysł na zorganizowanie konferencji, w tracie której omówione mogły zostać zostały najbardziej istotne i palące problemy pszczelarstwa – powiedział Krzysztof Grabowski- wicemarszałek województwa wielkopolskiego
Na konferencję przybył Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła, który przedstawił prezentację i wygłosił wykład pt. „Bioróżnorodność – pszczela stołówka”. Podkreślił biologiczne i gospodarcze znaczenie istnienia gatunku pszczoła miodna i konsekwencje wynikające z zagrożeń dla tego gatunku. W dalszej części wykładu omówił kwestię różnorodności biologicznej, i potrzebę powrotu do zanikających kwietnych łąk oraz ostoi krzewów i drzew miododajnych.
W konferencji brało udział blisko 200 osób, bardzo wiele osób chciało też zabrać głos. Mówcy najczęściej skupiali się na problematyce dotyczącej własnych gospodarek pasiecznych. Szczególnie mocno akcentowali kwestię prowadzenia wszelkich działań edukacyjnych skierowanych głównie do młodego pokolenia. Ważnym elementem podkreślanym w dyskusji była konieczność prowadzenia przez powiatowe inspekcje ochrony roślin i nasiennictwa szkoleń z zakresu zasad przeprowadzania zbiegów ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem prewencji dla pszczół. Wskazywano na konieczność posiadania przez rolników certyfikatów z takich szkoleń. Głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele leśników wnioskując o nawiązanie współpracy z nadleśnictwami szczególnie w sprawach związanych z edukacją i ochroną pożytków pszczelich.
W ostatnim czasie do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły zapytania dotyczące możliwości nasadzeń drzew pszczołolubnych w pasach drogowych. W związku z tym Samorząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o dofinansowaniu zakupu sadzonek drzew miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub terenach rolniczych.
Hodowcy poinformowali, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów, czy soków, z których powstaje miód. Działanie, które będziemy prowadzić jest długofalowe, a efekty zacznie przynosić za kilka lat. - Ale też na wiele lat - podkreślił wicemarszałek Grabowski.
Nasadzenia drzew zdecydowanie poprawią strukturę gleb i ich jakość, a także przyczynia się do łagodzenia negatywnych zjawisk związanych z prowadzeniem intensywnej gospodarki rolnej, poprawiając warunki mikroklimatyczne przyległych pól. Zachowanie bioróżnorodności poprzez nasadzenia drzew miododajnych zapewni pozyskanie nektaru owadom zapylającym, zdecydowanie poprawiając ekosystem lokalny.
Dofinansowanie może wynieść nawet do 90 % łącznej wartości kosztów, jednak nie więcej niż 20 000 zł. O przyznanie środków na zakup sadzonek drzew miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub terenach rolniczych, mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne. Termin składani wniosków upływa 30 listopada. Wnioski należy składać w Departamencie Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Konferencja dotycząca rozwoju pszczelarstwa w Wielkopolsce okazała się być niezwykle potrzebną i będzie miała duże znaczenie dla przyszłości pszczelarstwa w naszym województwie. W świetle wykazanych zagrożeń szczególnie istotna dla rozwoju pszczelarstwa jest inicjatywa Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego przedstawiona na konferencji. Działania podjęte Wicemarszałka wpisują się całkowicie w potrzebę zwiększania różnorodności biologicznej oraz zapewnienia szerokiej bazy pożytkowej dla pszczół.
(sw)
Napisz komentarz
Komentarze