Są niemal w każdej większej miejscowości… Choć warunki atmosferyczne ze względu na spadki temperatur stają się coraz bardziej niekorzystne, rozmowy z bezdomnymi nie są łatwe. Jednak mundurowi robią wszystko, aby nie doszło do przypadków śmierci z wyziębienia. W miniony wtorek policjant wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chodzieży kontrolowali miejsca przebywania tych osób. Wszystko po to, by zapewnić im schronienie i bezpieczeństwo w okresie zimowym.
Pracownicy socjalni na bieżąco współpracują z KPP w Chodzieży. Podkreślają, iż szczególnej uwagi wymagają osoby chore, niepełnosprawne, samotne, starsze a także bezradne, przebywające w miejscach, które nie zapewniają odpowiednich warunków do normalnego funkcjonowania np. dworce, ogródki działkowe, pustostany. To właśnie wspólne działania przedstawicieli instytucji, organów władzy i całej społeczności lokalnej umożliwią przeprowadzenie działań profilaktycznych i wpływając na skuteczność podejmowanych w tym zakresie działań.
Co zrobić kiedy zauważymy osobę bezdomną leżącą gdzieś na ławce w parku lub w bramie? - Nie bądźmy obojętni - apeluje Karolina Smardz-Dymek z KPP w Chodzieży. - Zadzwońmy na 997 i poinformujmy o takiej osobie. Chodziescy policjanci są przygotowani do działania, wystarczy im jedna informacja, aby podjęli odpowiednie kroki. Na pewno nie pozostawią nikogo bez pomocy, a w razie potrzeby zabiorą potrzebującego do schroniska lub wezwą pomoc medyczną.
Liczba bezdomnych na terenie powiatu chodzieskiego jest płynna i zależy od warunków pogodowych. Ośrodki Pomocy Społecznej robią wiele, aby osoby pozbawione własnego dachu nad głową z Chodzieży i okolic znalazły ciepły kąt. Niestety nie wszyscy bezdomni dają się namówić na wyjazd do schroniska czy noclegowni. W ocenie funkcjonariuszy jednak większość osób bezdomnych na okres jesienno-zimowy znalazła schronienie i jest już bezpieczna.
pik
Napisz komentarz
Komentarze