Defibrylator wraz zestawem trzech fantomów został zakupiony ze środków, które Powiat Pilski otrzymał od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie spółka akcyjna w ramach realizacji zadania „Likwidacja istotnych zagrożeń w zakładach pracy związanych z utratą życia i zdrowia pracowników, zmniejszenie liczby wypadków oraz ograniczenie zachorowań” .
- W miejscu publicznym takim jak urząd, gdzie dziennie przychodzi około 300 mieszkańców, do tego pracuje blisko 200 osób, takie urządzenie może okazać się bardzo przydatne. Nie wiemy bowiem, kiedy ktokolwiek z nas będzie potrzebował pomocy. Dodam, że tylko w ubiegłym roku do Szpitala Specjalistycznego w Pile trafiło 733 pacjentów z zawałem serca, w tym 230 z samej Piły. Te liczby pokazują, jak wiele jest przypadków, kiedy życie ludzkie jest bezpośrednio zagrożone - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Prezentację działania defibrylatora przeprowadzili strażacy ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile.
- Osobę, która straci przytomność należy położyć na plecach i cały czas ją resuscytować. Po otwarciu opakowania elektrody defibrylatora przyklejamy do ciała i czekamy na komunikaty, bo defibrylator sam podpowiada nam, krok po kroku, co mamy robić i podejmuje decyzję o defibrylacji – tłumaczył mł. bryg. Zbigniew Szukajło, z KP PSP w Pile.
Urządzenie będzie ogólnodostępne już od poniedziałku. Pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile jeszcze w tym tygodniu przejdą dodatkowe szkolenie na nowych fantomach z zakresu udzielania pierwszej pomocy i korzystania z defibrylatora. A warto wiedzieć, że służy on do reanimacji nie tylko dorosłych, ale również dzieci, a zestaw Little Family do nauki udzielania pierwszej pomocy składa się z trzech fantomów.
- Wielu z nas najpewniej było świadkiem nieszczęśliwych wypadków. Często boimy się udzielać pomocy z obawy, że pogorszymy jeszcze sytuację. Jestem przekonany, że wielokrotne ćwiczenia wykonane na fantomach pomogą pracownikom Starostwa Powiatowego w Pile pokonać strach, dadzą poczucie pewności i tym samym w przyszłości być może pomogą uratować nie jedno życie. Te działania wpisują się w politykę prozdrowotną, którą powiat od lat realizuje – podkreślił jeszcze starosta pilski.
To nie jedyne działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców podejmowane przez Starostwo Powiatowe w Pile. Nadal trwa „CZADowy konkurs” organizowany razem z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile, w którym mieszkańcy powiatu pilskiego mogą wygrać czujki tlenku węgla.
- Rozpowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń jakie może spowodować czad przynosi pozytywne efekty. W ubiegłym roku na terenie powiatu zanotowaliśmy 30 przypadków podtrucia tlenkiem węgla, kiedy jeszcze rok wcześniej 45. Do tego, na szczęście, nie było już żadnych ofiar śmiertelnych – podsumował bryg. Rafał Mrowiński, komendant PSP w Pile.
(pp)
Napisz komentarz
Komentarze