Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

KRAJKA na warsztatach w Miasteczku Krajeńskim

Czym jest krajka i jak ją samodzielnie zrobić? O tym właśnie podczas warsztatów z wykonywania krajek opowiadała szefowa sekcji średniowiecznej działającej przy Towarzystwie Miłośników Łobżenicy. Tym razem „Krajka”, na zaproszenie dyrektor Gminnego Domu Kultury Ewy Stachowskiej oraz pani wójt Małgorzaty Włodarczyk, gościła w Miasteczku Krajeńskim.
KRAJKA na warsztatach w Miasteczku Krajeńskim

19 lutego w gościnnych progach zaprzyjaźnionej placówki kulturalnej Katarzyna Poczewska opowiedziała dzieciom o krajkach, czyli barwnych, tkanych paskach, którymi w średniowieczu między innymi ozdabiano ubrania. Krajki używano także do przepasywania ubrań i jako opaski do włosów. Szefowa sekcji średniowiecznej opowiedziała również o dwóch sposobach tkania krajek – za pomocą drewnianych tabliczek oraz bardka, a potem pokazała jak należy naciągnąć wełnę na krosna i jak posługiwać się tabliczkami, żeby utkać kolorową krajkę z barwnym wzorem.

Po krótkim szkoleniu, do dzieła przystąpiły dzieci biorące udział w zajęciach, które zorganizowane zostały w ramach projektu „Gmina Miasteczko Krajeńskie stawia na aktywizację mieszkańców”. Młodzi badacze średniowiecznych tradycji uczyli się, jak przekładać tabliczki i manipulować czółenkiem. Dzieci zaskakująco szybko przyswoiły sobie tajniki warsztatu tkackiego i podczas zajęć stworzyły piękne krajki. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników mógł zabrać do domu utkaną przez siebie krajkę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama