Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Mieszkanie za mieszkaniem. I tak w kółko

CHODZIEŻ. Gmina systematycznie remontuje lokale socjalne na terenie Chodzieży. Niestety przypomina to pracę Syzyfa…
Mieszkanie za mieszkaniem. I tak w kółko

Ciężką i trzeba dodać niewdzięczną robotę od lat wykonuje Mieszkaniowy Zasób Gminy Miejskiej Chodzież, który w tym roku zdążył już odnowić cztery małe lokale mieszkalne, w tym trzy socjalne. Potrzeby jednak są dużo większe. Aktualnie w Gminie Miejskiej w Chodzieży 13 osób oczekuje na lokale socjalne.

Wyremontowane lokale położone były w budynkach we wspólnotach mieszkaniowych przy ul. Kilińskiego 6 oraz Piekary 19 oraz w budynku przy ul. Raczkowskiego 2, którego jednym właścicielem jest gmina. Pustostany wymagały jednak remontów, niektóre poważnych. Ekipy musiały m. in. udrożnić i wyczyścić piece, wymalować ściany i podłogi, przystąpić do montażu grzejników elektrycznych, wymiany sanitariatów i baterii, sprawdzenia stanu instalacji i ich ewentualnych napraw. Dwa z lokali wymagały odgrzybiania ścian. Trzeba dodać, że lokale socjalne w części wyposażone zostały sprawnymi urządzeniami z odzysku np. z lokali w budynkach przeznaczonych do rozbiórki.

Na lokale socjalne oczekują osoby w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, którym zgodnie z przepisami taki lokal się należy oraz takie osoby, które otrzymały prawo do lokalu socjalnego po wyroku sądowym o eksmisję w związku z długoletnim zadłużeniem czynszowym. Niestety część lokali socjalnych w krótkim czasie zostaje ponownie zdewastowana.

- W tym roku najemca lokalu socjalnego gminy już w następnym dniu po wprowadzeniu się wywiózł kuchenkę na złom, a kilka dni później uszkodził piec - informuje Iwona Szmyt Dyrektor Mieszkaniowego Zasobu Gminy Miejskiej Chodzież. - Mimo obciążenia takiego najemcy kosztami, odzyskanie poniesionych nakładów jest bardzo trudne lub niemożliwe ze względu na brak wystarczających dochodów. Także prowadzone przez zarządcę postępowania w celu wyeksmitowania takiego obywatela (choćby za zakłócanie porządku domowego, dewastację mienia i stworzenie zagrożenia), są długie i niepewne. Takie zachowanie jest niezwykle męczące i uciążliwe dla reszty lokatorów gminnych zasobów mieszkaniowych. Narzekają nie tylko współmieszkańcy, ale także pracownicy MZGM, którzy zamiast remontować budynki zajmują się interwencjami, naprawami szkód i udokumentowaniem takich zdarzeń.

pik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Daniel 28.04.2019 12:09
a co zrobić jak policjant z elitarnej jednostki wraz z rodziną wprowadził się bez zgody właścicieli i nie ma zamiaru się wyprowadzić .

Łukasz Mastalerek 17.03.2018 11:32
Proponuję program „Mieszkanie na każdą kieszeń” Moim zdaniem dzisiaj na tym etapie rozwoju cywilizacji mieszkania i domy mogą być budowane przez drukarki 3D,które mogłyby spokojnie znaleźć się na wyposażeniu naszego państwa,myślę że tak budowane mieszkania kosztowałyby tyle ażeby mógł je nabyć każdy pracujący człowiek za gotówkę,bez konieczności zaciągania kredytu,państwo w przeciwieństwie do deweloperów nie zarabia na sprzedaży mieszkań a wyłącznie utrzymuje się z podatków,więc można się spodziewać że mieszkania budowane przez nasze państwo byłoby bardzo tanie,kolejnym pomysłem jest także zmuszenie więźniów w ramach kary do budowania takich mieszkań oczywiście,nie mogliby oni liczyć na wypłatę,a jedynie na złagodzenie wyroków,mieszkania takie też byłyby bardzo tanie jedynie pod warunkiem że zajmie się tym państwo,jest to opcja korzystniejsza dla nabywców mieszkań,a jak wiadomo mamy do czynienia z głodem mieszkaniowym,nie tylko w Polsce ale praktycznie na całym świecie,moim zdaniem taka sytuacja występuje ponieważ potężne firmy deweloperskie mogą tą cenę windować,a z kolei jest to na rękę wszelkim firmom udzielającym pożyczek,głównie kredytodawcą,więc potężna siła stoi na drodze do tanich,dobrych mieszkań,rozumiem że politycy nie są gotowi aby taką siłę przezwyciężyć,dlatego dobrze by było aby ten pomysł rozpropagować w taki sposób,aby był on publicznie dyskutowany,kiedy wiedza na ten temat stanie się powszechna,wówczas z czasem uda się ten plan dla dobra nas wszystkich zrealizować.Oczywiście nie krytykuje firm deweloperskich,one zarabiają na mieszkaniach i we własnym co prawda wąskim interesie ale jednak działają racjonalnie windując te ceny podobnie jak banki udzielając kredytów mieszkaniowych jednak,zdecydowanie więcej jest ludzi zainteresowanych kupnem mieszkania,którzy nie chcą się zadłużać ani wykrwawiać dla własnego m,czyli konsumentów,więc zdecydowana większość potrzebuje zmian,pozatym w krajach gdzie aby mieć dom wystarczy praca własnych dłońi nawet jeżeli mamy do czynienia z ubóstwem ludzi przybywa w tempie sprinterskim,tak jest w Afryce,gdzie klimat i temperatura pozwala na to aby móc mieszkać prymitywnych warunkach,dzisiaj 500 plus już nie wystarczy,ludzie bez stabilności zyciowej nie zdecydują się na założenie rodziny ani tym bardziej na posiadanie licznej gromadki dzieci,przed 1989 rokiem mieliśmy dodatni przyrost naturalny ponieważ ludzie mieli pewność posiadania mieszkania bez kredytu pomimo wszechobecnej biedy,tak samo jest w ubogiej Azji i Afryce,mimo ubóstwa jej mieszkańców przyrost naturalny jest dodatni ponieważ ludzie tam żyjący są pewni posiadania własnego domu. Proszę przeczytać krótką informację w odnośniku poniżej(wystarczy najechać kursorem myszki na niego i nacisnąć tą strzałeczką) https://wolnemedia.net/w-salwadorze-wybuduja-osiedle-domow-drukarka-3d/

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama