Na jubileuszowej wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac Edwarda Krefta pochodzących z różnych okresów jego twórczości.
- Z Edwardem jest tak, że z roku na rok jest coraz lepszy osiągając swój własny, niepowtarzalny styl. Po przygotowaniu tej wystawy - to wszystko co oglądałem wcześniej w jego pracowni - nabrało w tej przestrzeni indywidualnego charakteru, mimo oszczędnych środków, których używa Edward. Ale jak się przypatrzycie – to zobaczycie ile ciepła, ile istoty artystycznej te prace zawierają – powiedział Tadeusz Ogrodnik, p.o. dyrektora BWAiUP w Pile.
- Prace Edwarda Krefta stanowią wypowiedź o nas, o człowieku w kulturze masowej. Są one bardzo oszczędne, niemal ascetyczne, wykonane techniką dziś archaiczną jaką jest piórko, ale techniką wymagającą ogromnej dyscypliny. Piórko uwodzi odbiorcę a artysta osiągając łagodne przejścia od czarni do bieli, nadaje przedstawionym przedmiotom wymiar metafizyczny i bardzo osobistą narrację. Każda z nich otwiera nam okno do innego świata – powiedziała Małgorzata Dorna, krytyk sztuki.
Z uwagi na stan zdrowia Edward Kreft nie mógł być obecny na jubileuszu. Reprezentowała go żona Elżbieta i syn Klaudiusz. Na ich ręce Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu i radny Rady Powiatu w Pile Robert Judycki, przekazali panu Edwardowi gratulacje i jubileuszowe życzenia.
- To dla nas niezwykły zaszczyt, że możemy uczestniczyć w jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej pana Edward Krefta. W imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego mamy też przyjemność przekazać panu Edwardowi pamiątkową statuetkę wraz z gratulacjami i słowami uznania od władz powiatu pilskiego. Przede wszystkim przekazujemy jednak życzenia zdrowia – powiedział Przemysław Pochylski.
- Tata bardzo ucieszył się z organizacji tej wystawy i żałuje, że nie może uczestniczyć w tej uroczystości. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze i chcielibyśmy podziękować Starostwu Powiatowemu i panu Tadeuszowi Ogrodnikowi za organizację tej wystawy – powiedział Klaudiusz Kreft, syn artysty.
Wystawa rysunków Edwarda Krefta w pilskiej galerii BWAiUP będzie czynna przez najbliższy miesiąc. Zapraszamy.
***
Edward Kreft urodził się 24 sierpnia 1938 r. w Starogardzie Gdańskim. Studiował na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Grafiki u prof. Jerzego Hoppena. Dyplom uzyskał w 1962 roku. Przez wiele lat pełnił kierownicze funkcje w instytucjach kultury Człuchowa i Szczecinka. Był inicjatorem i twórcą Muzeum Regionalnego Ziemi Człuchowskiej. Od 1984 r. mieszka w Pile. Pracował w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej jako główny instruktor ds. upowszechniania plastyki (do 1988 r.). Pełnił funkcję Plastyka Wojewódzkiego, a w latach 1995-1996 obowiązki Prezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Pile. Zajmuje się grafiką artystyczną, użytkową, metaloplastyką, rysunkiem i rzeźbą. Autor ponad 300 grafik (drzeworyty, linoryty, akwaforty) oraz ponad 70 ekslibrisów dla instytucji i osób prywatnych. Jest autorem pomnika ziemniaka (9 m) dla Doświadczalnego Ośrodka Rolnego w Biesiekierzu oraz Pomnika z okazji 70 - lecia Policji dla Komendy Głównej Policji w Warszawie. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą (Bułgaria, Niemcy, Rosja, Francja, Holandia i Szwecja). Jest stałym uczestnikiem wystaw środowiskowych „Salon Pilski” w BWAiUP w Pile.
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki; Odznaka Zasłużony Działacz Kultury; medal z okazji 20-lecia ZPAP w Koszalinie; medal z okazji 30-lecia ochrony zabytków; Złoty Krzyż Zasługi; Nagroda Starosty Pilskiego. Jego prace znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą.
(pp)
Napisz komentarz
Komentarze