Zachęcamy do udziału w spotkaniach Kryminalnej Piły 2018. Impreza odbywać się będzie od środy - 11 kwietnia do soboty - 14 kwietnia.
Tegoroczny Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2018, organizowany przez Regionalne Centrum Kultury w Pile i Szkołę Policji w Pile, stoi pod znakiem dominacji tematyki ‚non-fiction”. Tym razem najczęściej spotykać będziemy się z autorami książek, dziennikarzami, którzy poznali sprawców, policjantów, prokuratorów, oryginalne materiały śledcze zbrodni popełnionych przez najgłośniejszych polskich seryjnych morderców.
W środę o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Semczukiem, a o 19.00 – z Bartoszem Węglarczykiem.
Przemysław Semczuk - dziennikarz, publicysta, pisarz specjalizujący się w tematyce historii Polski okresu PRL. Popularność przyniosła mu książka "Wampir z Zagłębia", opisująca seryjnego mordercę Zdzisława Marchwickiego. W najnowszej książce "Kryptonim Frankenstein" przenosi się na Śląsk i opisuje losy innego wampira, Joachima Knychały, zwanego "ostatnim wampirem PRL" i "śląskim Frankensteinem".
W 1982 roku, redaktor Edward Kozak, zrealizował dla Wytwórni Telewizyjnej Poltel, film dokumentalny "Wampir". Można w nim zobaczyć milicjantów prowadzących śledztwo, materiały z wizji lokalnych z udziałem Joachima Knychały i posłuchać jego opowieści o zbrodniach. Film został wyświetlony w Telewizji Polskie tylko raz, jesienią 1982 roku. Po transformacji, zaginął. Jedyna ocalała kopia zachowała się w prywatnych zbiorach autora. Dzięki temu będziemy mogli niemal dotknąć Frankensteina. Projekcja trwa 23 minuty i ze względu na drastyczne zdjęcia jest przeznaczona wyłącznie dla widzów dorosłych.
Bartosz Węglarczyk – dziennikarz, dyrektor programowy Onet.pl. – opowie o swoich fascynacjach ciemną stroną ludzkiej natury w filmie i powieściach.
Napisz komentarz
Komentarze