Elfriede Alice Kuhr, zwana Piete, a znana pod pseudonimem Jo Mihaly, urodziła się w Pile. To tu obserwowała zdarzenia I wojny światowej. Niedawno drukiem ukazał się dziennik wojenny, który pisała w naszym mieście jako dziewczynka. Teraz – na budynku, w którym się urodziła – zawiśnie tablica poświęcona jej pamięci.
Tablicę zaprojektował Norbert Sarnecki, autor ławeczki Staszica.
- W imieniu organizatorów zapraszam na odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej autorce wojennego dziennika z czasów I wojny światowej Piete Kuhr, znanej jako Jo Mihaly. Tablica zostanie umieszczona na budynku dawnej willi Golzów, miejscu urodzenia Piete Kuhr, obecnie przy placu Konstytucji 3 Maja 7. Uroczystość odbędzie się we wtorek 24 kwietnia br. o godz. 17.30. Po uroczystości organizatorzy zapraszają do RCK na urodziny Piete Kuhr – zaprasza Józef Olejniczak, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica w Pile.
Piete Kuhr jest autorką unikalnego dziennika z czasów I wojny światowej, unikalnego bo zaczęła go pisać jako dwunastolatka. Dziennik miał sławić bohaterstwo niemieckiego żołnierza, ale jego autorka okazała się być pacyfistką.
- Jo Michaly to pasjonująca postać. Była wzorem człowieka, całe życie pracowała, ciągle komuś pomagała, ciągle była zaangażowana. Zajmowała się szczególnie słabszymi, Cyganami, Żydami, uchodźcami, robotnikami. Zawodowa tancerka. Studiowała balet klasyczny i taniec nowoczesny. Występowała w teatrze, kabaretach i w cyrku. Była w czołówce niemieckich ekspresjonistycznych tancerzy. Działaczka opozycji antynazistowskiej, żywiołowo włączała się we wszystkie akcje pacyfistyczne i strajki w latach 30 i 40-tych. Poślubiła żydowskiego aktora, organizowała opozycję. Odmówiła nazistom przyjęcia tytułu „Narodowej Tancerki Niemiec”. Aby uniknąć więzienia emigrowała. Została jedną z najaktywniejszych postaci szwajcarskiej emigracji. Tworzyła i działała, pisała reportaże. Założyła wiele organizacji i stowarzyszeń, w których aktywnie działała... O Jo Michaly można mówić godzinami... – stwierdza Wiesława Szczygieł, inicjatorka wydania dziennika Piete Kuhr w języku polskim.
Napisz komentarz
Komentarze