Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono wydobywające się gęste kłęby dymu z otwartych drzwi hali produkcyjnej oraz z otworów wentylacyjnych na dachu budynku. Na zewnątrz hali, w której znajdowała się nieczynna lakiernia stał przedstawiciel zakładu oraz osoba, która wykonywała prace rozbiórkowe przy komorze lakierniczej. Wszyscy opuścili obiekt przed przybyciem straży - nikt nie doznał obrażeń. Zakład produkujący krzesła był nieczynny w chwili powstania pożaru, a wewnątrz nieużytkowanej hali produkcyjnej znajdowała się jedynie komora lakiernicza, która była w trakcie demontażu.
Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu detektorem obecności prądu (budynek nie był zasilany w energię elektryczną, co potwierdzono urządzeniem pomiarowym) oraz podaniu dwóch rozproszonych prądów wody w natarciu wewnątrz hali na palącą się komorę lakierniczą przez strażaków zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego. Równocześnie rozpoczęto wentylację nadciśnieniową z użyciem wentylatorów przenośnych. W działaniach gaśniczych wykorzystano również kamerę termowizyjną, dzięki której precyzyjniej można było podawać prądy wody na źródło pożaru oraz monitorować temperaturę w komorze lakierniczej i w strefie podsufitowej hali.
Utrudnieniami podczas akcji był gęsty, toksyczny dym oraz brak możliwości objazdu hali. Pożar udało się jednak bardzo szybko zlokalizować i ugasić, a w jego wyniku spaleniu i zniszczeniu uległa komora lakiernicza z osprzętem oraz okopceniu uległ dach, ściany oraz okna hali.
W akcji trwającej 2,5 godziny brało udział łącznie 7 zastępów straży pożarnej (20 strażaków) z KP i JRG PSP Chodzież, OSP KSRG Szamocin, Pogotowie Energetyczne oraz Policja.
Wstępnymi ustalaniami nieprawidłowości, które przyczyniły się do powstania pożaru był brak zabezpieczeń przed zapaleniem materiałów palnych występujących w miejscu prowadzenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym. Sprawca przyznał się do prowadzenia prac związanych z cięciem i wytwarzaniem iskier mechanicznych, które spowodowały pożar, w związku z powyższym ukarano tą osobę mandatem karnym.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży apeluje, że w przypadku prowadzenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym należy zabezpieczyć przed zapaleniem materiały palne występujące w miejscu wykonywania prac oraz w rejonach przyległych, w tym również elementy konstrukcji budynku i znajdujące się w nim instalacje techniczne oraz mieć w miejscu wykonywania prac sprzęt umożliwiający likwidację wszelkich źródeł pożaru – np. gaśnicę.
Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz.
Zdjęcia: archiwum JRG.
Napisz komentarz
Komentarze