Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Prezydenci na Poddaszu

„Prezydenci amerykańscy” Arthura Eldara w Galerii na Poddaszu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile
Prezydenci na Poddaszu

12 kwietnia 2018 r. w Galerii Na Poddaszu odbyło się spotkanie z Arthurem Eldarem, który przedstawił swoją prywatną kolekcję prezydentów amerykańskich, uwiecznioną na zdjęciach, znakach pocztowych, monetach, medalach, w listach oraz książkach.

Arthur Eldar urodził się w Poznaniu. Po ukończeniu Technikum Geodezyjnego
w Warszawie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam też zdobywał poszczególne etapy edukacji. Począwszy od Loop College, University of Illinois w Chicago, przez Georgia Institute of Technology w Atlancie, czy też Kennedy-Western University w Boise Idaho.

Podczas pobytu w Stanach prelegent umiejętnie wykorzystał zdobytą wiedzę w działalności biznesowej. W firmach amerykańskich pełnił funkcję projektanta elektrowni jądrowych, zajmował się wdrażaniem programów dla doradców finansowych. Na Amerstate University w Racine Wisconsin piastując posadę Dyrektora ds. Edukacji, otrzymał stanowisko profesora.

 

Po 48 latach Arthur Eldar wrócił do kraju i osiedlił się w Pile. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Pile. Posiada wiele pasji. Lubi historię, sztukę, sport i świetnie gra w brydża. Jest szczęśliwym dziadkiem Kingi i Maksa. Życiowe motto Pana Arthura brzmi: „Bądż sobą i uwierz w siebie. Ciesz się z tego, co masz dzisiaj”.

 

Wykład Arthura Eldara „Prezydenci amerykańscy i ich związek z Polską - American Presidents and their relationship with Poland”, wygłoszony w j. polskim i angielskim, spotkał się z żywym zainteresowaniem przybyłej młodzieży akademickiej z Instytutu Stosowanych Studiów Społecznych oraz studentów z zagranicy, odbywających naukę na kierunku Filologia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile, w ramach programu Erasmus.

A.Eldar w sposób niezwykle ciekawy ukazał historię prezydentów amerykańskich od czasów pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona, w którego armii walczyli Kazimierz Pułaski oraz Tadeusz Kościuszko, po 45. Prezydenta USA – Donalda Trumpa. Wśród poruszonych wątków historycznych znalazła się m. in.: afera Watergate związana z Richardem Nixonem, wojna secesyjna, polityka Abrahama Lincolna, zamachy na Johna F. Kennedy’ego w Dallas, Jamesa Garfielda.

Minutą ciszy, zgromadzeni w Galerii na Poddaszu, uczcili obchodzoną w dniu 12 kwietnia 2018 r. 73. rocznicę śmierci 32. prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta – uczestnika konferencji jałtańskiej 1945 roku.

Prelekcja zakończyła się dyskusją.

Przybyli studenci wraz z pracownikami Uczelni podziwiali różnorodność i bogactwo unikatowych zbiorów w kolekcji Arthura Eldara: misternie wykonane monety, pamiątkowe medale i banknoty, listy oraz dokumenty o historycznej wartości, portrety, a także albumy.

Wystawa będzie eksponowana do 30 maja 2018 r. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania, w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

Ewa Fijałkowska

 

 

 


 


 


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama