Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Tablica dla Piete Kuhr

PIŁA Organizują urodziny wybitnej pilanki
Tablica dla Piete Kuhr

Elfriede Alice Kuhr, zwana Piete, a znana pod pseudonimem Jo Mihaly, mieszkała w Pile. Teraz – na budynku, w którym się urodziła – zawiśnie tablica poświęcona jej pamięci.

Za tydzień będziemy świętować urodziny Piete Kuhr - Jo Mihaly. Piete jest autorką unikalnego dziennika z czasów I wojny światowej, unikalnego bo zaczęła go pisać w Schneidemühl jako dwunastolatka. Dziennik miał sławić bohaterstwo niemieckiego żołnierza, ale jego autorka okazała się być pacyfistką.

- Była wzorem człowieka, ciągle komuś pomagała, ciągle była zaangażowana. Zajmowała się Cyganami, Żydami, uchodźcami, robotnikami. Zawodowa tancerka. Studiowała balet klasyczny i taniec nowoczesny. Występowała w teatrze, kabaretach i w cyrku. Była w czołówce niemieckich ekspresjonistycznych tancerzy. Działaczka opozycji antynazistowskiej, organizowała opozycję. Odmówiła nazistom przyjęcia tytułu „Narodowej Tancerki Niemiec”. Aby uniknąć więzienia - emigrowała. Została jedną z najaktywniejszych postaci szwajcarskiej emigracji – opowiada Wiesława Szczygieł, inicjatorka wydania dziennika Piete Kuhr w języku polskim.

Z okazji urodzin Piete odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na „białej willi”, gdzie dziewczynka przyszła na świat. Budynek stoi przy dzisiejszym pl. Konstytucji 3 Maja nr 7. Wówczas właścicielem domu był dziadek Piete - budowniczy i rajca miejski - Eduard Golz. Odsłonięcie zaplanowane jest na 24 kwietnia, godz. 17.30.

Tablicę zaprojektował Norbert Sarnecki, autor ławeczki Staszica. Po uroczystości organizatorzy zapraszają do RCK na urodziny Piete Kuhr.

Na zdjęciach: projekt tablicy pamiątkowej oraz „Biała willa” na pocztówce z kolekcji Macieja Usurskiego, r. 1914.  Bertha Golz mieszkała tam z wnukami prawdopodobnie do połowy 1915 roku, potem przenieśli się do kamienicy Wittkowskich przy ul Starej Dworcowej nr 17

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama