Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Dotąd Anita pomagała wszystkim. Przyszedł czas, by teraz pomóc jej córeczce 

Lenka. Pomagamy!
Dotąd Anita pomagała wszystkim. Przyszedł czas, by teraz pomóc jej córeczce 

MORZEWO  - Niektórzy buntują się.. Pytają: Dlaczego akurat moje dziecko?! Ja nie szukam odpowiedzi. Mówię sobie, że to jest jak z plackiem: bierzesz te same składniki, masz ten sam przepis, a czasami nie wychodzi

Jest zapisana na operację na 2025 rok…

 

- Lencia jest wspaniała. To taka pociecha. Iskierka radosna. Czasami podejdzie, przytuli się, pogłaszcze mnie znienacka…  Jak tylko się obudzi - już ma humor! Taką ma w sobie siłą niezwykłą od urodzenia. Pytają mnie: Jak tam Lencia? Jak zniosła operację? A ja mówię: Lencia świetnie. Gorzej mama!

Anita Romańczak jest kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Morzewie. – Anitka każdego ranka wychodzi do pracy, by pomagać innym. Prowadzi miejsce, w którym osoby niepełnosprawne mogą się spotykać, rozwijać swoje pasje, zdobywać nowe umiejętności. Ma szlachetne serce, bezinteresownie pomaga innym, niczego nie oczekując w zamian. Pewnego dnia otrzymała radosną nowinę - miała po raz trzeci zostać mamą. I urodziła piękną córeczkę, która niestety nie cieszy się tak dobrym zdrowiem jak inne dzieci... Dotąd Anitka pomagała innym, teraz czas pomóc jej – mówią pracownicy WTZ w Morzewie.

Lenka urodziła się z zespołem wad wrodzonych, między innymi brakiem kości przedramienia i brakiem kciuka lewej rączki (hemimelia promieniowa), kręczem szyi oraz skoliozą. Już w pierwszych dniach swojego życia, gdy miała niespełna tydzień, przeszła skomplikowaną operację.

- Podczas porodu usłyszałam jak pielęgniarki krzyczą: rączka, rączka! Myślałam początkowo, że złamana, ale okazało się po chwili, że Lenka nie ma kciuka i że ma krótszą tę rączkę, że to brak kości promieniowej. Zabrali ją, a my co chwilę otrzymywaliśmy nowe przerażające wiadomości: że przemieszczony i przewężony odbyt, że wrodzone zapalenie płuc, że kręcz szyi, że skolioza kręgosłupa – ogólnie zespół wad wrodzonych. Najważniejszym było najpierw wyleczyć zapalenie płuc. Trzeba było szybko przewieźć Lencię do Poznania, szybko ją chrzcić… Towarzyszyła nam niepewność, strach - tego nie da się opisać… Do dziś nie mogę patrzeć na karateki jak jadą… Mam psychiczny uraz – opowiada pani Anita.

***

Zaraz w pierwszych dniach życia Lenka przeszła ciężką, niebezpieczną operację. Potem były kolejne.  Lekarze szukali kolejnych nieprawidłowości u dziewczynki, tych które towarzyszą zespołowi wad. – Badali nerki, kręgosłup – w dwóch miejscach jest skolioza.

Lenka – ze względu na kręgosłup i szyję - musi nosić gorset, przeszła operacje na rączkę – była to centralizacja nadgarstka, polegająca na wkręceniu w kość drutu stabilizującego nadgarstek.

- Niestety, po jakimś czasie drut się złamał i wyszedł przez skórę. Musieliśmy go pilnie usunąć. 1 marca br. miała ponownie wstawiony ten drut i ustabilizowany nadgarstek. Czekają ją kolejne operacje…

Lenka jest od opieką wielu specjalistów. Jest także rehabilitowana, pod kątem prawidłowej postawy.

- Nie raczkowała, bo nie mogła podeprzeć się na chorej rączce. Zaczęła pełzać. Teraz jej postawa jest przekrzywiona. Krzywizny kręgosłupa zmieniają się wraz ze wzrostem dziecka, trzeba czekać na  to, co będzie.

Dzisiaj Lenka ma 1,5 roku. Jej leczenie jest jednak bardzo kosztowne. Za wszystkie operacje zapłacili jej rodzice. – Lencia była zapisana w kolejce na operację rączki w klinice chirurgii ręki na 2025 rok… Ale przecież musiała pierwsze operacje przejść natychmiast, bo wszelkie szanse za uratowanie ręki ległyby do tego czasu w gruzach. Nie mogliśmy czekać – mówi pani Anita.

Każdy zabieg, każda operacja to koszty kilku tysięcy złotych: 3 tysiące, 5 tysięcy, 6… - a to tylko podstawowe koszty operacji. Dokupić trzeba druty, implanty itp.

- Anita to skromny człowiek o dobrym sercu. Gdy proponujemy, że pomożemy, że zorganizujemy zbiórkę, ona mówi: Są dzieci bardziej chore. Są ludzie bardziej potrzebujący. Toteż – zgodnie z jej życzeniem - nie organizujemy zbiórki i nie prosimy o wiele. Jedynie o Wasz 1 procent z podatku… Liczymy na to, że marzenia naszej kochanej Anitki się spełnią a Lenka wyrośnie na samodzielną i szczęśliwą osobę - apelują pracownicy i wolontariusze z WTZ w Morzewie.

1% z podatku nic nie kosztuje...

 

eK

1 procent dla Lenki

 

KRS 0000037904

w polu "informacje uzupełniające": 31175 Romańczak Lena

 

Ewentualne wpłaty na konto:

 

FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”

 

ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa

 

Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Tytułem: 31175 Romańczak Lena-darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Darowizny w euro kod SWIFT (BIC):ALBPPLPW

82 2490 0005 0000 4600 7337 4309

w tytule 31175 Romańczak Lena

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama