Czy częste są przypadki użycia przemocy w polskich rodzinach? Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź podczas dyskusji panelowej zorganizowanej przez KPP w Chodzieży. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele podmiotów, którzy zgodnie z przepisami ustawy, biorą udział w realizacji procedury Niebieska Karta, jak również są zobowiązani do podejmowania działań na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
Gości powitał i wprowadził w tą niełatwą tematykę komendant powiatowy policji w Chodzieży mł. insp. Sławomir Sobański Następnie sierż. sztab. Marta Migdalczyk i st. sierż. Beata Składanowska wykorzystując prezentacje multimedialne omówiły podstawowe regulacje prawne dotyczące procedury „Niebieska karta”, a także formy dokumentowania poszczególnych czynności. Nie zabrakło przykładów z życia codziennego, na ich podstawie policjantki zaprezentowały, wymogi które trzeba spełniać i sposoby wdrożenia omawianej procedury. W dalszej części prezentacji wskazano na mechanizm przemocy i charakterystyki sprawców oraz osób dotkniętych przemocą. Zdefiniowano fazy przemocy w rodzinie oraz omówiono treść art. 207 kodeksu karnego, który traktuje o znęcaniu się.
Nie zabrakło także omówienia skali zjawiska przemocy w rodzinie na terenie powiatu chodzieskiego. Świetnie orientująca się w tej materii nadkom. Elżbieta Żulewska zachęcając do dyskusji scharakteryzowała obszary profilaktyki społecznej w tym zakresie. W dalszej części sierż. sztab Dariusz Szęfel omówił narzędzia jakimi dysponują mundurowi m. in. Krajową Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda. Zwrócił przy tym uwagę na kwestię anonimowości oraz możliwość zgłaszania problemów także dzielnicowym, którzy z reguły są w bliskich kontaktach z mieszkańcami. Jak informuje mł.asp. Karolina Smardz-Dymek po dyskusji która później rozgorzała zainteresowani otrzymali broszury oraz ulotki dotyczące przemocy w rodzinie.
pik
Napisz komentarz
Komentarze