Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Solidarni z niepełnosprawnymi

Pilanie dołączyli do protestujących w Warszawie. Wspierają rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.
Solidarni z niepełnosprawnymi

Jeżeli nie będziecie słuchać niepełnosprawnych, to my nie będziemy na was głosować! Nawet tego typu sformułowania padały w Pile podczas wiecu w obronie godności osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy: Niepełnosprawni, ich rodzice i opiekunowie, od ponad tygodnia protestują na korytarzach Sejmu. Jednoczą się z nimi mieszkańcy poszczególnych miast, w tym Piła.

Taki wiec poparcia miał miejsce w piątek na Placu Konstytucji 3. Maja. Mieszkańcy Piły, w tym radni, samorządowcy, przedstawiciele najróżniejszych partii politycznych, wszyscy solidaryzowali się z tymi, którzy w Warszawie walczą o godziwe świadczenia dla osób niepełnosprawnych.

***

Czego oczekują protestujący? Przede wszystkim domagają się wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnego egzystowania po ukończeniu 18. roku życia, w kwocie 500 złotych miesięcznie, bez kryterium dochodowego. Ponadto oczekują zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczanego dla gospodarstwa z osobą niepełnosprawną.

- Rodzice dzieci zdrowych mają program „500+”, z kolei dla rodziców dzieci niepełnosprawnych nie ma takich programów. Walczymy o równe prawa. Chcemy zwrócić uwagę na to, że osoby niepełnosprawne potrzebują niemałych nakładów finansowych na leczenie i rehabilitację, czego ich najbliżsi, niejednokrotnie, nie mogą pokryć z własnej kieszeni – mówił Romulad Wycisło, organizator wiecu poparcia, prezes Stowarzyszenia Integracyjnego na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Daj Radość Niepełnosprawnym” w Pile, a przede wszystkim ojciec dwójki niepełnosprawnych dzieci.

Na protest przybyły przede wszystkim osoby, którym problemy życia codziennego rodziców osób niepełnosprawnych i ich dzieci są znane na co dzień, także z autopsji.

- Jestem matką niepełnosprawnego dziecka. Aby mój syn mógł rozwijać się normalnie potrzebuję 2tys zł miesięcznie. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach, dużo leków, czy sprzęt trzeba sprowadzać z zagranicy, a to także niemało kosztuje – mówiła Iwona Kamińska – Lech znana m.in. jako pilska działaczka Kongresu Kobiet i Nowoczesnej. – Od wielu lat żaden rząd nie robi nic dobrego w tym temacie. Może dlatego, że osoby niepełnosprawne, to nie jest dobry elektorat. Bo oni nie pójdą zagłosować – podkreśliła.

Głos zabrał także Robert Mielec z Polskiego Związku Niewidomych, koło w Pile: - Pomoc dla niepełnosprawnych, o którą toczy się protest, to nie jest pomoc dla każdego niepełnosprawnego, a pomoc dla najsłabszych. Musimy o tym pamiętać. Przede wszystkim chciałem zwrócić się do polityków. Jeżeli nie będziecie słuchać nas niepełnosprawnych, jeżeli nie będziecie realizować naszych podstawowych postulatów, to my nie będziemy was wybierać.

W trakcie wiecu wypowiedziały się również osoby, które na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi m.in. Hanna Gapińska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Motylewskiej w Pile: - To piękne osoby, które dają wiele radości. Musimy o nie odpowiednio zadbać. To grupa społeczna, której nie można wykluczyć.

Czytaj także w najbliższym numerze TN

(es)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama