Inwestycja pochłonie blisko 2,7 mln zł. Uczelnia pozyskała środki z zewnątrz: z Ministerstwa Zdrowia i funduszy unijnych. Centrum pozwoli na odtwarzanie sytuacji klinicznych w warunkach dydaktycznych. Studenci będą uczyć się w praktyce zabiegów i opieki nad pacjentem z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy w specjalistycznych pracowniach multimedialnych. Symulowane będą tu przypadki chorobowe, z którymi na co dzień musi sobie radzić biały personel. Studenci będą ćwiczyć na fantomach, podawać leki, obsługiwać aparaturę medyczną, wykonywać iniekcje. W CMS będą też ćwiczyć studenci ratownictwa medycznego.
W ramach projektu powstaną cztery sale „niskiej wierności” i jedna o „wysokiej wierności”, czyli prawie taka jak na prawdziwym oddziale w szpitalu.
- Z pewnością takie Centrum uatrakcyjni nasz kierunek - przyznał prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski, rektor PWSZ w Pile, który osobiście gościł u starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. - Kiedy tylko je otworzymy, będziemy ubiegać się o studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo – dodał.
- Na pewno jest na to zapotrzebowanie i jestem przekonany, że takie centrum podniesie atrakcyjność nie tylko samej uczelni, ale również Piły, jako ośrodka akademickiego. Życzę sprawnej i skutecznej realizacji - powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.
Budowa ruszy już niebawem, a do końca roku Centrum Symulacji Medycznej ma być gotowe. Jedną trzecią środków pochłoną prace budowalne, kolejną – wyposażenie, resztę - szkolenie personelu, które zresztą już się zaczęło.
Napisz komentarz
Komentarze