Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Siła argumentu, czyli I Debata Oksfordzka

W debacie w Auditorium Maximum PWSZ w Pile udział wzięły drużyny: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile, zespół Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile oraz zespół Wyższej Szkoły Gospodarki w Pile.
Siła argumentu, czyli I Debata Oksfordzka

Debata jest sztuką prowadzenia rozmowy, dyskusji, przedstawiania argumentów, prezentowania odmiennych stanowisk. Niestety jest to sztuka, która – z uwagi na dominującą popularność komunikowania się krótkimi informacjami– jest coraz mniej stosowana. Dlatego też dr Romualda Kosmatka oraz Samorząd Studencki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, postanowili zorganizować wyjątkowe wydarzenie - I DEBATĘ OKSFORDZKĄ.

Podczas debaty, która odbyła się 15 maja w Auditorium Maximum PWSZ w Pile, udział wzięły drużyny: zespół Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile, zespół Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile oraz zespół Wyższej Szkoły Gospodarki w Pile.

Debata prowadzona była, zgodnie z zasadami akademickimi, przez doświadczonych mówców m.in. przez Marcina Kumięgę – eksperta z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców (Marszałka Debaty). Jury Debaty stanowili sędziowie Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Podczas rywalizacji słownej, odbyły się trzy debaty. Postawione tezy to: region pilski jest wystarczająco atrakcyjny turystycznie; społeczno-ekonomiczne korzyści wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę; Piła miastem akademickim.

Zmagania drużyn pokazały, że właściwie przygotowana argumentacja, czasowa dyscyplina wypowiedzi i zręczność prowadzenia dyskusji ze stroną przeciwną, wymagają znacznych umiejętności. Co ważne – po każdej debacie, uczestnicy oraz zgromadzona publiczność (studenci oraz uczniowie szkół średnich), otrzymali krótkie podsumowanie wystąpienia od członków jury. Sędziowie wskazywali nie tylko mocne i słabe strony każdej wypowiedzi, ale także właściwe zaprezentowanie argumentów.

Ostatecznie zwycięzcą okazała się drużyna WSG, drugie miejsce zajęła ekipa PWSZ w Pile, a na miejscu trzecim stanęła drużyna NI UAM w Pile.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy publicznego zmierzenia się z tezami oraz z zasadami Debaty Oksfordzkiej, a członkom Krakowskiej Szkoły Mówców dziękujemy za ukazanie, jaką potęgę mają odpowiednio dobrane słowa.

 

 

Aleksandra Fabiszak

Biuro Informacji i Promocji PWSZ



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama