Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Noc Muzeów pełna wrażeń

PIŁA  Za nami kolejna Noc Muzeów. Koncerty, wykłady, historyczna rekonstrukcja i multimedialny projekt
Noc Muzeów pełna wrażeń

Pilanie bardzo chętnie korzystają tej nocy z przygotowanych dla nich atrakcji i masowo odwiedzają nasze muzea oraz centra kultury. Interesują ich nawet wykłady, które tylko pozornie mogą zapowiadać się nudnie. Pilscy historycy i pasjonaci zawsze mają bowiem dla pilan na ten dzień naprawdę prawdziwe, historyczne perełki… W tym roku słuchaliśmy Marka Fijałkowskiego z Muzeum Okręgowego, Jarosława Roli, naszego archeologa. Rafał Ruta w Muzeum Staszica prezentował zbiory pilskich kolekcjonerów. To zawodowo entomolog i przyrodnik, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, to „po godzinach” regionalista i miłośnik historii Piły i okolic. Maciej Ursuski – kustosz z Muzeum Stanisława Staszica, opowiadał tym razem o pilskim obozie jenieckim o w latach 1916-1918 i jego opisach, które znaleźć można było w ówczesnej prasie, w tytułach „Le Tas de Blagues" czy "The British Times". `

Atrakcyjny równie dla dorosłych, jak i dla dzieci był pokaz Grupy Rekonstrukcyjnej Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza pod dowództwem st. sierż. Krzysztofa Szepiela (Osowiec-Twierdza), która m.in. stworzyła przed Muzeum Okręgowym posterunek graniczny (tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów była 90. rocznica powołania Straży Granicznej). By wejść na teren muzeum i wziąć udział w kolejnych atrakcjach, trzeba było otrzymać specjalne dokumenty… I ustawiła się spora kolejne po te historyczne papiery… 

W Biurze Wystaw Artystycznych było natomiast mniej historycznie, a bardziej artystycznie. Odbyły się tam warsztaty plastyczne – poprowadziła je Małgorzata Biała – pilska artystka „od aniołów”, jak niektórzy o niej mówią. Tworzy bowiem przepiękne prace – wizerunki aniołów – techniką monotypii.  Teraz była okazja samemu spróbować tej sztuki.

Można też było oglądać wystawę VII edycji o Nagrodę Artystyczną Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie, a także projekcje reportaży filmowych z wernisaży w BWAiUP z lat 90. czy kupować dzieła sztuki.

Ciekawą propozycję była prezentacja multimedialna „Kolor dźwięków fascynacji” przygotowana przez Tomasza Perlicjana oraz duet muzyczny Arkana. Działające na wyobraźnię i ewoluujące obrazy połączone z refleksyjną muzyką grupy stworzyły prawdziwie metafizyczny klimat tej nocy. 

Ale nie było to jedyne muzyczne wydarzenie wieczoru. Wspomniane już Muzeum Staszica zaprosiło mieszkańców Piły na recital Magdy Smalary pt: „Kobieta do zjedzenia”. Był to koncert plenerowy, w ogrodzie Muzeum, a słuchaliśmy rozkosznych kompozycji o naturze kobiecej duszy i jednej z największych namiętności świata, czyli o jedzeniu. Były piosenki o smakach, apetytach, filozofii jedzenia, o proteinach, białkach, skrobiach i o dietach. Aktorka temat zna od podszewki, mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera. Dobrze było posłuchać opowieści artystki pomiędzy kolejnymi utworami, choćby tej o pchle Szachrajce, którą od czasów dzieciństwa zdążyliśmy zapomnieć (a przecież to ona kupowała  hurtowo rurki z kremem! „Proszę podać ze trzydzieści/ Stolik więcej nie pomieści”) i jeszcze parę innych. Było lirycznie i zabawnie.   

Swoje pozycje przygotował także Rezerwat Sztuki, RCK i pilskie biblioteki. 

eKi

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama