Wycieczkę rozpoczęto od mszy św. nowennowej i zwiedzenia lubaskiego kościoła pw. Narodzenia NMP zbudowanego w latach 1750–1761 w stylu barokowym oraz neogotyckiej dzwonnicy z 1856 roku.
Kolejnym elementem programu były trzy kościoły filialne parafii pw. Św. Rocha w Wieleniu Północnym oraz dwa kościoły parafialne z południowej strony Noteci. Pierwszym na trasie był zabytkowy drewniany kościół z 1792 roku we wsi Nowe Dwory (pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela). Do jego budowy wykorzystano starą wieżę z kościoła pochodzącego z 1616 roku, ufundowanego przez kasztelana santockiego i międzyrzeckiego, Jana Czarnkowskiego. Drugim - neogotycki kościół w Folsztynie (pw. Św. Piotra i Pawła), zbudowany w 1876 roku z czerwonej cegły z wysoką wieżą, widoczną z drugiej strony rozleglej Doliny Noteci. Trzecim - drewniany szachulcowy kościół w Herburtowie (pw. Matki Boskiej Siewnej), zbudowany w 1787 roku. Po ich zwiedzeniu seniorzy udali się do kościoła parafialnego zbudowanego w stylu romańskim w Piłce (pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej). Był to czas na modlitwę w intencji pielgrzymów i ich rodzin.
Po posiłku i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną nawiedzając wczesnobarokowy kościół parafialny św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP w Wieleniu Południowym, wybudowany w 1615 roku w miejscu starego drewnianego kościoła pw. św. Wojciecha. Fundatorką nowego kościoła była żona Jana Czarnkowskiego Zofia z Herburtów Czarnkowska.
Pełni wrażeń, ubogaceni wiedzą o zabytkach kultury materialnej, wycieczkę zakończyliśmy podsumowaniem i mini konkursem o zabytkach architektury sakralnej Lubasza i okolic. Przewodnikiem po kościołach była miłośniczka historii ziemi czarnkowskiej i trzcianeckiej, Elżbieta Gajda, kierownik Muzeum w Czarnkowie.
Zygfryd Kozera
Lubaska Rada Seniorów
Napisz komentarz
Komentarze