Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Lubaskie kościoły witały zwiedzających

Korzystając z dofinansowania władz samorządowych, w ramach drugiej edycji konkursu „Kulturalna Gmina Lubasz - 2018”, seniorzy uczestniczyli w wycieczce turystyczno-edukacyjnej zorganizowanej przez Lubaską Radę Seniorów we współpracy z Towarzystwem Seniorów „Słoneczko”. Jej celem było poznanie wybranych zabytków sakralnych Lubasza i Doliny Noteci. Dla wielu uczestników był to pierwszy pobyt na tych terenach.
Lubaskie kościoły witały zwiedzających

Autor: Zygfryd Kozera

Wycieczkę rozpoczęto od mszy św. nowennowej i zwiedzenia lubaskiego kościoła pw. Narodzenia NMP zbudowanego w latach 1750–1761 w stylu barokowym oraz neogotyckiej dzwonnicy z 1856 roku.

 

Kolejnym elementem programu były trzy kościoły filialne parafii pw. Św. Rocha w Wieleniu Północnym oraz dwa kościoły parafialne z południowej strony Noteci. Pierwszym na trasie był zabytkowy drewniany kościół z 1792 roku we wsi Nowe Dwory (pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela). Do jego budowy wykorzystano starą wieżę z kościoła pochodzącego z 1616 roku, ufundowanego przez kasztelana santockiego i międzyrzeckiego, Jana Czarnkowskiego. Drugim - neogotycki kościół w Folsztynie (pw. Św. Piotra i Pawła), zbudowany w 1876 roku z czerwonej cegły z wysoką wieżą, widoczną z drugiej strony rozleglej Doliny Noteci. Trzecim - drewniany szachulcowy kościół w Herburtowie (pw. Matki Boskiej Siewnej), zbudowany w 1787 roku. Po ich zwiedzeniu seniorzy udali się do kościoła parafialnego zbudowanego w stylu romańskim w Piłce (pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej). Był to czas na modlitwę w intencji pielgrzymów i ich rodzin.

 

Po posiłku i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną nawiedzając wczesnobarokowy kościół parafialny św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP w Wieleniu Południowym, wybudowany w 1615 roku w miejscu starego drewnianego kościoła pw. św. Wojciecha. Fundatorką nowego kościoła była żona Jana Czarnkowskiego Zofia z Herburtów Czarnkowska.

 

Pełni wrażeń, ubogaceni wiedzą o zabytkach kultury materialnej, wycieczkę zakończyliśmy podsumowaniem i mini konkursem o zabytkach architektury sakralnej Lubasza i okolic. Przewodnikiem po kościołach była miłośniczka historii ziemi czarnkowskiej i trzcianeckiej, Elżbieta Gajda, kierownik Muzeum w Czarnkowie.

 

Zygfryd Kozera

Lubaska Rada Seniorów



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama